Belgie a Maďarsko zavádějí kontroverzní digitální průkazy totožnosti a očkovací pasy

digitální identita

Belgie a Maďarsko stojí v čele zavádění digitálních identifikačních peněženek ještě předtím, než koncem tohoto měsíce vstoupí v platnost nařízení EU eIDAS („elektronická identifikace a důvěryhodné služby“) 2.0 a peněženka EUDI.

V Belgii byla v úterý spuštěna aplikace MyGov.be, která pokrývá všechny federální veřejné služby v zemi, přičemž vláda propaguje digitální identitu jako „zjednodušení“ používání svých služeb a „usnadnění života.“

Jinými slovy, tamní úřady hrají na strunu pohodlí – a zároveň bagatelizují rizika, která jsou s tímto typem centralizace identity lidí spojena.

Peněženka prostřednictvím poštovní schránky „eBox“ umožňuje přístup k dokladům vydaným státem, ale také ke 683 službám, údajům o totožnosti, záznamům o očkování proti Covid a dalším údajům.

Úspěch systému však není v žádném případě zaručen – jednak není povinný, takže se lidé mohou svobodně rozhodnout, že ho nevyužijí.

Soudě podle průzkumu veřejného mínění, který loni provedla společnost Deloitte, „71 procent Belgičanů nechce digitální průkaz totožnosti v jejich mobilu,“ uvádí zprávy a dodávají, že stejný průzkum ukázal, že 79 procent „nechce mobilní řidičský průkaz, zatímco polovina odmítá plnou digitalizaci svých průkazů.“

„Snadné používání“ prosazují také v Maďarsku, kde bude příslušná aplikace k dispozici ke stažení již tento týden, přičemž služba bude plně funkční od září.

Nadšené zprávy o tomto projektu popisují program digitálních průkazů jako „inovativní“, „praktický“ a „šetřící náklady.“

Současně je umístění všech údajů o osobě na jedno místo a jejich uložení v cloudu inzerováno jako něco pozitivního, místo toho, co odpůrci považují za děsivé – už jen z hlediska bezpečnosti.

Operace je centralizována prostřednictvím Maďarského programu digitálního občanství. Uživatelé peněženky budou mít na tomto jednom místě všechny své úřední dokumenty, navíc digitální poštovní schránku, svůj očkovací pas a mohou se spolehnout na celoevropský elektronický podpis, přičemž elektronické platby budou „plně integrovány.“

Maďarský systém digitální identity využívá biometrické údaje získané prostřednictvím rozpoznávání obličeje k porovnání obličeje uživatele „s vládní databází.“

Mezitím někteří bezpečnostní výzkumníci v jiných zemích EU varují, že až 75 % organizací, které jsou označovány za vysoce rizikové (zdravotnictví, bankovnictví, letecká doprava…), „nepoužívá nejsilnější metodu ověření.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x