Evropu čekají temné dny: Nedostatek ruské ropy by mohl vyvolat nejhorší energetickou krizi za poslední desetiletí

energetická krize

V prosinci vstoupí v platnost evropský zákaz dovozu většiny ropy z Ruska. Dalším úkolem pro vedoucí představitele EU bylo najít nové zdroje ropy před zimou, která by mohla být velmi temná a chladná.

energetická krize

Krok zemí EU, které chtějí donekonečna sankcionovat Rusko za válku prezidenta Vladimira Putina s Ukrajinou tím, že ještě letos zastaví dovoz ropy, je pokusem „donutit Kreml zaplatit“ za invazi, uvedla nedávno předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ačkoli se to jen obrátilo proti ní, protože válečná kasa Kremlu nabobtnala o desítky miliard dolarů v důsledku hyperinflace cen energií a nalezení nových odběratelů v Asii.

Vedoucí představitelé EU zintenzivnili úsilí o přechod od ruské energie k jiným energeticky bohatým zemím, ačkoli pro ně může být obtížné zvýšit dovoz energie vzhledem k omezené volné kapacitě ve světě.

Monica Maliková, hlavní ekonomka Abu Dhabi Commercial Bank, v pondělí na panelu o energetické bezpečnosti, který pořádal Institute of International Finance ve Washingtonu, DC, řekla, že státy Perského zálivu, Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, nebudou schopny zvýšit produkci, aby nahradily ruskou ropu v Evropě.

Koneckonců, svět se po omezení těžby ze strany OPEC+ přesouvá do mnohem napjatější situace na trhu s ropou po zbytek roku. To by mohlo nechtěně podnítit supercyklus v cenotvorbě, když se ropa brent přiblíží ke 100 dolarům za barel.

Odkud tedy bude Evropa tuto zimu čerpat ropu, když volné kapacity na celém světě jsou omezené? Ředitel evropského ropného oddělení Morgan Stanley Martijn Rats v nedávné poznámce napsal:

„Trh s ropou je tam, kde je, protože na tuto otázku je velmi těžké odpovědět. Kdybychom ji znali, mohlo by se nám všem dýchat o něco lépe.“

Bez volné kapacity – pro vedoucí představitele EU bude náročné získávat ropu po celém světě, protože produkci nelze rychle zvýšit.

Helima Croftová, výkonná ředitelka společnosti RBC Capital Markets LLC, varovala: „Myslím, že čelíme nejhorší energetické krizi za poslední desetiletí.“

Croftová se obává populistické reakce v Evropě, protože sankce proti Rusku vyvolaly krizi životních nákladů. To by mohlo přinutit některé vlády v EU, aby se zaměřily na cenovou dostupnost. Pravděpodobnost, že by USA uzavřely dohody s Venezuelou nebo Íránem, které by kompenzovaly energetickou krizi, je podle ní nepravděpodobná.

Jeden z předních diplomatů EU připustil: „Naše prosperita byla založena na levné energii pocházející z Ruska.“

Energetická bezpečnost Evropy je s blížícím se chladným obdobím v zoufalé situaci. Problém s omezenou globální kapacitou a vyššími náklady na energii bude Evropu zatěžovat až do morku kostí. Letošní zimu hrozí v celém bloku výpadky elektřiny, protože dodávky energie z Ruska se snižují – a není možné rychle zvýšit dovoz ze zahraničí. Velká Británie před tímto scénářem varovala již před několika dny.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x