The Guardian: Spojené království zabilo v Iráku mnoho civilistů, i když tvrdí opak

Britské vojenské síly

Britská vláda trvá na tom, že během kampaně proti ISIS v Iráku, která byla zahájena v roce 2014, nebyli zraněni žádní civilisté, přestože koalice pod vedením USA přiznala, že během ní byly zavražděny stovky civilistů.

Britské vojenské síly

Spojené království údajně „dlouhodobě tvrdí, že britské zbraně nezranily jediného nebojujícího“ v Iráku během náletů údajně zaměřených na ISIS v Mosulu. Vyšetřování deníku The Guardian odhalilo, že „dokonalá“ válka Spojeného království v Iráku ve skutečnosti zabila mnoho civilistů.

V průběhu let USA a koalice spojenců, kterou v Iráku vedly, navzdory tvrzení Spojeného království přiznaly, že v období po roce 2014 zabily stovky iráckých civilistů, když údajně pomáhaly iráckým pozemním jednotkám.

Vyšetřování deníku Guardian, které bylo provedeno společně s neziskovou organizací Airways Watchdog, dokázalo rozlišit šest různých leteckých útoků provedených britskými silami v letech 2016 a 2017 v Mosulu, které vedly ke smrti řady civilistů.

Zpráva z vyšetřování obsahovala rozhovory s přeživšími, kteří poprvé hovořili o válečných zvěrstvech a o smrti a zranění svých rodinných příslušníků, dětí a civilistů.

V jedné mosulské čtvrti došlo při výbuchu rakety ke smrti dcery jednoho z přeživších. Sama přeživší, jak poznamenalo vyšetřování, měla amputované obě nohy. Její syn, který byl v té době teprve batole, přišel o nohu a ruku, zatímco druhá dcera má dodnes v lebce zabodnutou střepinu.

Další ženě střela zdevastovala dům a přišla téměř o celou svou nejbližší rodinu, která zahrnovala matku, otce, dva sourozence a dva synovce.

Britské ministerstvo obrany podle listu The Guardian odmítlo potvrdit nebo vyvrátit, zda konkrétní údery provedly jeho síly, a zdůraznilo, že Spojené království nezpůsobilo v Iráku žádné úmrtí civilistů.

Mluvčí uvedl: „Neexistují žádné důkazy ani náznaky, že by údery v Sýrii a Iráku způsobily civilní oběti,“ a dodal, že „Spojené království vždy minimalizuje riziko civilních obětí prostřednictvím našich přísných postupů a pečlivě k tomu zkoumá řadu důkazů, včetně komplexní analýzy údajů o misi pro každý úder.“

Spojené království neudělalo dost
Podle Chilcotovy zprávy z roku 2016 o účasti Spojeného království na invazi a následné okupaci Iráku v roce 2003 Spojené království nepřijalo dostatečná opatření k identifikaci zabitých a zraněných civilistů. Ve zprávě se uvádí, že „vláda má povinnost vyvinout veškeré přiměřené úsilí, aby pochopila pravděpodobné a skutečné dopady svých vojenských akcí na civilní obyvatelstvo“, což zahrnovalo i zlepšení této oblasti.

Stojí za zmínku, že v následné britské kampani v Iráku, která byla zahájena v roce 2014, britská vláda lepší transparentnost nenabídla. Šetření zdůraznilo, že navzdory požadavkům poslanců vláda odmítla cokoli vysvětlit, dokonce ani to, jak vyhodnocuje uváděné ztráty na životech.

Koalice pod vedením USA, jejíž součástí je i Spojené království, se přihlásila k odpovědnosti za 1437 civilních obětí, které si během svých operací vyžádaly údery jejích členů, ale neupřesnila, které země za kterými útoky stojí.

Greg Bagwell, britský letecký maršál ve výslužbě, řekl deníku The Guardian, že rétorika vlády je „přitažená za vlasy“, neboť tvrdí, že Spojené království se při kampani v Iráku v roce 2014 nedopustilo žádných chyb při cílení.

„Kdybychom tvrdili, že jsme o 90 % lepší než všichni ostatní [v ochraně civilistů], mohl by to být věrohodný argument. Když neustále tvrdíte, že to číslo je nula, a proto jsme stoprocentně dokonalí, je zjevně těžké to prodat,“ řekl Bagwell.

Podle vysoce postaveného koaličního zdroje, který v roce 2018 hovořil s BBC, britští představitelé opakovaně obdrželi varování, že jejich útoky mohly zabít civilisty, a že „naznačovat, že ne… je nesmysl.“

I kdyby Británie nakonec přiznala vinu za vraždy, pozůstalí pravděpodobně nebudou moci podat žádost o odškodnění, zdůraznil The Guardian. Právní předpis z roku 2021 omezuje jakýkoli nárok na „odškodnění“ na šest let; tato lhůta již uplynula.

Spojené království přiznává vraždění v Iráku v letech 2003-2009
Nezávislé vyšetřování, zveřejněné v roce 2021, které se zabývalo téměř 1300 obviněními, že britští vojáci spáchali v Iráku v letech 2003 až 2009 válečné zločiny, prohlásil britský ministr obrany Ben Wallace za ukončené, aniž by došlo k jedinému trestnímu stíhání.

Od července 2017 bylo vyhodnoceno 1291 obvinění a Service Police Legacy Investigation, orgán odpovědný za vyšetřování, „oficiálně zavřel své dveře.“

V písemném prohlášení pro Parlament uvedl Ben Wallace, že 178 obvinění bylo formálně prošetřeno v rámci 55 samostatných vyšetřování, ale žádný voják nebyl stíhán.

„Drtivá většina z více než 140 000 příslušníků našich ozbrojených sil, kteří sloužili v Iráku, tak činila se ctí,“ prohlásil.

Ministr obrany prozradil, že v roce 2019 bylo předáno k trestnímu stíhání pět osob; žádná obvinění však proti nim vznesena nebyla. Tvrdil, že některá obvinění byla věrohodná, jiná však nikoli. „Vyšetřování všech představovalo značnou výzvu,“ včetně shromažďování důkazů.

„Ne všechna obvinění a tvrzení byla falešná. V opačném případě by vyšetřování nepokračovalo dál než k počátečnímu prověření a nebyly by vyplaceny žádné žádosti o odškodnění,“ dodal tajemník Wallace.

Ministr připustil, že v Iráku došlo k „ostudným“ a „šokujícím“ incidentům, a vyjádřil politování nad „všemi takovými incidenty.“

V únoru 2005 odsoudil britský soud tři vojáky k trestu odnětí svobody v délce 20 týdnů až dvou let za týrání iráckých civilistů v táboře poblíž Basry na jihu Iráku v roce 2003.

V roce 2007 uvěznil britský soud na rok dalšího vojáka v souvislosti se smrtí irácké hotelové recepční, která byla v roce 2003 zbita v britské vazbě.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x