Eritrejský prezident: Konflikt na Ukrajině je součástí 30 let trvající války USA proti Rusku

Isaias Afwerki

Rusko-ukrajinský konflikt je ve skutečnosti válkou vyhlášenou NATO a vedenou Washingtonem proti Moskvě v posledních 30 letech, sdělil Sputniku prezident Eritreje Isaias Afwerki.

Isaias Afwerki

Eritrea, země Afrického rohu ležící na pobřeží Rudého moře, se stala jedním z pěti států, které v březnu 2022, po zahájení speciální operace Moskvy na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, hlasovaly ve Valném shromáždění OSN proti Západem podporované protiruské rezoluci.

Později tento africký stát rezolutně odsoudil Západní režim bezprecedentních sankcí namířených proti Rusku. Co tedy stojí za tímto pevným postojem Eritreje?

„Není to proto, že bychom dělali Ruské federaci nějaké laskavosti,“ řekl prezident Afwerki v rozhovoru pro Sputnik Africa. „Tato myšlenka ‚války na Ukrajině‘ nebo ‚války mezi Ruskou federací a Ukrajinou‘ není vůbec pravdivá. Jedná se o válku vyhlášenou NATO a Washingtonem Ruské federaci za posledních 30 let. A Rusko má právo se bránit. K podmanění národů nelze použít sílu nebo dokonce násilí, nejrůznější druhy nátlaku.

To je nepřijatelné. To je zákon džungle. Musíme se z tohoto zákona džungle vymanit a lidé budou muset mít svobodu žít jako lidé. Náš postoj byl velmi jasný. Jsme proti omezování. Jsme proti nadvládě nebo hegemonii jednoho národa. S tím se nemůžeme smířit. A naše podpora Ruské federace proti této hegemonistické politice byla přirozeným jevem nebo výsledkem toho, co jsme také dělali.“

Podle prezidenta tento příběh začal bezprostředně po skončení studené války a rozpadu SSSR. V té době USA zažívaly svůj unipolární moment. Washington se rozhodl tento okamžik co nejdéle prodloužit tím, že světu vnutil svou kontrolu a rozdělil jej na své sféry vlivu.

To, co USA v té době dělaly, nebylo podle prezidenta jen o rozšiřování jejich vlivu: Washington se uchýlil k otevřenému zadržování jiných národů. Podle Afwerkiho se tato politika omezování podobá vyhlášení války.

„Bylo to vyhlášení války, protože existoval koncept, který tito lidé vytvořili, aby omezovali, zadržovali, ovládali ty, kteří mohou konkurovat, nebo alespoň ty, kteří se mohou o něco podělit v globálním systému,“ řekl prezident Afwerki. „To nebylo dovoleno. A vzhledem k pozadí éry studené války tu tato posedlost omezováním Ruska byla posledních 30 let. Není to nic nového. Pokud omezujete jeden národ, aby nerostl, nekonkuroval, nemohl přispívat svým dílem, pak mu vyhlašujete válku.“

Eritrea dobře ví, co západní sankce znamenají: jejich nátlaku odolává již více než deset let. Naposledy, v listopadu 2021, USA uvalily jednostranná ekonomická omezení na vládnoucí stranu, ozbrojené síly, podniky, instituce i jednotlivce. Země Afrického rohu byla rovněž vyloučena ze systému SWIFT (Společnost pro celosvětové mezibankovní finanční transakce).

Přesto se před Západem nesklonila a signalizovala svou podporu Rusku, když na něj byl vyvíjen maximální nátlak. Afwerki zdůraznil, že případ Ruska je součástí širší strategie Západu, jejímž cílem je přinutit ostatní národy k podřízenosti. Této strategii nejsou vystaveny pouze velké a silné země jako Rusko nebo Čína: potrestán je prakticky každý národ, který odmítá pokleknout před „ideologií hegemonie“ USA.

„Potřebujeme nový světový řád,“ řekl prezident Afwerki. „Potřeba nového světového řádu je zřejmá. Je to požadavek všech lidí, všech národů na světě. Musíme se dostat z tohoto cyklu omezování, omezování nyní, omezování Ruska, omezování Číny, omezování Eritreje. A pak tresty za to a ono. Sankce sem, sankce tam. Není to otázka omezená na to, abychom čelili výzvě. Čelit výzvě je jedna věc, ale co mimo výzvu? Kromě toho, jak čelit výzvě? Musíme si ujasnit, kam směřujeme. Musíme připravit půdu pro vytvoření nového prostředí.

Toto nové prostředí bude muset být pro všechny. Spravedlnost musí zvítězit. Národům a lidem by měl být umožněn pokrok. (…) Myslím, že je to přechodná záležitost. Je to přechod od posledních 30 let hegemonistického pokusu, který prakticky selhal, k novému uspořádání. Tento nový řád bude muset být řádem, který vznikne jako výsledek konzultací. Konzultace – dvoustranné, mnohostranné, kontinentální. Nakonec dospějeme k dohodě, jejíž základy jsou zcela jasné.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x