Zelenskyj přiznává obavy z klesající podpory v USA: Pokud nám přestanou pomáhat, nevyhrajeme

Volodymyr Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj je hluboce znepokojen „únavou z Ukrajiny“, která zachvátila Západ, a zejména obyvatele největšího podporovatele, sponzora a dodavatele zbraní jeho vlády – Spojených států.

Volodymyr Zelenskyj

„Spojené státy skutečně chápou, že pokud nám přestanou pomáhat, nezvítězíme,“ řekl Zelenskyj v nedávném rozhovoru, který agentura AP zveřejnila ve středu. Slábnoucí podpora je podle posledních průzkumů patrná zejména mezi republikánskými voliči.

Tato slova pronesl zejména v souvislosti se stále zuřící bitvou o strategické město Bachmut v Doněcké oblasti. Ruské síly ho téměř obklíčily, přestože Kyjev za cenu obrovských nákladů a narůstajících ztrát na životech nadále vrhá do obrany města další síly a zbraně.

Zelenskyj popsal, že dobytí Bachmutu bude znamenat, že Putin ucítí slabost. Podle slov ukrajinského vůdce:

V rozhovoru s agenturou Associated Press Zelenskyj uvedl, že pokud Bachmut padne, Putin bude moci „prodat toto vítězství Západu, své společnosti, Číně, Íránu“ jako páku k prosazení dohody o příměří, podle níž by Ukrajina souhlasila s odstoupením území.

„Pokud ucítí trochu krve – ucítí, že jsme slabí – bude tlačit, tlačit, tlačit,“ pokračoval Zelenskyj.

„Naše společnost se bude cítit unavená“, pokud Rusové v Bachmutu zvítězí, prohlásil. „Naše společnost mě bude tlačit k tomu, abych s nimi uzavřel kompromis.“ V těchto slovech je možná poprvé obsaženo přiznání, že významná část ukrajinského obyvatelstva je připravena na kompromis a mírová jednání o ukončení války.

A příznačné je, že komentář CBS k rozhovoru pro AP obsahoval následující poznámku: „Zdálo se, že si je velmi dobře vědom rizika, že jeho země by mohla začít ztrácet životně důležitou podporu ze strany USA a Evropy, vzhledem k tomu, že třináctiměsíční válka pokračuje.“

Zelenskyj: „Ztráta Bachmutu by znamenala politickou porážku, mohla by vést k celkové porážce v konfliktu.“

Toto chmurné hodnocení přichází ve stejném týdnu, kdy Ukrajina obdržela na svých hranicích 18 německých tanků Leopard II, které pravděpodobně spěchají na frontovou linii. Dodáno bylo také asi 40 bojových vozidel pěchoty Marder.

Mezitím šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ve středu popsal, že jeho síly a jejich vybavení byly „těžce poškozeny“ při tažení za dobytí Bachmutu. Přiznání velmi tvrdého boje však doprovodil poukazem na to, že ukrajinské síly utrpěly ještě horší újmu. „Dnešní bitva o Bachmut již prakticky zničila ukrajinskou armádu a bohužel také těžce poškodila Wagnerovu soukromou vojenskou společnost,“ uvedl ve zvukovém vzkazu, o němž informovala agentura Reuters.

V současné době se šíří zprávy, že ruské síly nyní drží nejméně 65 % města a mají ho obklíčené z většiny stran. Někteří analytici odhadují, že více kontrolují prokremelské síly, a Wagnerova skupina opět převzala vedoucí úlohu, stejně jako v nedalekém Soledaru.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x