Uniklé dokumenty ukazují, že se britští policisté připravují na „větší občanské nepokoje“ v zimním období

občanské nepokoje

Nová premiérka Liz Trussová má možná jen několik týdnů na to, aby zajistila obrat v britské ekonomice, jinak bude čelit nárůstu násilných trestných činů a narušení veřejného pořádku v důsledku krize životních nákladů.

občanské nepokoje

Deník The Times odhalil, že policejní šéfové se obávají, že „ekonomické otřesy a finanční nestabilita“ mají „potenciál vést k nárůstu určitých druhů trestné činnosti“, jako jsou krádeže v obchodech, vloupání, krádeže vozidel a podvody a vydírání na internetu, protože Britové čelí jednomu z nejhorších propadů životní úrovně za posledních sto let v důsledku energetické hyperinflace.

„Dlouhodobý a bolestivý ekonomický tlak“ by mohl vyvolat „větší občanské nepokoje“, podobné londýnským nepokojům v roce 2011, uvádí se v uniklém národním strategickém dokumentu.

„Větší finanční zranitelnost může některé zaměstnance vystavit vyššímu riziku korupce, zejména u těch, kteří se dostanou do značných dluhů nebo finančních potíží,“ uvádí se dále v dokumentu.

Jeden z policejních šéfů si všiml zvýšené násilné kriminality, protože inflace se drží na několikadenních maximech. K tomu došlo v době, kdy regulační úřad Ofgem zvýšil od 1. října horní hranici účtů za elektřinu z 1 971 liber na rekordních 3 549 liber. Očekává se, že tento strop se do ledna zvýší na 5 439 liber a na jaře na 7 272 liber.

Vedle policie varovali energetici, že hrozí masové občanské nepokoje, protože lidé si tuto zimu nebudou moci dovolit platit účty za topení a elektřinu.

Asi 160 000 Britů se připojilo k hnutí proti prudkému růstu účtů za elektřinu a slíbilo, že 1. října nebudou platit.

Ruský energetický gigant Gazprom minulý pátek zastavil toky přes Nord Stream 1 do Evropy, což v pondělí způsobilo prudký nárůst cen zemního plynu a elektřiny v EU. To znamená, že Trussová má sotva čas na to, aby předložila ucelenou strategii, která by zachránila domácnosti před energetickou chudobou a podniky před krachem.

Masivní protest v Praze o uplynulém víkendu, kdy ulice zaplavily desetitisíce Čechů, nabízí pohled na hrozící sociální nepokoje, které by mohly zasáhnout ulice Spojeného království, pokud budou účty za elektřinu bez zásahu vlády nadále růst.

Minulý týden byla zveřejněna nová zpráva prostřednictvím britské poradenské a zpravodajské společnosti Verisk Maplecroft, která varuje, že v Evropě existuje vysoké riziko sociálních nepokojů ještě v tomto roce v důsledku rostoucí inflace.

Evropané si konečně uvědomují, jak špatně dopadly západní sankce proti Rusku, protože jejich vlády obětovaly obyčejné lidi kvůli zástupnému boji NATO proti Rusku na Ukrajině. Tyto protesty by se mohly rozšířit jako požár po celé Evropě a zdá se, že Spojené království se připravuje na nejhorší možný scénář.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x