Summit G7 a fáze zoufalství z ruských sankcí

Ruské sankce

Biden a ostatní vedoucí představitelé skupiny G7 se tento týden setkají v bavorských Alpách. Kromě toho, že prohlásili, že se nikdy nevzdají podpory Zelenského a Ukrajiny, bylo oznámeno, že vedoucí představitelé G7 plánují dvě nové sankce vůči Rusku.

Ruské sankce

Stejně jako většina předchozích fází sankcí má Rusko připravit o příjmy z vývozu. V tomto krátkodobém ohledu zatím sankce nebyly až tak úspěšné. USA sice zakázaly dovoz ruské ropy a plynu do USA, ale tyto objemy a příjmy jsou v poměru k celkovému ruskému vývozu zanedbatelné. A zákazy vývozu ruské ropy do Evropy začnou platit až v prosinci 2022, zatímco o zákazu dovozu ruského zemního plynu – nebo o příjmech z něj – nelze vůbec hovořit.

Sankce na ruský vývoz ropy a zemního plynu do Evropy jsou tedy doposud minimální. Mezitím ruský vývoz do Číny, Indie a zbytku světa roste. Ještě důležitější je, že se zrychlujícími se světovými cenami ropy a plynu ruské příjmy z obou těchto komodit skutečně rostou – a to i přesto, že se objem vývozu energií zpomaluje.

Tento rostoucí příjem navzdory sankcím G7 představuje pro Bidena a G7 určitý hlavolam. Celá myšlenka sankcí spočívá v dramatickém snížení ruských příjmů, nikoliv pouze objemu vývozu! Dosavadní sankce měly opačný účinek, než bylo zamýšleno – ruské příjmy z energetiky se zvýšily, nikoliv snížily.

Proto G7 v Bavorsku přišla s dalšími dvěma plány, jak se pokusit snížit ruské příjmy. Jejich myšlení však musí ovlivňovat řídký horský vzduch. Oba nové plány patří k nejzoufalejším a ekonomicky nejabsurdnějším nápadům na sankce, které dosud vznikly.

1. Zákaz vývozu ruského zlata do Evropy
Prvním absurdním návrhem, o kterém se v Bavorsku mluví, je přimět Evropu, aby souhlasila se zákazem vývozu ruského zlata do Evropy. Úvaha spočívá v tom, že ruské příjmy ze zlata představují druhý největší zdroj ruských exportních příjmů. Většina ruského zlata putuje na burzu zlata v Londýně, kde se „prodává“ výměnou za jiné měny. Skupina G7 se domnívá, že zamezení přístupu Ruska na londýnskou burzu zlata povede k velkému poklesu jeho celkových příjmů z vývozu. Tento amatérský návrh však naráží na problémy.

Za prvé, Rusko by mohlo své zlato stejně dobře prodávat jinde ve světě. Nemusí ho prodávat Evropanům. Dalšími významnými světovými odběrateli ruského zlata jsou Turecko, Katar a další trhy Středního východu. Ceny zlata celosvětově rostou, protože inflace zdražuje ropu, plyn a další průmyslové a zemědělské komodity. Vzhledem k rostoucímu cenovému vývoji budou ostatní trhy více než rády skupovat podíl Evropanů. Některé z nich ho pak nepochybně prodají zpět Evropanům – samozřejmě za vyšší cenu. Poptávka po ruském zlatě se jednoduše přesune z Evropy jinam. Příjmy z vývozu ruského zlata se tedy v čistém vyjádření nesníží; ve skutečnosti se možná dokonce zvýší.

Za druhé, zlato je aktivum, které poskytuje zajištění proti inflaci. Může se stát, že Biden přiměje vedoucí představitele zemí G7 a jejich vlády (a centrální banky), aby bojkotovali nákup ruského zlata. Co však brání jednotlivým podnikům a investorům v Evropě v nákupu ruského zlata, když je v současnosti tak atraktivním aktivem? Rozšíří Biden sankce na všechny jednotlivé Evropany, kteří jednoduše přesunou své nákupy ruského zlata z londýnské burzy zlata na burzy zlata v Turecku, Kataru a jinde?

2. Cenový strop pro ruský vývoz ropy do Evropy
To je ještě hloupější návrh. Zaprvé, nemá Evropa v době, kdy bude strop na ruskou ropu zaveden, přestat do konce roku 2022 nakupovat veškerou dováženou ruskou ropu? Kdo věří, že Evropané mohou souhlasit se zavedením cenového stropu na ruskou ropu za tři měsíce o pouhé tři měsíce déle? Evropa nemůže nic udělat za tři měsíce, nebo dokonce za šest. To však není nejabsurdnější aspekt návrhu „cenového stropu.“

Zde je logika toho, jak má cenový strop fungovat. Teoreticky by se celá Evropa dohodla, že bude v příštích šesti měsících kupovat ruský vývoz ropy, ale pouze za velmi zvýhodněnou cenu. To má snížit ruské příjmy z vývozu ropy do Evropy – tj. snížit příjmy, které jsou hlavním cílem všech sankcí. S touto myšlenkou poprvé přišla Janet Yellenová, americká ministryně financí. To je ta Janet Yellenová, která v únoru 2022 sdělila světu, že inflace je dočasná, pamatujete?

