Na vojenské základně v Belgii, kde jsou uloženy jaderné zbraně NATO, byla objevena tajná drogová laboratoř. Na místě se ve velkém vyráběla syntetická droga extáze.
Podle úterního sdělení belgické prokuratury provincie Limburg byla laboratoř objevena na základně Kleine Brogel v severní části země. Poté byla prozkoumána za pomoci odborníků z Federálního kriminologického institutu a civilní obrany, uvedla.
Dva zatčení podezřelí již byli propuštěni, uvedla prokuratura. Nebyli zaměstnanci belgického ministerstva obrany, dodala. Není známo, zda bude proti podezřelým zahájeno další vyšetřování. Kromě belgického letectva využívá vojenskou základnu také americké letectvo.
Belgie je nechvalně známá jako ohnisko výroby drog
Podle vyšetřovatelů je provincie Limburg, která sousedí s Nizozemskem, často využívána zločinci pro sklady drog a drogové laboratoře.
Zejména Belgie je dlouhodobě známá jako centrum výroby drog, především extáze, v Evropě. Dvě stejnojmenné provincie v Belgii a Nizozemsku se opakovaně staly předmětem vyšetřování, přičemž obrovské množství kokainu se do země dostává také přes přístav Antverpy.
Výroba této drogy je lukrativním podnikem, protože výroba jedné pilulky zřejmě stojí méně než 50 eurocentů – zatímco pouliční hodnota v Belgii a Nizozemsku se pohybuje kolem 5 eur. V Austrálii se však dají prodat nejméně za 20 eur.
Obchodování s tímto typem drog v Belgii často probíhá prostřednictvím internetu. V roce 2017 byl v Nizozemsku na hranicích s Belgií nalezen materiál na výrobu jedné miliardy tablet extáze. A již v roce 2013 byla na odlehlé farmě objevena obrovská laboratoř, která měla kapacitu na výrobu milionů tablet extáze.
V té době se jednalo o největší takové zařízení v Evropě. Méně důvěry však vzbuzuje skutečnost, že se syntetickými drogami se nakládá ze všech míst právě v srdci západního jaderného odstrašování, na vojenských základnách a v blízkosti zbrojních arzenálů.
Belgická policie bagatelizuje souvislost s NATO
V drogové laboratoři, která byla objevena minulou středu, se vyrábělo MDMA, surovina pro výrobu extáze.
Místní policie v Kempenlandu provedla 22. června razii ve výrobním areálu. Ukázalo se, že laboratoř se nachází na vojenském území zvaném Burkel. Areál má rozlohu sotva 95 akrů, tedy velikost fotbalového hřiště. Jedná se o odlehlé místo podél stejnojmenné ulice Burkel mezi centrem obce Peer a Linde. Díky množství stromů a husté vegetaci je místo dobře stíněné a z ulice je sotva viditelné.
Plukovník Koen Vanheste v odpovědi na otázky uvedl, že vojenské letiště NATO Kleine-Brogel nebylo do vyšetřování drog nijak přímo zapojeno.
Burkel je údajně doménou belgické potrubní organizace (BPO), která je zodpovědná za dodávky petroleje na letiště. Plukovník Boudry, odpovědný za BPO, se vyjádřil k vojenskému charakteru místa: „Slouží k uzavření všech úseků potrubní sítě v případě katastrofy. Naším hlavním úkolem je dodávat pohonné hmoty silám NATO v Evropě.“ Plukovník byl o vyšetřování informován. Zdůraznil, že se nejednalo o žádné zaměstnance BPO.
Dva podezřelí byli po výslechu vyšetřovateli propuštěni, ale prokuratura odmítla sdělit, zda byli obviněni. To vedlo ke spekulacím, že podezřelí mohou mít diplomatickou imunitu.
Jaderná základna
Belgická obrana nebo exekutiva se o tomto tématu zmiňuje jen velmi zřídka, ale tento vojenský prostor v Kleine-Brogel se nachází v obci Peer a je známý tím, že v zemi hostí americké jaderné zbraně v rámci obranného systému NATO a další základny v Evropě.
Uniklý dokument NATO z roku 2019 potvrdil, že v Kleine Brogel jsou umístěny americké jaderné zbraně. Ačkoli se po desetiletí předpokládalo, že letecká základna je využívána jako základna pro americké jaderné zbraně, až dosud to žádný oficiální zdroj nepotvrdil.
Podle dokumentu je na vojenských základnách v několika evropských zemích a v Turecku umístěno celkem 150 jaderných bomb. Návrh uniklého dokumentu s názvem „Nová éra jaderného odstrašování“ byl původně rozeslán členům tehdejšího Parlamentního shromáždění NATO.
Pozoruhodné je, že američtí vojáci zajišťovali na základně „nezbytný dodatečný dohled.“ Jsou zde dislokovány americké vzdušné síly v Evropě – vzdušné síly v Africe (USAFE-AFAFRICA), Třetí letecká armáda, 52. stíhací křídlo, 52. skupina pro údržbu munice a 701. letka pro podporu munice.