Rusko zastaví vývoz ropy do zemí, které zavedou cenový strop na ruskou ropu

Vladimir Putin

Rusko zakáže vývoz ropy a dalších ropných produktů do zemí, které by zavedly strop na cenu ruské ropy. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak to oznámil 1. září, den před setkáním ministrů financí skupiny sedmi nejprůmyslovějších zemí (G-7), na kterém se o cenovém stropu jednalo.

Vladimir Putin

„Společnostem nebo státům, které zavedou omezení, ropu a ropné produkty prostě dodávat nebudeme, protože nebudeme pracovat nekonkurenčně,“ řekl Novak.

Varoval, že se tím zcela ničí trh, a uvedl, že zásahy do tržních mechanismů u komodit, jako je ropa, by měly destabilizující dopad na energetickou bezpečnost ve světě.

G7, mezivládní politické fórum složené z Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států, zavede cenový strop pro celosvětové nákupy ruské ropy, protože se domnívá, že to sníží celkové příjmy Moskvy. Na trhu s ropou se však k tomuto kroku zatím přistupuje skepticky.

Americká ministryně financí Janet Yellenová, která stála v čele snah o vytvoření koalice, uvedla: „Stanovení cenového stropu povede k dosažení dvou klíčových cílů. Prvním je snížení příjmů, které Putin potřebuje k dalšímu vedení své agresivní války, a druhým je udržení spolehlivých dodávek ropy na světový trh a tlak na snižování cen energií pro obyvatele USA, Velké Británie a celého světa.“

Zatímco západní mocnosti uvalily sankce na mnoho ruských energetických vývozů, Moskva stále získává miliardy dolarů tím, že směruje vývoz ropy na asijské trhy.

Evropská unie (EU) začátkem letošního roku zavedla částečný zákaz nákupu ruské ropy, který by měl zastavit 90 % ruského vývozu do 27členného bloku. Čína mezitím přeprodává Evropě nadměrný dovoz ruského plynu. Toto opatření sice pomohlo zmírnit energetické potíže Evropy, ale zároveň způsobilo, že EU je v oblasti energetických potřeb závislá na Pekingu.

Britové budou kvůli cenovému stropu na účty za energie snášet chladné zimní dny
Spojené království zavede od října cenový strop na účty za energie ze současných 1 971 liber na 3 549 liber.

Tyler Durden ze ZeroHedge předpověděl, že „tento strop by měl do ledna vzrůst na 5 439 liber a do jara na 7 272 liber.“ To vše kvůli raketově rostoucím velkoobchodním cenám NatGasu a elektřiny způsobeným klesajícími ruskými dodávkami energie do Evropy, které ještě zhoršily západní sankce, jež se vymstily.

Analytici se obávají, že tato změna iniciovaná britským energetickým regulátorem Ofgem uvrhne miliony britských domácností do energetické chudoby.

„Takto vysoké zvýšení si domácnosti nemohou rozpočítat bez jakéhokoli prostoru. V říjnu si domácnosti s nízkými příjmy jednoduše nezapnou topení,“ prohlásil Peter Smith, ředitel politiky a propagace charitativní organizace National Energy Action.

Zvýšení limitní sazby by také mohlo zvýšit inflaci, protože britští ekonomové ze Citi varovali, že inflace indexu spotřebitelských cen (CPI) by mohla v lednu dosáhnout 18,6 % v souvislosti s rostoucími cenami energií.

„Naposledy se index CPI dostal nad 18 procent v období stagflace v polovině 70. let (přesněji v roce 1976) poté, co šok z dodávek ropy vedl k prudkému růstu cen energií po celém světě,“ uvedl Durden.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x