Epifýza nebo také šišinka mozková je životně důležitým orgánem v našem mezimozku. Nachází se sice uvnitř naší lebky, ale často je označována za neviditelné třetí oko. Není divu – aby mohla tato žláza fungovat, potřebuje čisté, nefiltrované denní světlo, které jí umožní zaštítit důležité tělesné procesy.
Epifýza převádí světelnou energii na elektrochemický impulz, který přímo napájí jinou důležitou součást mezimozku, tzv. hypothalamus. Ten podle lékařů připravuje soustavy orgánů na zvýšenou zátěž, v přeneseném slova smyslu umožňuje příjem a výdej hormonů.
Epifýza (šišinka) je malé tělísko o rozměrech cca 8-10 mm na délku a 6-7 mm na šířku. Vědci zjistili, že epifýza extrémně reaguje na světlo a svou strukturou dokonce připomíná jakési primitivní oko.
Tato žláza produkuje důležité hormony, především melatonin, který je produkován právě během tmy, takže způsobuje u člověka ve večerních hodinách nutkání ke spánku a celkové regeneraci těla. Nedostatek tohoto hormonu u člověka způsobuje nespavost. Schopnost tvorby melatoninu se s postupujícím věkem u člověka snižuje.
Ve vědeckých kruzích je všeobecně známo, že u lidí, kteří se nacházejí ve stavu meditace nebo transu, vytváří epifýza větší množství tohoto hormonu. Některé farmaceutické společnosti vyrábějí tzv. melatoninové tablety, které například pomáhají pilotům a letuškám se vyrovnat se změnami časového pásma.
Takzvaná melatoninová hypnotika (někdy také nazývaná hypnotika čtvrté generace) údajně podle vědců nezpůsobují závislost a nastartují přirozenou tvorbu melatoninu (řekl bych, že by se o tom dalo polemizovat). Melatonin má vliv i na stáří, a proto je také nazýván hormonem mládí.
Vědci ale začínají zjišťovat, že funkce epifýzy by mohla být mnohem hlubší. S epifýzou bylo učiněno bezpočet pokusů. Při jednom z těchto pokusů bylo zjištěno, že kdyby člověk přišel o obě oči a anatomická část v přední části šišinky by byla vystavena světlu, tajemný orgán by mohl reagovat na podněty podobně jako naše oči.
V souvislosti s epifýzou vědci také zjistili, že používání slunečních brýlí může narušit příjem a výdej hormonů v této žláze. Americká dermatoložka Patricia C. McCormack říká: ,,Omezte nošení slunečních brýlí, protože sluneční brýle omezují světlo putující z očí do epifýzy. Brýle a kontaktní čočky vás okrádají o energii tím, že blokují určité ultrafialové paprsky, které putují přes oči do šišinky mozkové.“
Americký badatel Roy Mankowitz říká: ,,Stinnou stránkou nošení slunečních brýlí je, že to zasahuje do částí endokrinního systému (žlázy s vnitřní sekrecí), jehož součástí je i epifýza, která reaguje na světlo. Fungovaní epifýzy plně nechápeme, ale z toho, co víme, bychom si s ní neměli zahrávat.“
Některé duchovní tradice říkají, že kdysi dávno používal každý člověk třetí oko. Toto oko bylo viditelné a spočívalo uprostřed obočí, u kořene nosu. Časem však člověk začal duchovně upadat a jeho schopnost používat tento orgán se vytratila.
V tradici Východu i Západu se epifýza odedávna spojovala s duší a představivostí. Dokonce i řecký anatom Herofilus, který žil ve 4. století před Kristem, tvrdil, že epifýza kontroluje tok myšlenek. Učenci novověku předpokládali, že je sídlem obrazotvornosti a díky ní má naše duše i mysl vliv na fyzické tělo.