Během čtvrteční schůzky ministrů zahraničí aliance v bruselském sídle NATO došlo v čele s USA a Velkou Británií k uzavření nové dohody o poskytnutí „nových a těžších“ zbraní Ukrajině v okamžiku, kdy již byl Kyjevu – údajně za tiché asistence Washingtonu – předán omezený počet tanků T-72M sovětské konstrukce dodaných Českou republikou.
„Byla vyjádřena podpora zemím, aby dodaly Ukrajině novou a těžší techniku, aby mohla reagovat na tyto nové hrozby ze strany Ruska,“ uvedla britská ministryně zahraničí Liz Trussová na tiskovém brífinku.
Státní tajemník Antony Blinken potvrdil, že USA „se nyní dívají napříč, nejen na to, co jsme poskytli … a zda existují další systémy, které by měly význam.“ Mezi nejnovější špičkové zbraně, které Pentagon předal Ukrajině, patří bezpilotní letouny Switchblade, což jsou levné bezpilotní letouny kamikaze schopné ničit obrněná vozidla a tanky v pokročilejší verzi systému.
Blinken však neupřesnil, jaké „těžší“ zbraně by USA byly ochotny poslat. Jakékoli snahy o přesun stíhaček nebo tanků se dosud setkávaly s odporem mezi aliančními státy, protože by se tím NATO a Rusko pravděpodobně dostaly na přímější kolizní kurz. To stejně jako v pátek Slovensko oznámilo, že „darovalo“ Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300.
Dodávky zbraní dosud zahrnovaly také protitankové střely Javelin a protiletadlové rakety Stinger. Ukrajinská vláda však vytrvale lobbuje za další, často s použitím emotivních výrazů – jako například výzva ministra zahraničí Dmytra Kuleby adresovaná NATO tento týden: „Čím více zbraní dostaneme a čím dříve dorazí na Ukrajinu, tím více lidských životů bude zachráněno,“ řekl.
Před schůzkou ministrů zahraničí se Kuleba v Bruselu setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a na Twitteru uvedl, že vyzval, aby „tři nejdůležitější věci“ pro Ukrajince byly „zbraně, zbraně, zbraně.“
Zatím se zdá, že Brusel reagoval pozitivně. Britka Trussová naznačila, že NATO chce jít nad rámec starších systémů sovětské konstrukce, které v současnosti dostává ukrajinská armáda. To je koneckonců to, na co jsou její síly vycvičeny a v čem jsou efektivní. „Dohodli jsme se, že na bilaterální bázi pomůžeme ukrajinským silám přejít z jejich vybavení sovětské éry na standardní vybavení NATO,“ řekla.
Ministr Kuleba v reakci na to uvedl, že je „opatrně optimistický“ a že NATO splní požadavky na další opatření. „Byl jsem velmi konkrétní ohledně požadavků a časového harmonogramu, v němž by jim mělo být vyhověno. Budu se těšit na následné kroky ze strany spojenců,“ uvedl.