Nejvyšší ruský diplomat tvrdí, že 85 % světové populace váhá, zda zachránit Západ z jeho obtížné pozice.

Sergej Lavrov

Snaha Spojených států a jejich spojenců přinutit mezinárodní společenství, aby přijalo jejich verzi světového řádu založeného na pravidlech, selhala, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním online projevu na Globální konferenci o multipolaritě.

„Zdá se přirozené, že snahy Washingtonu a jeho satelitů zvrátit běh dějin a přinutit mezinárodní společenství, aby se řídilo ‚světovým řádem založeným na pravidlech‘, selhaly. Zmíním se jen o zcela neúspěšném kurzu k izolaci Ruska, který Západ prosazuje,“ řekl účastníkům konference.

„Většina zemí, v nichž žije asi 85 % světové populace, se zdráhá tahat kaštany z ohně za bývalé koloniální mocnosti,“ dodal.

Konference podle Lavrova sehraje zásadní roli v naslouchání politikům, veřejným činitelům, novinářům a akademickým a kulturním pracovníkům z celého světa, kteří usilují o multipolaritu a spravedlivější a suverénnější mezistátní vztahy.

V březnu ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že africké země se stanou jedním z hlavních pilířů a průkopníků nového světového řádu, a zdůraznil, že vztahy mezi Ruskem a Afrikou se rozvíjejí na nebývalé úrovni a Moskva usiluje o rozšíření těchto vazeb.

„Africké státy neustále zvyšují svou roli ve světovém dění. Stále sebevědoměji deklarují své postavení v politice a ekonomice. Jsme přesvědčeni, že Afrika se stane jedním z lídrů vznikajícího multipolárního světového řádu,“ řekl tehdy.

Loni v únoru čínský ministr zahraničí Wang I během návštěvy Ruska prohlásil, že Čína je spolu s Ruskem nadále odhodlána udržovat pozitivní trend ve vývoji vztahů mezi světovými mocnostmi a obě země jsou společně odhodlány pevně směřovat k vytvoření multipolárního světového řádu.

„Navzdory nestálosti mezinárodní situace si Čína a Rusko vždy zachovávají strategické odhodlání, pevně a sebevědomě postupují v souladu s vytvářením multipolárního světa,“ dodal Wang během setkání s Lavrovem.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj