Viktor Orbán varuje před mírovými jednotkami na Ukrajině; vyzývá Trumpa, aby „pokračoval v boji“

Viktor Orbán

Vzhledem k tomu, že ukrajinská armáda čelí stále větším výzvám v oblasti náboru, začali evropští představitelé podle maďarského premiéra Viktora Orbána uvažovat o mobilizaci „mírových“ sil na Ukrajině.

Viktor Orbán

V rozhovoru pro maďarskou rozhlasovou stanici Kossuth Rádióon z 31. března Orbán připustil, že je „blízko k legitimní, přijaté, dobře zavedené otázce v rozhovoru mezi evropskými lídry, zda členské státy Evropské unie mohou v nějaké formě vyslat mírové jednotky, nebo ne.“

„Jsme blízko této hranici, která byla dříve považována za nepřekročitelnou,“ připustil maďarský vůdce. Vzhledem k tomu, že „Západ poskytuje Ukrajincům stále modernější vybavení, jsem přesvědčen, že hrozba světové války není literární nadsázkou.“

Orbán upřesnil, že „když evropští a američtí představitelé říkají, že pokud to bude pokračovat, můžeme skončit ve třetí světové válce, vypadá to na první pohled jako neuvěřitelně přehnaná věta. Ale tam, kde pracuji a kde vidím dění, je to v tuto chvíli reálné nebezpečí.“ Již dříve varoval, že to může vyústit v přímý střet s Ruskem.

V narážce na Orbánovu zmínku o „mírových“ silách na Ukrajině mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na základě zprávy ruské tiskové agentury TASS uvedl, že „pokud se jedná o nějaké vážné ‚slovíčkaření‘, pak je to samozřejmě mimořádně nebezpečná diskuse.“

Stejná zpráva citovala Peskova, který uvedl, že v mezinárodní praxi se mírové síly obvykle mobilizují s oboustranným souhlasem. „V tomto případě se jedná o potenciálně velmi nebezpečné téma,“ potvrdil.

Bývalý ruský prezident a místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na svém kanálu Telegram varoval:

„Je zřejmé, že takoví „mírotvůrci“ jsou naši nepokrytí nepřátelé, vlci v rouše beránčím….. Jejich skutečné záměry jsou naprosto jasné – z pozice síly nastolit na linii dotyku mír, který je pro ně výhodný, a umístit na Ukrajině své „mírové“ jednotky, které by byly vyzbrojeny útočnými puškami, jezdily by na tancích a měly by na sobě jakési modré přilby se žlutými hvězdami.

Je jasné, že takzvané mírové síly NATO se prostě připravují na vstup do konfliktu na straně našich nepřátel, aby z toho vytěžily maximum, přivedly situaci do bodu, z něhož není návratu, a rozpoutaly onu třetí světovou válku, které se prý tolik bojí.

Je Evropa připravena na dlouhou řadu rakví, v nichž budou její „mírotvorci?“

Od začátku rusko-ukrajinské krize v únoru loňského roku Budapešť opakovaně vyjadřuje obavy, že rostoucí vojenská podpora Západu Ukrajině – na rozdíl od mírových jednání – by mohla být katalyzátorem otevřené války mezi NATO a Ruskem, které by se Maďarsko jako člen NATO muselo účastnit na základě smluvních závazků.

Orbán otevřeně pochybuje o životaschopnosti Ukrajiny jako suverénního státu a jeho vláda lemuje budapešťské ulice billboardy proti sankcím. Budapešť dosud odmítala dodávat Kyjevu zbraně, přestože ruské akce na Ukrajině odsuzovala.

