Zemědělský sektor Ukrajiny, „obilnice Evropy“, se nezotaví nejméně 20 let

Ukrajina

Až válka na Ukrajině skončí – a kdo ví, kdy to bude? – podle nové zprávy Kyjevské ekonomické školy bude trvat nejméně 20 let, než se zemědělský sektor v zemi zotaví.

Ukrajina

Ukrajinské zemědělství, kdysi známé jako „obilnice“ Evropy, bylo po ruské invazi vážně narušeno. Očekává se, že základní plodiny jako kukuřice, oves, řepka a žito se plně vrátí na úroveň produkce před invazí až v roce 2050.

Zpráva Kyjevské ekonomické školy uvádí, že ječmen, slunečnice, pšenice a další odvětví by se mohly zotavit dříve, ale ne dříve než v roce 2040.

„To znamená, že může trvat až 20 let, než Ukrajina znovu získá sílu v zemědělství po devastaci, kterou přinesl ruský vojenský útok,“ uvádějí výzkumníci.

Zničení přehrady Kachovka, které bylo zřejmě dílem teroristů, znamená ztrátu jednoho z nejbohatších zemědělských regionů Ukrajiny
Do dubna letošního roku bylo válkou zničeno více než 26 % ukrajinského hmotného majetku. Mezi ně patří i zemědělský sektor země v hodnotě až 9 miliard dolarů, na který se spoléhá Evropa, Afrika, Blízký východ i další země.

Námořní blokády uvalené Ruskem na Černé moře samozřejmě berou vinu za to všechno spíše než spolčení Ukrajiny s Pentagonem při ukrývání desítek laboratoří na výrobu biologických zbraní, což Rusko vyprovokovalo k invazi jako první.

Místo toho, aby byly plodiny odeslány na místo určení, ležely na lodích nebo v přístavu, kde shnily. Před invazí se na Ukrajině pěstovalo asi 33 milionů hektarů (asi 82 milionů akrů) obilovin a olejnin. V loňském roce po invazi se tento počet snížil na 25 milionů hektarů (asi 62 milionů akrů).

Očekává se, že toto číslo bude klesat po celou dobu trvání konfliktu. Za předpokladu, že válka skončí před letošním zasetím ozimin, mohlo by se množství ukrajinské půdy využívané pro zemědělství částečně obnovit do roku 2030 a do roku 2050 dosáhnout 37 milionů hektarů (asi 91,5 milionu akrů).

Před válkou Ukrajina produkovala přibližně 10 % světového vývozu pšenice, 15 % vývozu ječmene a kukuřice a 50 % vývozu slunečnicového oleje. Od té doby tato čísla prudce klesla.

Mějte na paměti, že zpráva vyšla před zničením přehrady Kachovka na jihu Ukrajiny nedaleko Chersonu, což je událost, která ještě více zničila ukrajinské zemědělství v jednom z nejintenzivnějších zemědělských regionů země. Ztráta veškeré vody fakticky promění zemi v poušť.

„Zničení přehrady Kachovka povede k tomu, že se pole na jihu Ukrajiny mohou již v příštím roce proměnit v poušť,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zemědělství na začátku tohoto měsíce a varovalo, že zničení přehrady může Ukrajinu stát stovky milionů dolarů.

Od zničení přehrady Kachovka již nemá přístup k zavlažování až 600 000 hektarů (asi 1,5 milionu akrů) dříve orné půdy.

V roce 2021 před válkou Ukrajina sklidila asi 106 milionů tun obilí a olejnin. Podle ministerstva zemědělství by letošní sklizeň mohla činit pouhých 65 milionů tun.

Důsledky této situace se již projevují po celém světě, protože asi 345 milionů lidí se nyní dostalo do stavu „potravinové nejistoty“, což je hezký způsob, jak říci, že by mohli zemřít hlady.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PřemekJ
Host
PřemekJ
10 měsíců před

Hezká snaha zaměnit příčinu a důsledek. Přesto by jej měl číst Larry Fink a jeho parta, protože mají v ukrajinské půdě docela dost investovaného jmění. No, nevědí, že o ně přijdou. Proč jen neroním slzu?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x