Na základě nových kroků obou stran se zdá, že střet mezi aliancí NATO vedenou USA a Ruskem je tento týden ještě nevyhnutelnější.
Za prvé, ruský prezident Vladimir Putin nařídil válečné lodi s novými hypersonickými raketami Zircon, aby se vydala na misi, která ji zavede do Atlantiku a Indického oceánu, což je jasné varování USA a vojenské alianci NATO, aby nezvyšovaly svou podporu Ukrajině před tím, co se očekává jako zimní ofenzíva za účasti ruských a běloruských sil.
Nasazení fregaty má zřejmě co nejvíce ovlivnit veřejnost, protože to oznámil sám Putin v televizním konferenčním hovoru se svým ministrem obrany Sergejem Šojgu.
Kromě Šojgua hovořil Putin i s Igorem Krohmalem, kapitánem fregaty, která nese jméno „Admirál flotily Sovětského svazu Gorškov“, a připomněl, že loď je vyzbrojena hypersonickou raketovou náloží – „opět v koordinovaném sdělení, které nasazení poprvé odhalilo veřejnosti,“ uvedl zdroj.
„Tentokrát je loď vybavena nejnovějším hypersonickým raketovým systémem – ‚Zircon‘ – který nemá obdoby,“ uvedl Putin. „Chtěl bych posádce lodi popřát úspěch ve službě pro blaho vlasti.“
Kromě toho se očekává, že válečná loď při plnění atlantické části své mise propluje Středozemním mořem. Časový harmonogram plavby však zůstává utajen.
„Tato loď, vyzbrojená ‚Zirkony‘, je schopna zasadit přesné a silné údery nepříteli na moři i na souši,“ uvedl Šojgu v reakci na Putinovo oznámení. Dále uvedl, že proti Zirconu, který se dokáže vyhnout systémům protivzdušné obrany díky své schopnosti údajně letět devítinásobnou rychlostí zvuku, neexistuje žádná obrana.
„Jsem si jist, že takto výkonné zbraně umožní spolehlivě chránit Rusko před potenciálními vnějšími hrozbami a pomohou zajistit národní zájmy naší země,“ řekl Putin oběma vojenským důstojníkům. „Budeme i nadále rozvíjet bojový potenciál našich ozbrojených sil,“ dodal podle deníku The Telegraph.
Mezitím, pravděpodobně v očekávání války s Ruskem nebo Čínou, americké letectvo testuje novou taktiku, která protivníkovi velmi ztíží obranu cenných cílů.
Podle zprávy Task & Purpose:
Podle analýzy civilního výzkumníka amerického letectva, který se specializuje na čínské letecké studie, jsou čínští vojenští představitelé pravděpodobně znepokojeni snahou letectva vypouštět řízené střely z dopravních letadel.
Vypouštění zbraní z nákladních letadel by mohlo zkomplikovat priority nepřítele při zaměřování, ztížit mu odhalení přicházející hrozby a poskytnout USA a jejich spojencům více možností, jak nepřítele zasáhnout s nízkými náklady.
Střely s plochou dráhou letu nejsou zdaleka tak rychlé jako hypersonické střely, které USA a Čína stále vyvíjejí. Nicméně díky tomu, že jsou umístěny na nákladních letadlech a jiných lodích, které nejsou válečnými loděmi, bude nepřítel v počátečních fázích bitvy těžko určovat, odkud by tyto střely mohly v daném okamžiku přilétat. V horším případě by protivníkovy síly nebyly schopny bránit se proti všem potenciálním odpalovacím místům.
Aby jim to zase někdo nepotopil i se Zirkony.