Šéf jedné z nejvýznamnějších izraelských organizací obvinil kanadskou vládu ze spoluúčasti na výcviku ukrajinských vojáků se silnými vazbami na neonacismus.
Efraim Zuroff, ředitel Centra Simona Wiesenthala v Izraeli, odsoudil kanadské jednotky za poskytování výcviku, ačkoli Ottawa vinu popírá s výmluvou, že kanadské síly ukrajinské vojáky před poskytnutím výcviku neprověřily – což je chabé vzhledem k tomu, že všechny západní vlády již léta vědí, že ukrajinské formace jako prapor Azov mají dlouhodobé vazby na neonacistické přesvědčení.
„Kanadská vláda tomu nevěnovala patřičnou pozornost,“ řekl Zuroff minulý týden.
„Kanadská vláda neprojevila náležitou pečlivost,“ dodal Zuroff. „Obrana Kanady má povinnost přesně vědět, koho cvičí.“
Dále trval na tom, že odpovědnost za to, koho přesně jeho vojáci cvičí, leží na kanadském ministerstvu obrany.
„Není pochyb o tom, že na Ukrajině jsou neonacisté v různých formách, ať už v pluku Azov nebo v jiných organizacích,“ řekl.
Jeho komentáře následovaly po pondělní zprávě kanadského rozhlasu, že v listopadu 2020 byli kanadští vojáci vyfotografováni při výcviku příslušníků pluku Azov a také nejméně jednoho vojáka s identifikačními znaky divize SS „Galicia“, ukrajinské jednotky, která za druhé světové války bojovala na straně nacistů.
Kanadská armáda podle listu Ottawa Citizen potvrdila pravost fotografií. Kanadské ozbrojené síly (CAF) však popřely, že by byly povinny ověřovat vojáky, které cvičí.
Ukrajina je zodpovědná za kontrolu svého personálu, uvedl kapitán Veronik Saburin.
Dodal, že všichni kanadští vojáci, kteří se podílejí na výcviku ukrajinských sil, byli poučeni o tom, jak rozpoznat insignie „spojené s pravicovým extremismem“, a o tom, zda mají podezření na „rasistické názory“ ukrajinských vojáků, a dodal, že tito vojáci budou z výcviku vyřazeni.
Ale „na CAF neleží žádné důkazní břemeno, které by to prokázalo nade vší pochybnost,“ poznamenal dále Saburin.
Vláda premiéra Justina Trudeaua otevřeně podporuje Ukrajinu – stejně jako USA a většina Západu – od 24. února, kdy Rusko napadlo tuto zemi. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdil, že cílem operace bylo „demilitarizovat a denacifikovat“ ukrajinskou vládu v Kyjevě.
Od doby, kdy západní země začaly podporovat Ukrajinu, však byly dřívější zprávy západních médií o ukrajinských formacích napojených na nacisty, jako je prapor Azov, pohřbeny nebo jinak přehlíženy; nyní jsou jakékoli nové zprávy upozorňující na tyto nacistické jednotky odmítány jako „ruská dezinformace“ nebo propaganda.
„Zdaleka nejde o ruskou propagandu,“ řekl Zuroff v rozhovoru pro Citizen of Ottawa. „Tito lidé jsou neonacisté. Na Ukrajině existuje krajně pravicový prvek a je absurdní ho ignorovat.“
Podle listu uspořádala kanadská Společná operační skupina pro Ukrajinu v roce 2017 brífink, na němž bylo přiznáno, že „několik členů Azova se označilo za nacisty.“
Od převratu v roce 2014, kdy Západem podporovaní nacionalisté svrhli demokraticky zvolenou vládu, vynaložila Kanada na výcvik ukrajinských jednotek téměř miliardu dolarů. Nástrojem operace na změnu režimu byli neonacisté a k potlačení nesouhlasu byl následně použit prapor Azov.