Členové Severoatlantické aliance (NATO) soukromě diskutují o tom, jaký by měl být status Kyjeva v rámci aliance. Všechny země se shodují na zlepšení postavení Ukrajiny v bloku, ale někteří členové váhají, zda dát Kyjevu dohodnutou cestu ke vstupu do aliance.
Vedoucí představitelé Severoatlantické aliance se mají v červenci sejít v Litvě na summitu ve Vilniusu. Očekává se, že se členové během setkání dohodnou na posílení vazeb mezi blokem a Ukrajinou.
Šéf NATO Jens Stoltenberg minulý měsíc uvedl, že na nadcházejícím setkání bude projednáván status členství této země. „Summit ve Vilniusu bude důležitý z mnoha důvodů… Prezident Zelenskyj nastolí otázku členství, bezpečnostních záruk, a ta bude na programu jednání vysoko.“ Stoltenberg dodal: „Budoucnost Ukrajiny je v NATO. Na tom se shodují všichni spojenci.“
Podle nejmenovaného zdroje je aliance rozdělena na východ a západ. Východoevropští členové a Kyjev usilují o to, aby Ukrajina získala cestu ke členství, která by zahrnovala konkrétní kroky i časový plán, jak se stát plnoprávným členem. Některé západoevropské státy včetně USA s tím nesouhlasí a raději se soustředí na válku proti Rusku.
Američtí představitelé uvedli, že „členství a případné bezpečnostní záruky považují za záležitosti, které by měly být řešeny v rámci případného urovnání války.“ Země, které jsou proti vstupu Kyjeva do aliance, se obávají, že to NATO dostane do přímé války s Ruskem.
Washington podporuje „byrokratické rozšíření na NATO-Ukrajina nebo rozhodnutí o dalším rozšíření technické podpory NATO pro ukrajinský obranný sektor.“ Zdá se však, že Bílý dům není ochoten veřejně vyjádřit svůj nesouhlas s tím, aby se Ukrajina stala členem.
Koncem minulého měsíce tisková mluvčí Karine Jean-Pierreová uvedla, že rozhodnutí o přijetí nových členů je „na NATO“ a zemích usilujících o vstup, a dodala, že administrativa se v současné době zaměřuje na dodávky zbraní Kyjevu, aby mohl „odrazit ruskou agresi.“
Nejmenovaný východoevropský představit, uvedl, že mezi Německem, Francií a USA probíhá „něco jako ping-pong“, přičemž každá vláda obviňuje ostatní z toho, že brání Kyjevu získat konkrétní cestu ke členství v bloku. Ačkoli neshody zůstávají nevyřešeny, všechny strany se shodují, že je důležité prezentovat soudržnost na veřejnosti.
Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil plány Kyjeva na členství v Severoatlantické alianci. Při vysvětlování důvodů invaze na Ukrajinu Putin uvedl, že hlavním důvodem je rozšiřování NATO a očekávaný vstup Kyjeva do aliance.
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Chtějí válku, budou ji mít, ale tento svět pak nebude k životu.