Členové NATO se rozcházejí v názoru na to, jak na nadcházejícím summitu zlepšit status Ukrajiny

Zelenskyj,NATO

Členové Severoatlantické aliance (NATO) soukromě diskutují o tom, jaký by měl být status Kyjeva v rámci aliance. Všechny země se shodují na zlepšení postavení Ukrajiny v bloku, ale někteří členové váhají, zda dát Kyjevu dohodnutou cestu ke vstupu do aliance.

Zelenskyj,NATO

Vedoucí představitelé Severoatlantické aliance se mají v červenci sejít v Litvě na summitu ve Vilniusu. Očekává se, že se členové během setkání dohodnou na posílení vazeb mezi blokem a Ukrajinou.

Šéf NATO Jens Stoltenberg minulý měsíc uvedl, že na nadcházejícím setkání bude projednáván status členství této země. „Summit ve Vilniusu bude důležitý z mnoha důvodů… Prezident Zelenskyj nastolí otázku členství, bezpečnostních záruk, a ta bude na programu jednání vysoko.“ Stoltenberg dodal: „Budoucnost Ukrajiny je v NATO. Na tom se shodují všichni spojenci.“

Podle nejmenovaného zdroje je aliance rozdělena na východ a západ. Východoevropští členové a Kyjev usilují o to, aby Ukrajina získala cestu ke členství, která by zahrnovala konkrétní kroky i časový plán, jak se stát plnoprávným členem. Některé západoevropské státy včetně USA s tím nesouhlasí a raději se soustředí na válku proti Rusku.

Američtí představitelé uvedli, že „členství a případné bezpečnostní záruky považují za záležitosti, které by měly být řešeny v rámci případného urovnání války.“ Země, které jsou proti vstupu Kyjeva do aliance, se obávají, že to NATO dostane do přímé války s Ruskem.

Washington podporuje „byrokratické rozšíření na NATO-Ukrajina nebo rozhodnutí o dalším rozšíření technické podpory NATO pro ukrajinský obranný sektor.“ Zdá se však, že Bílý dům není ochoten veřejně vyjádřit svůj nesouhlas s tím, aby se Ukrajina stala členem.

Koncem minulého měsíce tisková mluvčí Karine Jean-Pierreová uvedla, že rozhodnutí o přijetí nových členů je „na NATO“ a zemích usilujících o vstup, a dodala, že administrativa se v současné době zaměřuje na dodávky zbraní Kyjevu, aby mohl „odrazit ruskou agresi.“

Nejmenovaný východoevropský představit, uvedl, že mezi Německem, Francií a USA probíhá „něco jako ping-pong“, přičemž každá vláda obviňuje ostatní z toho, že brání Kyjevu získat konkrétní cestu ke členství v bloku. Ačkoli neshody zůstávají nevyřešeny, všechny strany se shodují, že je důležité prezentovat soudržnost na veřejnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil plány Kyjeva na členství v Severoatlantické alianci. Při vysvětlování důvodů invaze na Ukrajinu Putin uvedl, že hlavním důvodem je rozšiřování NATO a očekávaný vstup Kyjeva do aliance.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
1 rok před

Chtějí válku, budou ji mít, ale tento svět pak nebude k životu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x