Bývalý důstojník Pentagonu David Pyne tvrdí, že schopnosti Ruska v oblasti elektronického boje nemají obdoby

elektronický boj

Podle bývalého důstojníka ministerstva obrany (DoD) jsou schopnosti Ruska v oblasti elektronického boje (EW) bezkonkurenční.

elektronický boj

David Pyne z pracovní skupiny EMP pro národní vnitřní bezpečnost toto hodnocení učinil s odvoláním na nedávno uniklé dokumenty amerických zpravodajských služeb. Podle těchto dokumentů se inteligentní bomby americké výroby známé jako Joint Direct Attack Munitions „stávají na Ukrajině obětí ruského elektronického rušení, což způsobuje, že míjejí své cíle.“

„To je velmi významný vývoj, i když vůbec ne překvapivý vzhledem k robustním schopnostem Ruska v oblasti elektronického boje – zejména v oblasti rušiček GPS s dlouhým dosahem, které nemají konkurenci – a jejich vojenské doktríně, která spočívá v nastolení elektronické převahy a nadřazenosti na začátku každého konfliktu,“ zmínil Pyne.

Na otázku, jak mohou ruské systémy EW ovlivnit plánovanou jarní ofenzívu Ukrajiny, Pyne odpověděl, že by mohly být využity k „rušení ukrajinských satelitních naváděcích a polohových signálů, což by znemožnilo ukrajinským vojenským silám používat přesně naváděnou munici.“

„To pravděpodobně pomáhá vysvětlit, proč uniklé přísně tajné dokumenty naznačují, že USA nevěří, že nadcházející ukrajinská jarní protiofenzíva v Záporožské oblasti přinese více než skromné zisky,“ konstatoval.

Moskevské rušící systémy se mohou zapojit i do kybernetických útoků
Pyne dodal, že moskevské systémy EW mohou rušit nejen nepřátelskou komunikaci a radary, ale také satelitní navádění a dosahy signálů pro určování polohy. Její rušící systémy mohou také dosáhnout 200 až 500 kilometrů, což je podstatně více než rušící systémy používané Západem.

Zmínil, že tyto systémy se mohou také „zapojit do kybernetických útoků proti nepříteli vysíláním škodlivých kódů, které mohou infikovat nepřátelské internetové a komunikační sítě“, a navíc jsou schopny vysílat „falešné nebo demoralizující texty nepřátelským jednotkám a civilistům.“

Expert dodal, že Rusko ve skutečnosti nepředvedlo všechny své schopnosti v oblasti kybernetického a elektronického boje, které někteří analytici národní bezpečnosti považují za nejlepší na světě.

Podle Pynea tyto schopnosti pomáhají Rusku „zaslepit systémy včasného varování a vážně narušit nebo degradovat vojenské systémy velení a řízení [potenciálních nepřátel], což jim ztěžuje vedení útočných nebo dokonce obranných operací.“

Mezitím státní médium Ria Novosti informovalo o ruském vývoji systému elektronického boje, který dokáže rušit satelity na geostacionární dráze.

„Podniky ruského vojensko-průmyslového komplexu vyvinuly nový systém elektronického boje, který je schopen svým signálem potlačit satelity na geostacionární dráze. Ta se nachází ve výšce asi 36 000 km nad mořem,“ uvedl zdroj agentury Ria Novosti.

Aniž by prozradil další podrobnosti, zdroj rovněž uvedl, že výkon zářiče nejnovějšího systému je schopen při použití na kratší vzdálenost nenapravitelně poškodit elektroniku nepřítele.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

To by šlo. RF je zase na koni. A vyzerá to tak, že tam ešte dlho aj zostane. Prehnitý západ je v koncoch!!! EU sa sama odstavila od lacných zdrojov a to tým, že sa postavili proti RF. Prehnitý západ viedol okupačné vojny cca 24 rokov v kuse a RF medzi tým pracovala na zlepšení svojej výzbroje a vojenských technológiách. Západ zaspal dobu!!! O tomto to celé je!!! Mysleniu zdar!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x