Anita Dunn před vojenským tribunálem: 1. den

Anita Dunn

Pondělí 24. ledna
Bývalá Bidenova poradkyně Anita Dunnová, obviněná z velezrady a pobuřování, se neúspěšně snažila vykreslit sebe samu jako „okrajovou“ postavu Obamovy a Bidenovy politické scény a tvrdila, že ačkoli radila administrativě v nesčetných domácích otázkách, nikdy se sama ani v týmu s administrativními úředníky nedopustila trestné činnosti ani ji nepodporovala. Veškeré důkazy o opaku, jak uvedla během úvodní řeči, jsou zcela vykonstruované.

Anita Dunn

Její výpověď však neudělala dojem na viceadmirála Darse E. Crandalla, který dorazil do jižní soudní síně GITMO jen několik hodin poté, co dohlížel na popravu Gavina Newsoma. Oblečený v naškrobené uniformě ověšené stužkami dal najevo, že u jeho soudu nebude klamání tolerováno.

„Paní Dunnová, musím přiznat, že mě vaše prohlášení poněkud pobavilo. Na té židli, na které sedíte, seděla před vámi řada lidí, kteří prohlašovali, že jsou nevinní, a přitom dobře věděli, že by tam neseděli, kdybychom proti nim neměli zatraceně přesvědčivé důkazy. A tváří v tvář skutečnosti, že budou za své zločiny pravděpodobně odsouzeni k trestu smrti, stále říkají „to jsem nebyl já“ nebo „jen jsem plnil rozkazy“, místo aby se přiznali a případně dostali jiný trest než smrt. To mi hlava nebere,“ řekl kontraadmirál Crandall.

Pokračoval: „Než abychom zdůrazňovali vaši dlouhou historii kriminálních prohřešků sahající až do Obamových let a protahovali to donekonečna, zaměříme se na současnost. Máme důkazy prokazující, že jste se jménem administrativy a doktora Fauciho několikrát sešli, abyste svévolně diskutovali o tom, kolik posilujících očkování budou lidé každý rok potřebovat. Že vy, osoba bez lékařského vzdělání, jste svévolně a rozmarně přišla s číslem 6 poté, co Fauci, kterého brzy uvidíme, řekl 4. Víme, že jste profitovala z prodeje vakcín. Můžeme dokázat, že jste byla prostředníkem, který působil jako spojka v počáteční fázi pandemie a radil Newsomovi, Cuomovi a Whitmerové, jak zavřít podniky a zbankrotovat ekonomiku jejich států, aby občané byli závislí na federální pomoci. Dokonce i váš manžel je tu dnes, aby svědčil proti vám.“

Dunnová tvrdila, že privilégium manželského svědectví brání jejímu manželovi Bobu Bauerovi svědčit proti ní. „Nemůžete Boba nutit, aby mě usvědčoval,“ řekla.

Kontradmirál Crandall jí připomněl, že vojenská komise není vázána stejnými soudními omezeními, jakými se řídí civilní trestní řízení. Navíc řekl, že JAG Bauera k ničemu nenutila, protože byl spolupracujícím svědkem.

Dunnové začaly praskat nervy. Spodní ret se jí chvěl a po tváři jí stékaly slzy. Na okamžik se zdálo, že by se mohla rozpovídat, ke všemu se přiznat, ale slzy se vypařily a z náhle lhostejné tváře zmizel jakýkoli náznak smutku nebo výčitek.

„Ne, ne, ne, nezastrašíte mě,“ řekla Dunnová. „Znám své právo, nebudu spolupracovat s touhle ohavností, které říkáte tribunál.“

„Budiž,“ řekl kontradmirál Crandall a v jeho hlase se objevila stopa podráždění. „Tento tribunál si zítra ráno vyslechne, co chce váš manžel říct. Slibuji vám, paní Dunnová, že o vašem osudu se rozhodne zítra.“

Přerušil jednání tribunálu do úterního rána.

Autor: Michael Baxter

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x