Za předpokladu, že by Biden dokázal přesvědčit všech 27 evropských zemí G7, aby se dohodly na superlevné ceně, nebo aby nekupovaly žádnou ropu (protože jejich ekonomiky do prosince vyschnou), je tu ještě „malý problém“, jak by na to všechno mohlo reagovat Rusko. Chybná logika spočívá v tom, že nabídka hluboce zlevněné ceny ropy ze strany G7 by byla nižší než 30% sleva, s níž Rusko nyní prodává objemy ropy Indii, Číně a dalším zemím. G7 by pravděpodobně nabídla, že bude kupovat ruskou ropu za 50 % současných světových cen, možná? To by podle argumentu G7 vytvořilo tlak na prodej ruské ropy do Indie atd. Indové by pak požadovali ceny ruské ropy za nižší ceny G7. Rusko by realizovalo snížené příjmy ze zhroucení cen ropy pro G7 a Indii, Čínu atd.

To je tak směšné, až je to skoro trapné. Problém s myšlenkou „cenového stropu“ G7 spočívá v tom, že Rusko nemá žádný důvod chtít prodávat Evropě jakoukoli ropu za hluboce sníženou cenu G7.

Za prvé, proč by mělo, když Evropa říká, že do prosince stejně postupně přestane prodávat veškerou ruskou ropu? Za druhé, Rusko ukázalo, že mu nejde o snížení příjmů z vývozu zemního plynu do Evropy. V rámci své vlastní ekonomické reakce na souhlas Evropy se sankcemi USA vůči Rusku již snížilo vývoz plynu v krychlových objemech do Evropy o jednu třetinu. Co brání Rusku, aby prostě přerušilo veškerý vývoz ropy do Evropy – a to mnohem dříve než v prosinci? Zatřetí, Rusko by muselo být pěkně hloupé, aby souhlasilo s evropským „cenovým stropem“, který je nižší než již tak 30% sleva na prodej ropy z Ruska do Indie? A konečně, Rusko ví, že kdyby přerušilo veškerý vývoz ropy do Evropy, jen by změnilo tok ropy na trhu, nikoliv jej snížilo. Rusko by prodávalo více do jiných zemí, které by pak jen reexportovaly zpět do Evropy.

Stručně řečeno, chyba myšlenky G7 o cenovém stropu spočívá v tom, že předpokládá, že kupující (Evropa) může určovat cenu ropy na trhu, který je trhem prodávajícího (Rusko)! Skupina G7 si možná myslí, že dokáže postavit základy trhu na hlavu a zajistit, aby to fungovalo, ale mýlí se.

Jak návrh na zákaz vývozu ruského zlata do Evropy, tak návrh na manipulaci s poptávkou po ropě s cílem snížit její cenu na světovém trhu – a tím připravit Rusko o příjmy – jsou nápady, které odrážejí spíše zoufalou snahu USA a G7 najít nějaký způsob, jak krátkodobě zajistit, aby sankce vůči Rusku fungovaly, když nefungují dobře, pokud vůbec.

Krátkodobý cíl sankcí snížit ruské příjmy nefunguje a dva nejnovější zoufalé nápady nebudou fungovat o nic lépe.

Historici se budou po letech divit, proč USA a jejich nejzávislejší spojenci v čele se zeměmi G7 přistoupili k rozsahu sankcí vůči Rusku tak brzy po hlubokých negativních dopadech Covidu na globální dodavatelské řetězce a domácí trhy s výrobky a pracovní silou. Globální trhy, obchod a finanční toky byly vážně narušeny zkušeností s Covidem v letech 2020-21. Než se však stačily zahojit, přistoupily USA a jejich spojenci z G7 k sankcím, které dále narušily a restrukturalizovaly globální dodavatelské řetězce a současně spustily chronickou globální inflaci, která zpustošila i jejich domácí ekonomiky. Historie ukáže, že to nebylo dobře promyšlené.

Ještě méně promyšlené jsou novější návrhy G7 na zákaz ruského zlata – a představa, že manipulace s regionální (evropskou) poptávkou po ropě by mohla nahradit globální nabídku jako hnací sílu ceny ropy a příjmů z ní.

To nutí člověka přemýšlet o kvalifikaci současné generace světových vůdců, kteří si pohrávají s geopolitickým uspořádáním světa – ale stejně tak se podivovat nad jejich zjevně ještě menší schopností chápat důsledky svých ekonomických kroků.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x