EU posílá na Ukrajinu milion dělostřeleckých granátů za neuvěřitelnou cenu dvou miliard eur a Velká Británie potvrdila, že spolu s hlavními bojovými tanky, které Ukrajině daruje, pošle i protitankové střely s ochuzeným uranem.

zbraně s ochuzeným uranem

Dlouho očekávaná dohoda o nákupu zbraní, kterou uzavřeli členové EU plus Norsko prostřednictvím Evropské obranné agentury, o nákupu a zaslání jednoho milionu dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm na Ukrajinu, byla schválena, čímž skončila několikaměsíční diskuse.

EU uvedla, že částka 2 miliardy eur bude rozdělena do dvou tranší, přičemž první miliarda bude použita jako kompenzace pro státy Evropské unie za uvolnění nábojů z jejich vlastních vojenských zásob s cílem odeslat je do dvou měsíců. Druhá část finančních prostředků bude vyplacena zbrojním továrnám v evropských zemích, aby vyrobily nové náboje určené k odeslání.

Ambicí EU je dokončit tuto dodávku do 12 měsíců, ale existují otázky, zda evropské zbrojovky dokáží dostatečně rychle zvýšit výrobu, aby tento cíl splnily. Dodatečné náboje mohly být nakoupeny mimo Evropskou unii, ale Francie trvala na politice nákupu v Evropě, aby ochránila evropský průmysl.

Josep Borrell, federální ministr zahraničí EU, označil dohodu za „historickou“ a prohlásil, že je důkazem podpory Ukrajiny ze strany Unie.

Masivní dar zbraní je součástí další platby 1,5 miliardy eur (1,6 miliardy dolarů), kterou Evropská unie Ukrajině vyplatila v rámci „makrofinanční pomoci“, jinými slovy peněžní podpory, která má pomoci udržet ukrajinskou vládu před bankrotem. Prezidentka Ursula von der Leyenová uvedla, že tyto peníze mají Ukrajině pomoci v přechodu k větší „evropskosti“, a stejně jako Borrell uvedla, že jde o projev podpory Evropy svému sousedovi.

Nicméně vítr z plachet masivnímu zbrojnímu nákupu EU vzalo po jeho oznámení odhalení Velké Británie, že dar Ukrajině v podobě hlavních bojových tanků Challenger 2 bude doprovázen speciálními náboji, které používají extrémně hustý ochuzený uran. Zvláštní materiálové vlastnosti ochuzeného uranu v místě dopadu z něj činí výjimečný kov pro ničení tanků.

Mluvčí britské vlády k daru obrněných vozidel a doprovodné munice uvedl: „Spolu s poskytnutím čety hlavních bojových tanků Challenger 2 Ukrajině poskytneme i munici včetně pancéřových nábojů, které obsahují ochuzený uran. Tyto náboje jsou vysoce účinné při porážení moderních tanků a obrněných vozidel.“

Rusko na toto odhalení okamžitě reagovalo hněvem a prezident Vladimir Putin po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který v pondělí přijel do Moskvy na státní návštěvu, pohrozil odvetnými opatřeními. Putin prohlásil: „Mluvím o tom, že Západ už začíná používat zbraně s jadernou složkou.“ Putin se vyjádřil, že „pokud se to všechno stane, Rusko bude muset odpovídajícím způsobem reagovat.“

Spojení nábojů s ochuzeným uranem s výrazem „jaderná složka“ bylo kritizováno ve Spojeném království, které tvrdí, že se Rusko snaží vyvolat falešný dojem, že NATO posílá na Ukrajinu jaderné zbraně. Použivatelé nábojů s ochuzeným uranem v boji – především Spojené státy a Velká Británie – trvají na tom, že jsou bezpečné a nepředstavují radiační hrozbu při použití ani po něm.

Americké tanky M1 Abrams dokonce používají ochuzený uran ve svém pancíři, neboť díky stejným vlastnostem superhustého kovu je vhodný jak pro ochranu, tak pro průbojnost.

Na druhou stranu ostatní státy dlouhodobě kritizují NATO za používání nábojů s ochuzeným uranem v bojích a jedním z nejhlasitějších kritiků je tradičně Rusko. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který tyto stížnosti z minulosti opakoval, uvedl jako příklad použití ochuzeného uranu v Kosovu a Srbsku v 90. letech 20. století: „Mělo to své důsledky. Byly tam následky pro zdraví těch, kteří tu munici použili. Došlo k vážným zdravotním potížím a ty byly zkoumány. Nezkoumalo se však, jaký vliv měla munice na ty, proti nimž byla použita.“

Ruské velvyslanectví v Londýně prý britské vládě sdělilo, že „tento krok je zatížen rizikem další eskalace konfliktu. Radioaktivita, vysoká toxicita a karcinogenita těchto zbraní jsou dobře známy.“

Dělostřelecký granát ráže 155 mm, který nyní Evropská unie poskytuje Ukrajině, je v podstatě univerzálním nábojem NATO, který lze použít v několika různých modelech děl používaných v desítkách zemí světa. Tento náboj vyrábí řada společností, včetně BAE Systems, General Dynamics, Northrop Grumman a Rheinmetall v NATO. Vyrábí se také v Číně, Indii a Rusku. Společnost General Dynamics, která ve Scrantonu v Pensylvánii vyrábí 11 000 nábojů měsíčně, popisuje 155mm munici jako „levnou munici pro obecné palebné mise typu Harassment and Interdiction (H&I).“

„Nízkonákladový“ či nikoliv, cena, kterou konsorcium Evropské unie zaplatilo za objednávku jednoho milionu 155mm dělostřeleckých granátů, podtrhuje náhlý skok v cenách vojenského materiálu, který způsobila válka na Ukrajině, jež je hladová po munici. Za kus starší technologie, která se po desetiletí znatelně nezměnila – a v 80. letech 20. století stála pouhých 150 dolarů za kus -, byly „hloupé“ 155mm dělostřelecké granáty drahé již před začátkem války, a to přibližně 2 000 dolarů za kus. Dnes, jak ukazuje dohoda s EU, se cena zdvojnásobila na 4 000 dolarů.

Tato cena může být podstatně vyšší u řízených dělostřeleckých granátů, které jsou vypouštěny z děla běžným způsobem, ale k určení místa konečného dopadu za letu se používají lopatky nebo trysky s přesnou GPS. Takové střely mohou stát desítky nebo stovky tisíc dolarů za výstřel, ale stále jsou podstatně levnější než řízené střely, které mohou stát miliony dolarů za kus.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj