Rusko je přesvědčeno, že vstup Finska do NATO zvyšuje riziko vypuknutí války v Evropě

vstup Finska do NATO

Rusko je přesvědčeno, že vstup Finska do NATO je „nebezpečnou historickou chybou“, která sníží bezpečnost v severní Evropě a zvýší riziko budoucích konfliktů.

vstup Finska do NATO

„Bezpečnost těchto severských zemí se v důsledku vstupu Finska do NATO nezvýší, ale spíše sníží,“ uvedl 4. dubna náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Rjabkov oznámil, že Rusko bude reagovat opatřeními ve vojensko-technické oblasti, aby se vypořádalo s potenciálními hrozbami na severním křídle Ruska.

Ruský diplomat zdůraznil, že Finsko a Švédsko podlehly „rusofobnímu šílenství“, a upozornil na to, že nesledovaly své vlastní národní zájmy a slepě se připojily k protiruskému táboru v Evropě.

Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února 2022 požádaly Finsko a Švédsko o vstup do NATO. Press TV poznamenala, že protokoly o přistoupení Finska a Švédska podepsalo všech 30 členských států NATO. Maďarsko a Turecko tento proces několik měsíců zdržovaly, ale nakonec kapitulovaly a přibraly Finsko do svých řad. Turecko požadovalo, aby mu obě severské země poskytly záruky a ujištění.

Ze strany Maďarska nebyly jeho požadavky jednoznačné.

„Helsinská politika vojenské neangažovanosti dlouho sloužila finským národním zájmům a byla důležitým faktorem budování důvěry v oblasti Baltského moře a na evropském kontinentu jako celku,“ prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

„To je nyní minulostí. Finsko se stalo jedním z malých členů aliance, který o ničem nerozhoduje, a ztratilo svůj zvláštní hlas v mezinárodních záležitostech. Jsme si jisti, že historie tento ukvapený krok odsoudí,“ pokračovalo ministerstvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navíc varoval, že členství Finska v NATO „vytváří riziko výrazného rozšíření konfliktu“, ale nebude mít vliv na ruskou „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině.

Mluvčí ruské vlády Dmitrij Peskov rovněž uvedl, že Rusko bude nuceno v reakci na vstup Finska do NATO zavést „protiopatření“, která budou záviset na typu vojenských akcí a zařízení zřízených ve Finsku.

Rozšiřování NATO je „zásahem do naší bezpečnosti a národních zájmů Ruska“, prohlásil Peskov.

Přidání Finska do NATO jen vytváří další potenciální konfliktní zónu, v níž se Západ může postavit Rusku. Pokud finští politici pořádně zasáhnou do učebnic dějepisu, bylo by moudré, kdyby si uvědomili, že USA jsou nakonec velmocí, která má vlastní zájmy a se zeměmi v Evropě zachází jako s pěšáky na geopolitické šachovnici. V případě Finska by se z něj snadno mohl stát obětní beránek, pokud by DC dosáhl svého a pokusil se vyvolat konflikt v tomto regionu.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
1 rok před

Nevím, k čemu je Finsku NATO, ale všechno jde podle harmonogramu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x