Zelenskyj signalizuje, že Donbas by mohl brzy padnout

Volodymyr Zelenskyj

V sobotním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal dosud nejhorší hodnocení stavu ukrajinských sil ve východním Donbasu, kde Rusko po invazi 24. února soustředilo své síly nejméně na poslední dva měsíce. V sobotu to byl již 95. den konfliktu.

Volodymyr Zelenskyj

Tamní podmínky označil za „nepopsatelně obtížné“, což pro ukrajinského vůdce znamená pozoruhodně pesimistický posun a negativní tón, který silně naznačuje, že pád Donbasu – nebo přinejmenším celých regionů, jako je Luhansk – by mohl být nevyhnutelný. Označil několik intenzivních probíhajících bojů v místech s velkou přítomností ruských sil, včetně Severodoněcka, Lysyčanska, Bachmutu a Popasna. Zejména Severodoněc je dějištěm prudkých pouličních bojů zblízka.

„Ale naše obrana se drží,“ snažil se Zelensky ujistit veřejnost. „Je to tam nepopsatelně těžké. A já jsem vděčný všem, kteří tento nápor okupantů vydrží.“

Agentura AP popisuje některé případy „boje zblízka“:

Ukrajinští regionální představitelé oznámili, že ruské síly „útočí“ na Sievierodoněck poté, co se neúspěšně pokusily město obklíčit. Boje vyřadily z provozu elektřinu a mobilní telefony a centrum humanitární pomoci nemohlo kvůli nebezpečí fungovat, uvedl starosta.

Zelenskij v projevu rovněž odsoudil to, co označil za „naprosto nesmyslné, otevřeně barbarské údery na Sumskou oblast“, které si vyžádaly nejméně jednoho mrtvého a sedm zraněných a dva v kritickém stavu, a uvedl, že další minometné střely dopadly v blízkosti mateřské školy.

„Tyto nepřátele si vybrala Ruská federace,“ dodal. Tím opět vyzval Západ a světové lídry, aby oficiálně označili Rusko za „teroristický stát“ – čemuž se USA dosud bránily, a to i poté, co Biden dříve označil ruské akce za „genocidu.“

„Je to spravedlivé a odráží to každodenní realitu, kterou okupanti vytvořili na Ukrajině a kterou chtějí dále přenést do Evropy. A to musí být právně zakotveno,“ řekl.

Bidenova administrativa mezitím signalizovala, že se USA chystají dodat ukrajinským silám raketové systémy dlouhého doletu, což je první významný krok znamenající výraznou eskalaci. Ale vzhledem k tomu, co se zdá být neustálým postupem Ruska nad Donbasem, je pravděpodobné, že na zvrat ve prospěch Ukrajinců na východě je příliš pozdě.

Těsně před těmito posledními výroky, v pátek večer, ukrajinský vůdce slíbil, že se bude bránit jakýmkoli územním ústupkům v zájmu vyjednání míru – jak k tomu vyzývala hrstka západních představitelů – a místo toho prohlásil, že Donbas bude „opět ukrajinský.“

„Chráníme naši zemi tak, jak nám to naše současné obranné zdroje umožňují,“ měl říci podle přepisu prezidentské kanceláře. „Děláme vše pro to, abychom je zvýšili. A budeme je zvyšovat.“ Zdá se však, že to vše připravuje veřejnost a jeho západní podporovatele na to, aby se připravili na špatné zprávy v následujících dnech a týdnech. Jak jsme poznamenali v pátek, dokonce i deník The Washington Post změnil svůj narativ a poprvé naznačil, že situace pro ukrajinskou armádu vypadá hůře, než se dříve myslelo.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x