Díky všem pokrokům vědy v minulém století jsme získali tolik sebedůvěry, že můžeme dělat vše, co jsme v minulosti nemohli. Ale co když vám řeknu, že na světě stále existují věci, které zůstávají záhady. Záhady, které ani věda nedokáže vyřešit. Neuvěřitelné, že? Ale raději tomu věřte.
1. Pyramida císaře Čchin Š‘-chuanga a terakotová armáda
Na místě této pyramidy se prý nacházela rtuťová řeka a miniaturní město. Poté, co byla objevena, bylo zde vykonáno mnoho vědecké práce. Nedávné vědecké práce na tomto místě zjistily vysoké množství rtuti v půdě zmíněné hrobové mohyly. Byla zde také nalezena terakotová armáda. Vytvoření armády soch by určitě vyžadovalo spoustu času a trpělivosti. Tyto terakotové sochy tedy znázorňují armádu prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuanga. Říká se, že se jedná o formu pohřebního umění pohřbeného s císařem v letech 210-209 př. n. l. a jeho účelem je chránit císaře v jeho posmrtném životě. Postavy armády se liší podle svých rolí, mají generály jako nejvyšší atd. Ve figurách jsou také bojovníci, vozy a koně.
2. Voynichův rukopis
Tento rukopis byl prokázán jako velmi spolehlivý rukopis ze středověku a předpokládá se, že se jedná o nějakou lékařskou knihu. Údajně se jedná o knihu s důsledným písmem, viditelnou organizací a obsahuje velmi podrobné ilustrace. Tento rukopis však zůstává hádankou, neboť se jej dosud nikomu nepodařilo rozluštit. A právě proto se stal jedním z nejznámějších případů v historii kryptografie. Myslíte si tedy, že se najde někdo, kdo jej konečně rozluští?
3. Obří kamenné koule
Tyto obří kameny, které se nacházejí v Kostarice a několika okolních oblastech, jsou roztroušeny všude možně. Upřímně řečeno, tyto kameny byly neznámými osobami vytvarovány a vymodelovány k dokonalosti. Tyto obří koule mají údajně hladkou strukturu a jsou téměř dokonale kulaté. A tak se místní, zvědaví na tyto koule, rozhodli je odstřelit v naději, že uvnitř koulí najdou něco jako zlato nebo jiné cenné předměty. K jejich smůle však nic takového nenašli. A co víc, účel těchto koulí je stále neznámý, přestože tam byly již mnoho let.
4. Zbytky tabáku a kokainu v egyptských mumiích
Byly v mumiích skutečně nalezeny zbytky těchto drog? Očividně ano. Jak se tam tedy dostaly? Egypťané s oblibou vytvářeli mumie, zejména pro své vládce, čímž se jejich tělo uchovávalo až do dnešní doby. Když v roce 1992 němečtí vědci dělali na mumiích testy, zjistili, že mají na sobě prvky hašiše, kokainu a tabáku. Hašiš pochází z Asie, což není od Egypta zase tak daleko, ale tabák a kokain vždy patřil pouze a výhradně na americký kontinent. Je to jako kdyby dneska umřela na předávkování heroinem nějaká celebrita, ale ten heroin zcela očividně pocházel z Venuše. Po tomto objevu se němečtí vědci rozhodli otestovat každou mumii, která jim přišla pod ruce a stopy tabáku a kokainu našli na jedné třetině z nich. Nikdo dodnes neví, jak je to možné.
5. Mechanismus z Antikythéry
Od momentu, kdy bylo v roce 1901 ve vraku římské lodi objeveno zkorodované bronzové ozubené soukolí, nedával tajemný přístroj, nazvaný podle místa nálezu mechanismus z Antikythéry, spát vědcům ani lovcům záhad. Ručně ovládaný astronomický počítač zobrazoval upořádání vesmíru, vypočítával měsíční fáze a pohyb pěti tehdy známých planet – tedy Merkuru, Venuše, Marsu, Jupitera a Saturna – a předpovídal zatmění Slunce a Měsíce. Jeho přesné fungování nicméně zahalila rouška tajemství.
6. Brána Slunce v Bolívii
Brána Slunce, která se nachází poblíž jezera Titicaca v bolivijském La Pazu je záhadným objektem, který vědci zatím neobjasnili. Byla objevena evropskými badateli v 19. století a jedná se o megalitickou kamennou obloukovou bránu, na níž jsou podivné rytiny, které se dosud nepodařilo rozluštit. Byla postavena v době kultury Tiwanaku v Bolívii a předpokládá se, že rytiny představují astronomická a astrologická znamení a mohly sloužit jako hvězdná mapa nebo jakýsi kalendář.
