NATO už jednou „ztratilo“ podmořský dron pod Nord Streamem, připomíná Gazprom

podmořský dron

Mluvčí Gazpromu uvedl, že aliance NATO pod vedením USA je ve vodách kolem plynovodu Nord Stream velmi aktivní a jednou se jí dokonce podařilo „ztratit“ ozbrojený podvodní dron přímo pod plynovodem.

podmořský dron

„Dne 6. listopadu 2015 byl během plánované vizuální kontroly plynovodu Nord Stream objeven podvodní minonosný dron NATO ‚Seafox‘,“ uvedl v pondělí pro televizi Rossija 24 Sergej Kuprijanov.

Zařízení bylo nalezeno na mořském dně v hloubce 40 m mezi plynovody Nord Stream, téměř přímo pod jedním z nich, uvedl Kuprijanov. Incident, který byl v té době omezeně medializován, si vyžádal krátké zastavení dodávek plynu, zatímco dron byl nakonec vyzvednut švédskou armádou.

Tehdy blok vedený USA uvedl, že zařízení „ztratil“ během vojenského cvičení, tvrdil mluvčí. Dron německé výroby nese 1,4kg hlavici s tvarovanou náloží, která je podle veřejně dostupných údajů určena k ničení potopené nevybuchlé munice a min.

„To je pro vás cvičení NATO, když vojenské výbušné zařízení skončí přímo pod naším plynovodem,“ uzavřel Kuprijanov.

Tyto poznámky přišly v návaznosti na zjevné sabotážní útoky na plynovod Nord Stream. Potrubí Nord Stream 1 a 2 náhle ztratila tlak 26. září po sérii silných podvodních výbuchů u dánského ostrova Bornholm. Trhliny způsobily masivní únik plynu do volného moře a vyřadily potrubí z provozu.

Zatímco Moskva vyzvala k mezinárodnímu vyšetřování incidentu za své účasti, ostatní strany se zřejmě k takovému vyšetřování staví odmítavě. Například Švédsko již výslovně prohlásilo, že se s Moskvou o výsledky svého vyšetřování výbuchu nepodělí.

„Ve Švédsku jsou naše předběžná vyšetřování důvěrná, a to samozřejmě platí i v tomto případě,“ řekla v pondělí novinářům švédská premiérka Magdalena Anderssonová.

Ruský prezident Vladimir Putin již obvinil „Anglosasy“, což je ruský výraz pro alianci USA a Velké Británie, že stojí za výbuchy, které Moskva označila za „akt mezinárodního terorismu.“ V pondělním projevu na zasedání ruské bezpečnostní rady Putin uvedl, že „všichni dobře víme, kdo je konečným beneficientem tohoto zločinu.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x