Antivirový lék Paxlovid společnosti Pfizer na COVID-19 spojený s tvorbou krevních sraženin

Paxlovid

Antivirový lék Paxlovid společnosti Pfizer, který je určen k léčbě infekcí způsobených koronavirem COVID-19, byl spojen s případy krevních sraženin. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) poprvé povolil Paxlovid, kombinaci dvou antivirových léků nirmatreviru a ritonaviru, v prosinci 2021.

Paxlovid

Tyto dva léky však mají svá vlastní významná rizika, přičemž samotný ritonavir může způsobovat závažné, život ohrožující nežádoucí účinky, jako je zánět slinivky břišní (pankreatitida), problémy se srdečním rytmem, závažná kožní vyrážka, alergické reakce a problémy s játry. Ritonavir může také snížit účinnost perorální hormonální antikoncepce. Studie na zvířatech s tímto antivirotikem navíc také naznačily, že by mohl při vysokých dávkách zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Přesto byl Paxlovid užívaný perorálně povolen „k léčbě mírného až středně závažného COVID-19 u dospělých a dětských pacientů ve věku 12 let a starších, kteří váží nejméně 40 kg, mají pozitivní test na SARS-CoV-2 a u nichž je vysoké riziko progrese do závažného COVID-19.“

Studie publikovaná v říjnu 2022 v časopise Journal of the American College of Cardiology však odhalila další riziko. Varovala, že užívání přípravku Paxlovid „s léky běžně užívanými k léčbě kardiovaskulárních onemocnění může potenciálně způsobit významné lékové interakce a může vést k závažným nežádoucím účinkům.“

Kromě toho Daily Mail s odkazem na dokumenty z amerických institucí uvedl další potenciální rizika při užívání Paxlovidu s jinými léky na kardiovaskulární onemocnění.

„Paxlovid může způsobit vážné zdravotní problémy při kombinaci s běžnými léky na srdeční choroby. Lék COVID-19 může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin, pokud je užíván s léky na ředění krve. Může také způsobit nepravidelný srdeční rytmus v kombinaci s léky na bolest srdce a při užívání spolu se statiny [k řešení hladiny cholesterolu v krvi] může být toxický pro játra,“ uvedl deník.

Paxlovid mimochodem není prvním přípravkem proti COVID-19 od newyorské farmaceutické firmy, který je spojován s krevními sraženinami. Její vakcína proti COVID-19, vyvinutá ve spolupráci s německou společností BioNTech, byla rovněž spojována s těmito sraženinami.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x