Ačkoli kanadské ozbrojené síly (CAF) při mnoha příležitostech odmítly poskytovat instrukce příslušníkům ukrajinských fašistických milicí, objevilo se několik snímků, které tuto možnost zpochybňují. Nabízí se tedy otázka, zda Kanada cvičila ukrajinské neonacisty?
Členové ukrajinského neonacistického pluku Azov údajně absolvovali bojový výcvik v kanadské armádě – v rozporu s deklarovaným postojem a navzdory předchozímu popírání jakýchkoli formálních vazeb mezi Ottawou a kontroverzní milicí.
Podle pondělní zprávy rozhlasové stanice Radio-Canada byla zjevná souvislost objevena na fotografiích, které na sociální sítě nahrála ukrajinská Národní garda. Vojáci na fotografiích mají na uniformách nášivky praporu Azov, zatímco stále cvičí s kanadskými silami.
„Podle Oleksije Kuzmenka, novináře specializujícího se na ukrajinskou krajní pravici, přítomnost těchto nášivek silně naznačuje, že pluk Azov měl přístup ke kanadskému vojenskému výcviku,“ uvedlo Radio-Canada ve své zprávě. Na nášivkách je zobrazen znak, který je „pevně a výhradně spojen s plukem Azov“, řekl Kuzmenko tomuto médiu.
Adrien Nonjon, vědecký pracovník Národního ústavu orientálních jazyků a civilizací, který se zabývá ukrajinským nacionalismem, souhlasil. „Mohu vás s naprostou jistotou ujistit, že se jedná o azovský erb,“ řekl.
Na další fotografii ze stejného výcviku je ukrajinský voják s nášivkou 14. granátnické divize Waffen-SS, kterou režim Adolfa Hitlera založil v roce 1943, aby po boku ukrajinských nacistických kolaborantů bojovala proti Rudé armádě Sovětského svazu. Ukrajinci pořádali pochody na počest jejích bojovníků ještě loni v květnu.
Od svržení demokraticky ustanovené vlády bývalé sovětské republiky v roce 2014 Kanada údajně vynaložila na výcvik ukrajinských vojáků téměř 1 miliardu kanadských dolarů. Neonacističtí bojovníci měli klíčový význam v procesu změny režimu podporovaném Spojenými státy a prapor Azov byl využit k pacifikaci následných neshod.
Kanadské ozbrojené síly (CAF) opakovaně odmítly poskytovat instrukce příslušníkům ukrajinských fašistických milicí. Tehdejší kanadský ministr obrany Jason Kennedy v roce 2015 označil bojovníky Azova za „malý počet shnilých jablek.“ Avšak poté, co zpráva z loňského roku odhalila, že jednotky napojené na Azov se na internetu chlubily tím, že absolvovaly výcvik od Kanady i dalších členů NATO, vydala CAF prohlášení, v němž uvedla, že provede „důkladnou revizi“, aby zjistila, zda jsou její postupy adekvátní k tomu, aby „nevědomky nepomáhala těm, jejichž názorům zásadně odporuje.“
Kanadský premiér Justin Trudeau patří k nejhlasitějším západním představitelům, kteří odsuzují ruskou vojenskou ofenzivu na Ukrajině. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil za válečného zločince a Kanada se díky němu stala jednou z prvních zemí, která zakázala dovoz ruských energetických produktů.
Zábavné je, že Trudeau byl sám obviněn z fašismu poté, co předtím v tomto roce potlačil demonstrace Freedom Convoy proti regulaci vakcín proti Covid-19. Miliardář Elon Musk a další přirovnávali Trudeaua k Hitlerovi a na kanadském Twitteru v únoru několik dní frčel hashtag #BlackFaceHitler. Hashtag odkazoval na kontroverzi z roku 2019, kdy se objevily staré snímky, na nichž se Trudeau rozhodl na různých akcích nosit make-up s černou tváří.