Chorvatský prezident Zoran Milanović se v pátek ostře postavil proti EU, která nedávno potrestala Maďarsko za údajné porušování norem právního státu.

Zoran Milanovic

Milanović se takto vyhraněně vyjádřil v maďarském hlavním městě Budapešti po setkání s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou.

Sankce EU vůči Maďarsku spočívá ve zmrazení miliard eur, protože vláda země údajně podkopává demokracii. EU vadí zejména politika maďarského premiéra Viktora Orbána, který se při prosazování pravicové a nacionalistické politiky pustil do migrantů, homosexuálů a nevládních organizací.

Milanović prohlásil, že EU překračuje své pravomoci. Podle chorvatského prezidenta by se Evropská unie neměla stát „Spojenými státy evropskými“, ale měla by respektovat suverenitu svých členských států. Dále tvrdil, že jednání EU ohrožuje blok 27 zemí tím, že podněcuje napětí, které vedlo k odchodu Velké Británie prostřednictvím brexitu.

„Tento druh přístupu (mezi EU a Maďarskem) je hluboce dráždivý,“ řekl Milanović a dodal, že „dnes je to Maďarsko, zítra to bude nějaká větší země, která bude potřebovat ‚dostat lekci‘.“

Ačkoli Milanović vyhrál volby v roce 2019 jako levicový kandidát, v praxi se vyznačoval populistickou a nacionalistickou politikou a kritikou politiky západních mocností vůči Rusku a balkánským státům.

Agentura AP poznamenává:

Milanović uvedl, že stejně jako maďarská vláda nepodporuje sankce proti Moskvě, a konflikt na Ukrajině označil za zástupnou válku mezi Ruskem a Spojenými státy.

„Otázkou je, jak velké škody nám (sankce) přinesou. Vytváří škody pro Evropu,“ řekl Milanović. „Podařilo se nám sblížit Rusko a Čínu. V čí zájmu to je? Na všechny tyto otázky mi budou muset odpovědět zejména ti, kteří mým jménem přijímají tato rozhodnutí. Žádám odpověď.“

Nováková využila společné akce se svým chorvatským protějškem k tomu, aby vyzvala ukrajinskou vládu k respektování práv maďarské etnické menšiny na západě Zakarpatí, kde byly z veřejných institucí staženy maďarské vlajky této menšiny.

Orbán si svými politickými postoji často vysloužil od mainstreamových médií nálepku „krajní pravice.“ Kromě snahy omezit imigraci do své země (na rozdíl od otevřeného postoje EU vůči převážně muslimským migrantům z Afriky a Blízkého východu) maďarský premiér bojuje proti progresivním sociálním programům, jako je transgenderismus.

Navzdory tlaku pro-LGBT subjektů z celého světa kvůli jeho novým zákonům proti pedofilii, které zakazují propagaci homosexuality a transgenderismu u nezletilých, Orbán stál za touto legislativou a hájil ji jako mechanismus ochrany rodičovských práv souvisejících se vzděláváním jejich dětí.

Mezi kritiky maďarské legislativy patří Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), které je financováno vládou USA.

Pozoruhodné je, že prezident Donald Trump loni podpořil Orbánovo znovuzvolení.

„Odvedl mocnou a skvělou práci při ochraně Maďarska, zastavení nelegální imigrace, vytváření pracovních míst, obchodu a měl by mít možnost v tom pokračovat i v nadcházejících volbách. Je to silný vůdce a všichni si ho váží,“ pochválil ho Trump a Orbánovi vyjádřil svou plnou podporu a podporu pro znovuzvolení.

Zásah EU proti Maďarsku přichází v době, kdy globalistické mocnosti pokračují v intervenci do rusko-ukrajinského konfliktu.

V pátek Bidenův Bílý dům oznámil nový soubor sankcí proti Vágnerově skupině, ruské polovojenské skupině považované za Putinovu soukromou vojenskou ruku.

„Tato opatření jsou uznáním transkontinentální hrozby, kterou Vágnerová skupina představuje, mimo jiné prostřednictvím svého pokračujícího vzorce závažné trestné činnosti,“ uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby na pátečním brífinku v Bílém domě.

Na Vágnerovu skupinu a jejího zakladatele Jevgenije Prigožina (ruského oligarchu s úzkými vazbami na Putina) uvalují Spojené státy sankce již několik let. Nový soubor sankcí však souvisí s významnou rolí organizace v současné válce na Ukrajině.

Předmětem sporu jsou také snímky, které Kirby odhalil a které ukazují ruské železniční vagony jedoucí do Severní Koreje a ze Severní Koreje. Bidenův úředník tvrdil, že jde o důkaz, že Severní Korea dodává Vagnerově skupině zbraně a munici, což by představovalo porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

„Vzhledem k těmto akcím, a bude jich ještě více, je náš vzkaz každé společnosti, která uvažuje o poskytnutí podpory Vagnerově skupině, prostý: Vagnerová skupina je zločinecká organizace, která páchá rozsáhlá zvěrstva a porušuje lidská práva, a my budeme neúnavně pracovat na identifikaci, narušení, odhalení a postihu těch, kteří Vagnerové skupině pomáhají,“ řekl Kirby.

Zdroj