Vláda USA používá DEEPFAKES k vedení psychologické války proti veřejnosti

DEEPFAKES

Z dokumentů o federálních zakázkách, které prověřil server The Intercept, vyplývá, že velení speciálních operací USA (SOCOM) zvyšuje své úsilí o rozpoutání internetové propagandy a dalších podvodných kampaní na internetu pomocí falešných videí.

DEEPFAKES

SOCOM, subjekt odpovědný za některé z nejtajnějších amerických vojenských operací, se také připravuje na hackování zařízení připojených k internetu, aby mohl odposlouchávat, jak lidé reagují na zmíněnou propagandu – uvěří, že deepfakes jsou skutečné?

Zpráva přichází v době intenzivní celosvětové debaty o používání technologicky sofistikovaných „dezinformačních“ kampaní, jejich účinnosti na masy a etice jejich používání. Vláda Spojených států neustále varuje před rizikem deepfakes a zároveň je nasazuje jako zbraň proti obyvatelstvu.

To, že SOCOM takto používá deepfakes, je bezprecedentní. Nikdy předtím žádná vláda otevřeně nesignalizovala svůj záměr použít tuto vysoce kontroverzní technologii jako útočnou zbraň k rozpoutání propagandy nové generace.

„Pokud jde o dezinformace, Pentagon by neměl hasit oheň ohněm,“ říká Chris Meserole, vedoucí Iniciativy pro umělou inteligenci a nové technologie Brookingsova institutu.

„V době, kdy je digitální propaganda celosvětově na vzestupu, by USA měly dělat vše pro posílení demokracie tím, že budou budovat podporu pro sdílené pojetí pravdy a reality. Deepfakes dělají pravý opak. Tím, že zpochybňují důvěryhodnost veškerého obsahu a informací, ať už skutečných nebo syntetických, v konečném důsledku podkopávají základy samotné demokracie.“

Pentagon chce používat deepfakes, aby pomohl vojákům „efektivněji lovit a zabíjet jejich cíle“
Podle Meseroleho by taková technologie měla být využívána a používána pro cílené vojenské a zpravodajské operace až poté, co projde řádnou kontrolou a dohledem. Jak si lze představit, v případě nasazení technologie deepfake zbraní SOCOM se tak nestalo.

„Pokud mají být deepfakes využívány pro cílené vojenské a zpravodajské operace, pak musí jejich použití podléhat přezkumu a dohledu,“ cituje dále Meserole.

V roce 2020 poprvé zveřejněný dokument o hloubkových zbraních, který vydalo Ředitelství pro vědu a technologie SOCOM, obsahuje seznam přání takříkajíc hraček nové generace, které chce vojensko-průmyslový komplex nasadit, aby jeho nejelitnější vojáci mohli efektivněji „lovit a zabíjet své cíle pomocí laserů, robotů, holografů a dalšího sofistikovaného hardwaru.“

V říjnu loňského roku SOCOM zveřejnil aktualizovanou verzi tohoto seznamu přání, která obsahuje novou část o „pokročilých technologiích pro použití ve vojenských informačních podpůrných operacích (MISO)“, což je podle The Intercept „eufemismus Pentagonu pro jeho globální propagandu a klamání.“

Jediný jednoduchý odstavec, který byl přidán, jasněji nastiňuje úsilí SOCOM o získání pokročilejších metod provádění „vlivových operací, digitálního klamání, narušování komunikace a dezinformačních kampaní na taktické hranici a operační úrovni.“

SOCOM rovněž usiluje o „schopnost nové generace shromažďovat různorodá data prostřednictvím veřejných a otevřených informačních toků, jako jsou sociální média, místní média atd., aby MISO mohla vytvářet a řídit vlivové operace.“

Až dosud SOCOM působil většinou ve stínu, aniž by o tom běžný člověk věděl. Skládá se z elitních jednotek mnoha druhů vojsk včetně armády, námořní pěchoty, námořnictva a letectva, které vedou nejcitlivější vojenské operace v nejvražednějších zemích světa.

„Americké speciální jednotky jsou sice známé díky velkolepým činům, jako je zabití Usámy bin Ládina jednotkami Navy SEALs, ale jejich historie je plná tajných misí, lstí, sabotáží a rozvratných akcí,“ píše Sam Biddle pro The Intercept.

„Dezinformační ambice ‚nové generace‘ SOCOM jsou pouze součástí dlouhé a rozsáhlé historie podvodných snah amerických vojenských a zpravodajských aparátů.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x