Maďarsko oznámilo veto ropného embarga

Maďarsko oznámilo veto ropného embarga

Maďarsko oznámilo, že bude vetovat plánované embargo EU na dovoz ruské ropy. Podle ministra zahraničních věcí Pétera Szijjártóa země nebude hlasovat pro sankční balíček, protože zničí bezpečné a stabilní dodávky energie do Maďarska a znemožní získávání ropy potřebné pro hospodářství.

Maďarsko oznámilo veto ropného embarga

Pro zemi by toto opatření znamenalo zdražení benzinu na zhruba 1,83 eura a zvýšení ceny nafty na zhruba 2,10 eura. „Nedovolíme, aby maďarský lid platil cenu za válku,“ zdůraznil Szijjártó.

Premiér Viktor Orbán již dříve označil ropné embargo EU za „atomovou bombu“ svrženou na maďarskou ekonomiku. Minulý týden Orbán vysvětlil, že by to zničilo maďarskou ekonomiku. Jeho země potřebuje zhruba pět let na to, aby se obešla bez dovozu ruské ropy. Alternativou by byly dodávky prostřednictvím jadranského ropovodu z Chorvatska.

Premiér zdůraznil, že vedoucí představitelé členských států EU se již dříve dohodli, že lze přijmout pouze taková opatření, která náležitě zohlední rozdílné energetické struktury zemí a svrchované právo na určení vlastního přístupu k energii. Předseda Evropské komise však „ať už úmyslně, či neúmyslně, zaútočil na těžce vybojovanou evropskou jednotu.“

Změna energetické infrastruktury nemá finanční smysl
Orbán uvedl, že ti, kdo mají moře a přístavy, jsou schopni přepravovat ropu v tankerech z kterékoli části světa, ale jsou země, které takové možnosti nemají. Ruskou nebo jakoukoli jinou ropu lze do Maďarska dopravit pouze prostřednictvím ropovodů, „jeden konec ropovodu je v Rusku, druhý v Maďarsku,“ to je dáno, vysvětlil a dodal, že Maďarsko proto nemůže přijmout návrh, který tuto okolnost nebere v úvahu.

„Boj, který nyní vedu, je bojem za ochranu maďarského snížení účtů za energii,“ řekl Orbán a zmínil také, že nahrazení ruské ropy jakýmkoli jiným druhem by si vyžádalo roky a investice v hodnotě stovek miliard forintů, přičemž transformace maďarského systému přenosu energie by si vyžádala další investice v řádu tisíců miliard.

Podle jeho slov potrvá dokončení potřebných investic pět let. I když EU poskytne na tyto účely finanční prostředky, „máme je pouze na papíře, protože nám je zatím nedali, a dokud nám je nedají, nemůžeme tento projekt zahájit.“

Orbán zároveň uvedl, že stojí za zvážení, zda tak nákladný projekt, který by mohl začít fungovat až za 4 nebo 5 let, má vůbec smysl, vzhledem k tomu, že válka „probíhá právě teď.“

Řekl, že pokud uvidí návrh, který odpovídá maďarským zájmům, „pak o něm samozřejmě rádi budeme mluvit.“ Návrh, který je nyní na stole, však vytváří maďarský problém a nepřináší žádný návrh na jeho řešení.

Orbán dal jasně najevo, že bude existovat červená linie, a to energetické embargo.

Dodávky zbraní podporují válku
Dodávkami zbraní se od míru spíše vzdalujeme, než abychom k němu směřovali, „ti, kdo zbraně dodávají, si také přivolávají problémy, zejména pokud je zemí, kde se válčí, váš soused,“ argumentoval.

Premiér poukázal na to, že maďarská komunita v ukrajinské oblasti „Zakarpatí je nyní na dostřel“, protože někdo dodává nebo se chystá dodávat zbraně, a Rusové zničí dopravní uzly, kde lze takové dodávky vyložit nebo na ně dopravit.

Orbán uvedl, že členy své nové, výrazně obměněné vlády hodlá představit mezi 20. a 30. květnem. Naznačil, že dojde k mnoha a významným změnám v reakci na to, že k mnoha a významným změnám došlo i ve světě.

Maďarsko musí posílit svou obranu proti migračnímu tlaku, prohlásil a dodal, že „pandemie ještě nezmizela“ a svět není na pandemii takového rozsahu připraven, přičemž zároveň probíhá válka. „Musíme sestavit vládu, která bude schopna bránit Maďarsko před těmito výzvami,“ řekl Orbán.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová mezitím oznámila, že pojede do Budapešti, aby s Orbánem hovořila o bezpečnosti zásobování Maďarska.

Maďarsko odmítá sankce proti náboženským vůdcům
Státní tajemník pro pomoc pronásledovaným křesťanům v neděli ve veřejnoprávní televizi komentoval plán Evropské unie uvalit sankce na hlavu ruské pravoslavné církve patriarchu Kirilla.

Tristan Azbej, který vede program pomoci Maďarsko pomáhá, uvedl, že Maďarsko podporuje zprostředkování míru a „považuje kontraproduktivní a nesmyslné sankce za škodlivé.“

Azbej poznamenal, že ruská pravoslavná církev má po celém světě asi 160 milionů členů a 40 000 kněží, a dodal, že „šílený“ návrh EU by patriarchovi zakázal vstup do bloku, což by věřící lid izolovalo od jejich duchovního vůdce.

Na Orbána, „poslední hlas křesťanství a zdravého rozumu v EU“, se v souvislosti s návrhem Evropské komise, který by podle něj vytvořil nebezpečný precedens „držet ostatní církve v šachu a vystavit je politicky motivovaným sankcím“, obrátili mimo jiné syrský pravoslavný patriarcha, arménská apoštolská církev a maďarská eparchie ruské pravoslavné církve.

Maďarsko považuje náboženskou svobodu za „posvátnou a nedotknutelnou“ a nebude podporovat sankcionování náboženských představitelů, řekl.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x