Velká Británie potvrdila použití munice s ochuzeným uranem proti Rusům na Ukrajině

Munice s ochuzeným uranem

Britská armáda potvrdila, že tisíce nábojů s ochuzeným uranem se nyní nacházejí na Ukrajině, a to navzdory předchozím důrazným ruským varováním, aby se tento transfer neprováděl.

Munice s ochuzeným uranem

„Na Ukrajinu jsme poslali tisíce kusů munice Challenger 2, včetně pancéřových nábojů s ochuzeným uranem,“ uvedl britský ministr pro ozbrojené síly James Heappey, když odpovídal na otázku skotského poslance Kennyho MacAskilla.

Heappey potvrdil, že kontroverzní munice „je nyní pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny (AFU)“ a že britské ministerstvo obrany „nemonitoruje místa, odkud AFU na Ukrajině odpaluje náboje s obohaceným uranem.“

Šéf obrany byl rovněž poslanci grilován kvůli tomu, zda Spojené království sleduje míru použití nábojů s ochuzeným uranem proti ruským silám, na což odpověděl: „Z důvodů operační bezpečnosti nebudeme komentovat míru použití poskytnutých nábojů na Ukrajině.“

Pokud jde o Spojené státy, bojová vozidla Bradley, která již byla do Kyjeva vyslána, mohou být vybavena municí s ochuzeným uranem, ale Bílý dům neprozradil, zda jsou jimi vybavena.

Když v březnu vyšlo najevo, že Británie pošle na Ukrajinu protitankové náboje pro tanky Challenger II, vyvolaly tyto zprávy ostrou reakci Kremlu, který v ostrém prohlášení zdůraznil, že taková zbraň bude považována za rovnocennou použití špinavé jaderné bomby.

„Jugoslávský scénář. Tyto střely nejen zabíjejí, ale zamořují životní prostředí a způsobují onkologická onemocnění u lidí žijících na těchto územích,“ uvedla tehdy mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v narážce na rakovinu a další smrtelná onemocnění. „Mimochodem, je naivní se domnívat, že oběťmi se stanou pouze ti, proti kterým bude toto vše použito. V Jugoslávii to byli především vojáci NATO, zejména Italové. Ti se pak dlouho snažili získat od NATO náhradu za ztracené zdraví. Jejich nároky však byly zamítnuty,“ řekla. Zacharovová pak dodala: „Kdy se probudí na Ukrajině?… Jejich chlebodárci je otravují.“

Během americké okupace Iráku bylo používání ochuzeného uranu spojenci NATO spojováno s rakovinou a vrozenými vadami u iráckého obyvatelstva.

Putin v důsledku kroku Velké Británie prohlásil, že Rusko oznámilo, že rozmístí taktické jaderné zbraně v Bělorusku.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
11 měsíců před

Prehnitý západ pokračuje vo svojich svinstvách. Mali by sa zamyslieť nad takýmto správaním sa. Môže sa stať, že sa im to nakoniec vráti!!! A ak budú i naďalej stupňovať napätie tak sa to môže stať skôr ako by sa nazdávali. Preto by mali postupovať opatrne.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x