7. Potrubí u Baigongu
V řídce osídlené oblasti čínské provincie Čching-chaj se na vrcholu takzvané Bílé hory nacházejí tři záhadné trojúhelníkové otvory. Nazývají se také jeskyně Delingha a jsou v nich stovky zrezivělých železných trubek, které jako by ústily do nedalekého slaného jezera Toson. Uvnitř jezera lze také najít podobné trubky a ještě více jich vede podél břehu. Trubky vytvářejí výrazné vzory a archeologové je datují do doby, kdy se lidé teprve učili vařit. Nejzáhadnější je skutečnost, že ačkoli se předpokládalo, že jsou z kovu, čínští vědci zjistili, že obsahují organické látky rostlinného původu. Zpráva jednoho z výzkumníků z roku 2007 dokonce zjistila, že trubky jsou vysoce radioaktivní.
8. Stěny v Saksaywamanu v Peru
Na okraji města Cusco v Peru se nachází opevněný komplex zvaný Saksasywaman, který je neuvěřitelný svými velkými suchými kamennými zdmi z balvanů, které do sebe zapadají bez použití malty. Některé z kamenů použitých na stavbu zdí váží 200 tun a patří k největším nalezeným prehispánským stavbám v Americe. Přesnost do sebe zapadajících tvarů udivuje vědce už celá desetiletí.
9. Londýnské kladivo
Londýnské kladivo bylo objevené v Texasu v roce 1936. Bylo zjištěno, že je tak staré, že se jeho rukojeť změnila na uhlí, které se obvykle tvoří miliony let. Největší otázkou, která vyvstala v souvislosti s kontroverzním Londýnským kladivem, bylo, jak je možné, že nástroj vyrobený člověkem byl uzavřen v milion let staré hornině. Kreacionista Carl Baugh kladivo zakoupil v domnění, že se jedná o nástroj pocházející z doby před potopou. Nyní je vystaveno v jeho Baughově muzeu.
10. Mohendžodaro
Mohendžodaro bylo domovem ztracené civilizace, která disponovala dobrými znalostmi a technologiemi. Dokládá to nález několika artefaktů a relikvií, které dokazují, že tato civilizace předběhla svou dobu. Civilizace vzkvétala kolem roku 3000 př. n. l. na březích řek Indus a Sarasvatí v dnešním Pákistánu. Vykopávky na tomto místě odhalily studny, kanály a odvodňovací systémy, které se v té době nepoužívaly ani v Egyptě. Tento 5000 let starý objev byl největším v archeologickém světě, přesto archeologové zatím nedokážou vysvětlit, jak tato civilizace pomalu zmizela beze stopy.
11. Bagdádské baterie
Tento pozoruhodný nález byl nalezen jako soubor tří artefaktů, který se skládal z keramického hrnce, válcovité trubice z měděného plechu a železné tyče. Byl objeven v Iráku a pochází z období Parthské a Sasánovské říše existující mezi lety 150 př. n. l. -650 n. l. Největší záhadou bylo, jak je možné, že předmět připomínající svou strukturou baterii existoval v takovém období, které ve skutečnosti nikdy baterie nepoužívalo. Předpokládalo se, že sloužil ke galvanizaci, ačkoli z té doby nebyl žádný galvanizovaný předmět objeven.
12. Nedokončený obelisk
Nedokončený obelisk byl jedním z nejpozoruhodnějších nálezů v lomech u Asuánské přehrady v Egyptě. Úžasné na obelisku je, že byl stále připevněn k podloží, z něhož byl vytesán. Zdá se, že byl opuštěn, protože se v žule objevily praskliny, a objekt měří na délku dobrých 137 stop. Jeho hmotnost byla odhadnuta na 1090 tun.
Galerie
[ngg src=“galleries“ ids=“13″ display=“basic_thumbnail“]
Také kladivo v kameni vznikne keď montérovi spadne kladivo do rúry s tvrdou vodou. Ani to dlho netrvá, keď tam tečie minerálka,
Kdo přišel na to, že Brána Slunce v Bolívii je oblouková? Vždyť podle fotografie je hranatá.