Šéf NATO: Ukrajina možná bude muset přistoupit na kompromis s Ruskem

Ukrajina,Rusko

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Ukrajina možná bude muset nakonec přistoupit na nějaký kompromis s Ruskem, aby konflikt ukončila.

V rozhovoru pro BBC zveřejněném v sobotu šéf NATO zopakoval, že Západ musí Ukrajinu dlouhodobě podporovat, „i když věříme a doufáme, že válka v blízké budoucnosti skončí.“ Dodal, že Západní země by měly investovat do obranných schopností Kyjeva, aby byl v případě budoucích bojů odolnější.

Zároveň naznačil, že je na Ukrajině, aby si zvolila, kdy a za jakých podmínek bude usilovat o mír s Ruskem. „Nakonec to musí být Ukrajina, kdo rozhodne, k jakým kompromisům je ochotna přistoupit,“ řekl Stoltenberg a dodal, že úlohou Západu je pomoci Kyjevu dosáhnout takové vyjednávací pozice, která by mohla přinést „přijatelný výsledek.“

Stoltenberg přitom zdůraznil, že netlačí Kyjev k žádným ústupkům, a dodal, že „skutečného míru“ lze dosáhnout pouze Ukrajinským vítězstvím.

Začátkem tohoto týdne šéf NATO důrazně vyzval k dlouhodobé podpoře Kyjeva a naléhal na členy bloku, aby „méně spoléhali na dobrovolné příspěvky a více na závazky NATO.“ Podle několika zpráv Stoltenberg navrhl Ukrajině pětiletý balíček vojenské pomoci ve výši 100 miliard eur (107 miliard USD). O přesných detailech této iniciativy se prý nyní jedná.

Rusko po celou dobu konfliktu tvrdilo, že je otevřeno rozhovorům s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj však zakázal jakákoli jednání se současným vedením v Moskvě poté, co čtyři bývalá Ukrajinská území na podzim roku 2022 drtivou většinou odhlasovala připojení k Rusku.

Ukrajinský vůdce prosazuje desetibodový „mírový vzorec“, v němž požaduje, aby Moskva stáhla své vojáky z území, které Kyjev prohlašuje za své, a také aby byl zřízen tribunál, který by stíhal Ruské představitele za údajné válečné zločiny. Moskva tuto iniciativu odmítla jako „odtrženou od reality.“

V sobotním rozhovoru pro server Politico náčelník Zelenského štábu Andrej Jermak prohlásil, že Ukrajinci jsou sice konfliktem unaveni, ale že se budou důrazně stavět proti jakémukoli kompromisu s Ruskem.

Minulý měsíc však Zelenskyj naznačil, že návrat k hranicím Ukrajiny z roku 1991 již není podmínkou pro jednání s Ruskem. Nicméně stále trval na tom, že Kyjev musí získat zpět území, které v roce 2022 ztratil ve prospěch Moskvy.

Moskva uvedla, že Ukrajina musí vzít v úvahu skutečnost, že její hranice se od začátku válečných akcí drasticky změnily.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Šéf NATO: Ukrajina možná bude muset přistoupit na kompromis s Ruskem first appeared on Akta […]

Frank
Host
Frank
1 měsíc před

To na to přišel Stoltenberg opravdu sám? To je pan hlavička.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x