Saúdská Arábie chce prodávat Číně ropu za jüany

Saúdská Arábie chce prodávat Číně ropu za jüany

Americký dolar vděčí za svou sílu a rozšíření skutečnosti, že je považován za důležitou rezervní měnu pro komodity, jako je ropa, která se obvykle obchoduje za dolary. Zdá se, že Saúdská Arábie se nyní chce z tohoto systému vymanit. To by byla pro americkou ekonomiku velmi tvrdá rána.

Saúdská Arábie chce prodávat Číně ropu za jüany

Zdá se, že Saúdská Arábie chce být na USA nezávislejší. Podle listu Wall Street Journal zry v tomto směru údajně probíhají již od roku 2016, pravděpodobně kvůli rostoucí nespokojenosti země produkující ropu s USA.
řejmě zvažuje, že přestane obchodovat s ropou výhradně za americké dolary. Již nějakou dobu probíhají snahy například s Čínou o obchodování s ropou v jüanech. Rozhovo
Kromě toho by řešení amerického dolaru a obchodování s Čínou pomocí její měny, jüanu, mělo výhody i pro Saúdskou Arábii. Takto získané jüany by mohly být použity k placení čínským společnostem, které se podílejí na megaprojektech v pouštním státě. A to by bylo nezávislejší na výkyvech měny na kapitálových trzích.

Na Twitteru se k této otázce vyjádřil také novinář Aziz El Yaakoubi, který uvedl, že vysoký americký úředník označil možnost obchodování Saúdské Arábie s Čínou v jüanech za „velmi nestálou a agresivní“ a „nepříliš pravděpodobnou.“

Mohlo by však jít o pokus Saúdské Arábie otevřít nové možnosti. Koneckonců příklad Ruska v současnosti ukazuje, jak rychle je možné být vyloučen z mezinárodních měnových systémů. Mohlo by tedy být atraktivní být připraven na jakoukoli eventualitu a mít po ruce alternativy.

Saúdská Arábie pozvala čínského vůdce Si Ťin-pchinga na květnovou návštěvu země v době, kdy se na Blízkém východě mění spojenectví a regionální partneři Washingtonu hledají bezpečnostní a ekonomické záruky.

Rada pro spolupráci v Zálivu (GCC) se sídlem v Saúdské Arábii mezitím oznámila, že plánuje pozvat hnutí Hútíů a další jemenské strany na konzultace do Rijádu s cílem nastartovat mírové úsilí pod vedením OSN, uvedli pro agenturu Reuters dva představitelé zemí Zálivu. Rozhovory jsou naplánovány na období od 29. března do 7. dubna.

Euroasijské hospodářské společenství (Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán + Arménie pro některá ustanovení) a Čína plánují vytvořit nový globální hospodářský a finanční systém, jehož základy budou položeny na konci března 2022.

Tento nový měnový a finanční systém bude mít referenční měnu, jejíž kurz bude stanoven z koše měn zakládajících členských států (dominovat mu tedy bude čínský jüan), a bude podložen komoditami.

Navrhl ho ruský ekonom Sergej Glazjev a má nahradit americký brettonwoodský systém poté, co z něj bylo Rusko vyloučeno v rámci „sankcí“ za operace proti ukrajinským nacistům.

Vznik dvou konkurenčních ekonomických a finančních systémů by znamenal konec globalizace. George Soros ve své reakci na to, že se stal svědkem konce svého globálního projektu, dospěl k závěru: „Můžeme jen doufat, že Putin a Si budou odstaveni od moci dříve, než se jim podaří zničit naši civilizaci.“ Peníze, které podporují ukrajinského prezidenta Zelenského, pocházejí od oligarchy napojeného na George Sorose.

Čína se brzy stane světovou finanční metropolí a Rusko v současnosti používá jüan jako svou rezervní měnu, protože Čína ruským civilistům majetek nekonfiskuje.

Odtud se situace pro mnoho obyvatel Západu bude jen zhoršovat, uvedl ekonom Martin Armstrong. „Světová banka nyní přiznává, že potraviny a energie se stanou nedostatkovým zbožím.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x