Neznámý původ záhadných sošek Nomoli

sošky Nomoli

Obyvatelé africké Sierra Leone hledali diamanty a narazili přitom na sadu kamenných figurýn znázorňujících několik lidských ras a v některých případech pololidských bytostí. Tyto sošky jsou extrémně staré a některé odhady je posouvají až do doby 17000 př.n.l.

sošky Nomoli

Nicméně některé aspekty figurýn, především vysoké teploty, které musely být použity při jejich výrobě a přítomnost oceli opracované do perfektních kuliček, poukazují na to, že je musela vytvořit na svou dobu vysoce vyspělá civilizace, pokud je datování správné. Nález každopádně otevírá otázky typu jak a kdy byly Nomoli figurky vyrobeny a k jakému účelu svým výrobcům sloužily.

Sošky jsou součástí mnoha legend v Sierra Leone. Pradávní obyvatelé věřili, že andělé kdysi žili v Nebi. Jednoho dne byli potrestáni za špatné chování a Bůh je proměnil v lidi a poslal je na Zemi. Nomoli slouží jako reprezentace těchto bytostí a jakožto připomenutí jak byli posláni za trest na Zemi. Jiná legenda popisuje, že sošky jsou zobrazením původních panovníků a náčelníků regionu Sierra Leone a místní kmen Temne provádí rituály, při kterých jsou sošky považovány za tyto prehistorické vládce. Lid Temne byl ovšem vyhnán z regionu jiným národem Mende a tradice sošek Nomoli byla ztracena.

sošky Nomoli1

Přestože mnoho legend může nastínit určité informace o původu a použití figurýn, neexistuje žádná, která by byla definitivním důkazem o skutečném původu těchto objektů. Někteří domorodci v dnešní Sierra Leone vnímají sošky jako objekty štěstí a jako ochránce. Umisťují je do zahrad a polí a věří, že budou mít bohatou úrodu. V některých případech, když je úroda špatná jsou sošky rituálně rozbity jakožto potrestání. Existuje mnoho odlišných variant těchto figurek. Jsou vytvořeny z různých materiálů včetně mastku, slonoviny a granitu. Některé jsou malé a jiné větší, dosahující až 30 cm. Různí se i v barvě, od bílé přes žlutou, hnědou až po zelenou. Sošky jsou obecně humanoidní a jejich podoby zobrazují několik lidských ras, ale některé mají formu poločlověka – hybrida člověka a zvířete.

V jiných případech zobrazují lidské tělo s ještěří hlavou, anebo naopak. Znázorněná zvířata jsou například sloni, leopardi a opice. Sošky mají mnohdy neodpovídající proporce, kdy je hlava veliká v porovnání s tělem. Jedna z nich znázorňuje člověka jedoucího na slonovi, který je mnohem větší než samotný slon. Je to reprezentace afrických legend o obrech, nebo se jedná o pouhé symbolické zobrazení člověka jedoucího na slonovi bez důležitosti se zaměřit na vzájemnou velikost jejich těl? Jedním z běžných výjevů sošek Nomoli je obraz velkého strašidelně vypadajícího dospělého v doprovodu dítěte.

Samotné fyzické provedení sošek Nomoli je poněkud záhadou, protože metody nutné k výrobě takových objektů se neshodují s érou, ze které pocházejí. Když byla jedna z nich otevřena, byla uvnitř nalezena perfektní kovová kulička, k jejíž výrobě by bylo zapotřebí sofistikovanou technologii a také schopnost vytvoření extrémních tavících teplot. Někteří říkají, že sošky Nomoli dokazují existenci pradávné civilizace, která byla daleko vyspělejší, než by měla být. Odborníci se usnesli, že kovové kuličky jsou vyrobeny z kombinace oceli a chromu. To je podivný objev, jelikož nejstarší známá produkce oceli se odehrála 2000 př.n.l. Pokud je datování sošek odpovídající době 17000 př.n.l. , jak je možné, že jejich výrobci byli schopni manipulovat s ocelí o 15000 let dříve?

Tyto figurky každopádně přinášejí více otazníků, než odpovědí o pradávné civilizaci, která je vytvořila. Odborníci a akademici se nejsou schopni přesvědčivě shodnout jak přesně a proč byly tyto artefakty vyrobeny, nebo k jakému účelu sloužily. Pokud je datování správné, reprezentují extrémně starou civilizaci a jiné informace o její existenci, životním stylu a rituálech jsou těžko odhadnutelné. Nicméně ne všichni s datováním souhlasí a někteří odborníci sošky umisťují do roku 500 př.n.l.

soška Nomoli s hadí hlavou
soška Nomoli s hadí hlavou

Přestože sošky mají různý vzhled a jsou různých typů, celkové provedení poukazuje na jednotný význam. Nicméně tento význam zůstává neznámý. Kurátor Frederick Lamp tvrdí, že figurky jsou součástí kultury a tradic národa Temne a díky vpádu kmene Mende byla tradice zapomenuta, protože osady byly přemístěny do jiných lokalit. Díky mnoha otázkám a nejistotám nevíme, jestli se kdy podaří najít uspokojivé odpovědi ohledně datování, původu a účelu sošek Nomoli. Do té doby tedy zůstávají úžasnou ukázkou pradávných civilizací starších, než ta, kterou dnes nalezneme v Sierra Leone.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x