„Teď je to Afghánistán,“ prohlásil Orbán na základě zprávy The American Conservative. Vladimir Putin neprohraje a čas je na straně Ruska, ujistil a označil Ukrajinu za „zemi nikoho.“

Ačkoli většina západních spojenců podpořila snahy Ukrajiny v konfliktu, Maďarsko opakuje svůj postoj, že by Kyjev měl jednoduše přestat bojovat. „Naše elementární lidskost a smysl pro morálku,“ prohlásil Orbán, „vyžadují, abychom udělali vše pro to, aby byla zmrazena frontová linie, aby došlo k příměří a aby byla zahájena jednání.“

Maďarsko a Rusko mají sice přátelské vztahy a hospodářské vazby, Kreml však nedávno zařadil Maďarsko do skupiny zahraničních států, které se podle něj dopustily „nepřátelských akcí vůči Rusku, jeho společnostem a občanům.“

V rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti ruský vyslanec v Budapešti Jevgenij Stanislavov poznamenal, že vzhledem k tomu, že Maďarsko podepsalo „všechny protiruské sankční balíčky Bruselu“, a je tedy „nuceno je striktně dodržovat“, musela Moskva snížit status jejich vztahů, i když zůstává otevřená dialogu.

Orbán, který dlouhodobě a otevřeně podporuje bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kromě toho, že se vyjádřil ke svému protiválečnému postoji k ukrajinskému konfliktu, napsal 3. dubna Trumpovi veřejný vzkaz. Trump, který čelí trestnímu oznámení kvůli údajným platbám „peněz za mlčení“, tvrzení o svém pochybení odmítl a tvrdí, že případ newyorského okresního prokurátora Alvina Bragga financovaného Georgem Sorosem je politicky motivovaný.

Orbán ve svém příspěvku na Twitteru povzbudil obklíčeného Trumpa, aby „pokračoval v boji“, a přidal fotografii, na níž si obě hlavy států podávají ruce během předchozího setkání v Trumpově sídle v Bedminsteru ve státě New Jersey. Fotografie byla pořízena před konferencí Conservative Political Action Conference (CPAC) v texaském Dallasu v roce 2022, kde Orbán vystoupil s projevem, v němž uvedl, že liberálové a pokrokáři „mě nenávidí a pomlouvají mě a mou zemi, stejně jako nenávidí tebe a pomlouvají tebe a Ameriku, kterou představuješ.“

„Bojujte dál, pane prezidente! Jsme s vámi,“ napsal Orbán.

V roce 2016 byl Orbán prvním evropským lídrem, který veřejně podpořil Trumpovu prezidentskou kandidaturu. Horlivě také podpořil Trumpovu kampaň v roce 2020. V témže roce Trump maďarskému vůdci jeho podporu opětoval, pochválil Orbána jako „silného vůdce“, který „skutečně miluje svou zemi“, a ocenil jeho úsilí o zastavení nelegální migrace do Evropy.

„Má mou plnou podporu a souhlas se znovuzvolením do funkce premiéra!“ uvedl Trump ve svém prohlášení v lednu 2022.

Poté, co Orbán veřejně podpořil Trumpa v jeho obžalobě, Bidenem jmenovaný americký velvyslanec v Maďarsku David Pressman, který má za sebou řadu tvrzení, že Orbánova vláda podporuje prokremelskou politiku, postavil Orbánovy výroky do protikladu k prohlášení maďarského ministra zahraničních věcí Pétera Szijjártóa, že Maďarsko projevuje respekt ostatním zemím a nevměšuje se do jejich vnitřní politiky.

V únoru Szijjártó reagoval na Pressmanovo odsouzení maďarského postoje ke konfliktu na Ukrajině slovy: „Nehostíme guvernéry a poslance, kteří, jak předpokládám, jsou sem vysláni, aby nám říkali, jak máme žít ve své vlastní zemi. Tato éra skončila.“

Szijjártó ujistil, že Pressman „nemá co zasahovat do vnitřních záležitostí Maďarska, a pokud chce využít svého pobytu v Maďarsku ke kritice kroků vlády, která byla zvolena poměrně jasnou většinou maďarského lidu a má autoritu maďarského lidu, bude mít velmi těžké efektivně pracovat na zlepšení spolupráce mezi oběma zeměmi.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x