Státy BRICS intenzivně pracují na vytvoření společné měny proti globální hegemonii amerického dolaru

BRICS

Ruský představitel připustil, že BRICS pracuje na vytvoření vlastní měny, která by zpochybnila dominanci amerického dolaru a potenciálně nahradila jeho hegemonní postavení v mezinárodním obchodě.

BRICS

BRICS, mezinárodní ekonomická aliance Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, získala po vypuknutí ruské speciální vojenské operace na Ukrajině impuls k podpoře svého úsilí o de-dolarizaci. Moskva se ocitla pod lavinou sankcí podporovaných Západem a omezení proti její schopnosti volně obchodovat na světovém trhu.

V této situaci se Rusko postavilo do čela posilování vazeb mezi zeměmi BRICS a položilo základy pro vytvoření společné měny, aby se zabránilo tomu, že je západní ekonomická válka ovlivní.

Během dvoudenního Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra v Indii vyzval místopředseda Státní dumy (parlamentu) Alexandr Babakov k vytvoření společné indicko-ruské měny, která by vytvořila pevnější finanční vztahy mezi oběma národy.

„Náš cíl by se měl zaměřit na sepsání nových pravidel ve finanční oblasti, aby bylo možné používat již společnou měnu,“ řekl Babakov. „Nezáleží na tom, zda se jedná o digitální rubl, digitální rupii, digitální jüan nebo nějakou jinou měnu. Tato měna se však musí řídit zákony našich států.“

Babakov poznamenal, že tato navrhovaná nová měna by měla být kryta zlatem nebo jinými drahými kovy. Poukázal na to, že americký dolar neprospívá společným cílům Indie a Ruska a jejich závislost na zelené měně nadále poskytuje USA nespravedlivou míru vlivu na oba národy.

Snaha o vytvoření společné měny je součástí probíhající kampaně za de-dolarizaci
Americký dolar je nazýván „králem měn“, protože se v roce 1944 stal oficiální světovou rezervní měnou, což bylo rozhodnutí delegace 44 spojeneckých zemí zvané Brettonwoodská dohoda.

Od té doby má dolar ve světě mocenské postavení nejpřednější měny, která se dnes používá, což je postavení, z něhož mají velký prospěch americké elity a které způsobuje mnoho bolesti nepřátelům USA po celém světě kvůli nepřiměřenému vlivu, který dolar poskytuje USA na ostatní ekonomiky.

Tento vliv umožnil Americe používat sankce a další nástroje ekonomické války jako prostředek k dosažení svých zahraničněpolitických cílů.

V posledních letech však hlavní zahraniční protivníci Ameriky, včetně Ruska a Číny, volají po ukončení hegemonie dolaru. Tento proces, známý jako de-dolarizace, je proces nahrazení amerického dolaru jako měny používané v mezinárodním obchodě.

Hlavní zastánci de-dolarizace zdůrazňují, že snížení závislosti ostatních zemí na dolaru a americké ekonomice by pomohlo zmírnit dopad hospodářských a politických změn v USA na jejich vlastní ekonomiky. De-dolarizace také snižuje vystavení států výkyvům hodnoty dolaru a změnám úrokových sazeb, což může přispět ke zlepšení globální ekonomické stability a snížení rizika finančních krizí, které by postihly více států.

V posledních několika letech nabraly kroky k de-dolarizaci na rychlosti, zejména v roce 2022, kdy Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém dokumentu uvedl, že podíl dolaru na světových devizových rezervách klesl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 pod 59 %, čímž se prodloužil jeho dvě desetiletí trvající proces poklesu.

MMF dále poznamenal, že pokles dolaru nebyl doprovázen nárůstem podílů jeho západních spojenců, jako je britská libra šterlinků, japonský jen nebo euro, což jsou „další dlouhodobé rezervní měny.“

Přesun z dolaru probíhal spíše dvěma směry – ze čtvrtiny do čínského renminbi a ze tří čtvrtin do měn menších zemí, které hrály omezenější roli rezervních měn.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Mali by vytvoriť zlatý toliar a ten by mal mať istú paritu voči národným menám, podľa jednotlivých hmotných zlatých rezerv. Tie by mohli byť umiestnené v Číne, alebo v RF!!! A každý štát by mohol nakupovať podľa toho koľko má na účte. Mohol by brať aj pôžičku, ale to by mali najskôr medzi sebou nejakým spôsobom dohodnúť. Pôžička by mohla byť poskytnutá do výšky cca 10% alebo 20% celkového vkladu na účte. Všetko sa dá len to treba chcieť. A hlavne mať vôľu dohodnúť sa.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x