Amerika financuje, vyzbrojuje a cvičí ukrajinský neonacistický prapor Azov

Amerika financuje, vyzbrojuje a cvičí ukrajinský neonacistický prapor Azov

Americká vláda prostřednictvím Kongresu a administrativy prezidenta Joea Bidena financuje a vyzbrojuje ukrajinský neonacistický prapor Azov, aby pokračovala v zástupné válce proti Rusku.

Amerika financuje, vyzbrojuje a cvičí ukrajinský neonacistický prapor Azov

Oddíl speciálních operací Azov neboli prapor Azov je fašistický a neonacistický prapor, který je integrovanou jednotkou ukrajinské Národní gardy.

Vznikl v roce 2014 v reakci na probíhající protiruské a proevropské protesty na Majdanu, jakož i na ruskou anexi Krymu a vzestup proruských separatistických skupin ve východní Doněcké a Luhanské oblasti (provincii).

Prapor původně zorganizoval Andrij Bileckij, bílý supremacista a bývalý fotbalový chuligán, který se stal poslancem ukrajinského parlamentu a vůdcem několika dalších fašistických a neonacistických organizací.

Od svého založení se prapor Azov snažil získat dostatečnou podporu ve volební politice, ale jeho vliv v jiných aspektech ukrajinské politiky a společnosti jen rostl.

„Azov dosáhl v mainstreamových médiích daleko větší publicity, než je minimální volební podpora skupiny,“ poznamenal Oleksij Kuzmenko, investigativní reportér.

Prapor Azov dokonce získal podporu ukrajinské vlády. Spolu s tím, že byl prapor začleněn do ukrajinské Národní gardy, obdržel také státní finanční prostředky. V roce 2019 vláda poskytla praporu Azov 845 000 hřiven (tehdy přes 30 000 dolarů) na „projekty národně-patriotické výchovy.“

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se prapor podílel na obraně pobřežního města Mariupol na jihovýchodě země, kterou zajišťovala ukrajinská vláda.

Zbraně a munice nakoupené v USA putují přímo do praporu Azov
Spojené státy poskytují pomoc neonacistům na Ukrajině nejméně od roku 2015.

S podporou bývalého prezidenta Baracka Obamy tehdy Kongres z návrhu zákona o výdajích na konci roku odstranil zákaz poskytování finančních prostředků neonacistickým skupinám, jako je prapor Azov.

Několik členů Kongresu se pokoušelo změnit zákony tak, aby omezily poskytování „zbraní, výcviku a další pomoci“ praporu Azov a dalším neonacistickým milicím, ale to bylo Obamovou administrativou ministerstva obrany potlačeno.

Tento zákaz se vrátil v roce 2017, ale není jasné, jak byl účinný vzhledem k začlenění Azova do ukrajinské Národní gardy.

„Bylo by zapotřebí, aby americké síly na Ukrajině cíleně usilovaly o to, aby nedostávaly stejné zbraně a podporu jako jiné jednotky,“ napsali novináři Médea Benjaminová a Nicolas J.S. Davies pro Fair Observer. „Dnes, uprostřed války a obrovského přílivu americké vojenské pomoci, se to zdá být téměř nemožné.“

Biden nedávno podepsal balíček mimořádných výdajů pro Ukrajinu, který zahrnuje více než 3,5 miliardy dolarů na nákup a přesun vojenského materiálu.

„Vzhledem k tomu, že americká armáda cvičí ukrajinské ozbrojené síly a jednotky národní gardy … Kongres a administrativa připravily půdu pro to, aby americké finanční prostředky skončily v rukou těch nejškodlivějších živlů, které se dnes na Ukrajině pohybují,“ napsal James Carden pro Nation a naznačil, že příslušníci amerických ozbrojených sil přímo cvičili členy praporu Azov.

„Podpora ukrajinských neonacistů slouží vlastním zájmům USA,“ řekl Li Wei, expert na otázky národní bezpečnosti z Čínského institutu současných mezinárodních vztahů.

„Podněcováním konfliktů mezi Ukrajinou a Ruskem USA dále oslabují Rusko a tlačí Ukrajinu do NATO. Zlepšily také své vztahy s Evropou, která se stala strategicky závislejší na Spojených státech. Spojené státy jsou ve skutečnosti největším profitujícím subjektem z rusko-ukrajinského napětí.“

Podívejte se na video, na němž ruské jednotky ničí základnu, kterou dříve obsadil prapor Azov v obléhaném městě Mariupol, na které si činí nárok proruský separatistický Doněck.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x