Pentagon: Ukrajina obdržela stíhačky od nejmenovaného spojence USA

Ukrajina obdržela stíhačky od nejmenovaného spojence USA

Poprvé od zahájení ruské invaze Pentagon v úterý tajemně potvrdil, že Ukrajina obdržela stíhací letouny. Na tiskovém brífinku však mluvčí John Kirby opatrně uvedl, že to nebyly Spojené státy, kdo je poslal.

Ukrajina obdržela stíhačky od nejmenovaného spojence USA

Rovněž neupřesnil, jaké typy letadel byly zaslány, pouze uvedl, že ukrajinské síly „mají právě nyní k dispozici více stíhacích letounů s pevnými křídly než před dvěma týdny.“ Kirby popsal: „Aniž bych se pouštěl do toho, co poskytují jiné země, obdržely ukrajinské síly další platformy a díly, aby mohly zvýšit velikost své letky.“

„Ostatní země, které mají s těmito typy letadel zkušenosti, jim mohly pomoci zprovoznit více letadel,“ dodal Kirby. Pokud jde o roli USA, upřesnil pouze pomoc poskytnutou při přepravě některých dílů, ale že USA „nepřepravovaly celá letadla.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již několik týdnů lobbuje v západních metropolích za „uzavření oblohy“ – nebo zavedení bezletové zóny – což by fakticky zaručilo přímou válku mezi Ruskem a NATO. V poslední době sice od této rétoriky mírně ustoupil, ale místo toho zvolil strategii, že pokud se jeho západní podporovatelé nejsou ochotni zavázat k zavedení bezletové zóny, mohou alespoň poskytnout letadla.

Co se týče čerstvého přiznání Pentagonu, že letouny byly nedávno přesunuty do Kyjeva, zbývá několik možností, která země za tím stojí. Minulý měsíc Polsko nabídlo Ukrajině dohodu, že jí poskytne své téměř dvě desítky MiGů, pokud Washington doplní chybějící zásoby tím, že Varšavu vybaví americkými stíhačkami. Pentagon, který byl tímto krokem zjevně zaskočen, jej odmítl.

Další pravděpodobnou možností je Slovensko poté, co na Ukrajinu poslalo systém S-300 a rakety, přičemž USA souhlasily s doplněním zásob Patrioty. Následovalo Slovensko, které nabídlo vyslání stíhaček MiG v podobném uspořádání na základě toho, že USA pošlou modernizované americké letouny k doplnění.

Je pravděpodobné, že právě jedna z těchto východoevropských nebo pobaltských zemí NATO dodala letadla, o nichž se Kirby v úterý zmínil. Toto odhalení přišlo právě v době, kdy Joe Biden údajně připravuje schválení dalšího balíčku zbraní pro Ukrajinu v hodnotě 800 milionů dolarů, čímž by celková vojenská pomoc poskytnutá od začátku války přesáhla 3 miliardy dolarů.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x