Německo se podílí na vojenských biologických aktivitách na Ukrajině

Německo se podílí na vojenských biologických aktivitách na Ukrajině

Rozhovor s ředitelkou informačního a tiskového odboru ministerstva zahraničí Marií Zacharovovou.

Německo se podílí na vojenských biologických aktivitách na Ukrajině

Otázka: Vyšlo najevo, že během speciální vojenské operace na Ukrajině objevili ruští vojáci nové dokumenty o vojenských biologických aktivitách na Ukrajině. Můžete o tom hovořit podrobněji?

Maria Zacharovová: V rámci speciální vojenské operace na Ukrajině (SMO) nalezly ruské ozbrojené síly dokumenty, které vrhají světlo na biologický vojenský program realizovaný ministerstvem obrany USA na Ukrajině. Vědci v rámci tohoto programu zkoumali nejnebezpečnější patogeny – potenciální biologické látky pro biologické zbraně, které mají přirozená ohniska na Ukrajině i v Rusku. Zkoumali také způsoby, jakými se na základě těchto látek šíří epidemie. Z rozsahu práce je zřejmé, že značná a pravděpodobně nejdůležitější část informací o americkém vojenském programu zůstává mezinárodnímu společenství utajena.

Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová při svém vystoupení na slyšení v americkém senátním výboru pro zahraniční vztahy 9. března 2022 uvedla, že Washington se snaží zabránit předávání některých výzkumných materiálů z ukrajinských biolaboratoří ruským silám. Během tiskových brífinků 7., 10., 17., 24. a 31. března popsal náčelník sil radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov na základě informací získaných během SMO na Ukrajině ozbrojenými silami Ruska biologicko-vojenské aktivity USA na Ukrajině. Uvedl také závěry založené na odborné analýze. Vědci pokračují ve studiu těchto materiálů.

Otázka: Co dělá Rusko pro to, aby Spojené státy objasnily svou vojensko-biologickou spolupráci s Ukrajinou?

Maria Zacharovová: Rusko zveřejnilo fakta, která doposud vyšla najevo, na půdě OSN a dalších mezinárodních organizací a vyzvalo americké úřady, aby poskytly podrobná vysvětlení, ale Washington se podle očekávání nezdá být připraven podělit se s veřejností o jakékoli smysluplné informace o svém vojenském biologickém programu na Ukrajině.

Bílý dům se navíc zjevně domnívá, že nejlepší obranou je útok, a zahájil další propagandistickou kampaň, jejímž ústředním bodem je lživé tvrzení, že snaha naší země upozornit mezinárodní společenství na činnost amerických vojenských biologů na Ukrajině není údajně ničím jiným než kouřovou clonou, kterou se prý Moskva bude snažit zakrýt případné použití biologických nebo chemických zbraní během speciální vojenské operace, kterou vedou ruské ozbrojené síly.

Tento hrubý pokus USA odvést pozornost veřejnosti od nebezpečně výbušného tématu biologických laboratoří na Ukrajině kontrolovaných USA a utopit ji v této „apokalyptické senzaci“ byl – na první pohled nečekaně – silně podporován německým politickým vedením. Řada předních německých politiků a vrcholných představitelů, včetně spolkového kancléře Olafa Scholze, vydala prohlášení, která napodobují americký příběh v podobě spravedlivých hrozeb a varování namířených proti Rusku. Oficiální proaktivní verbální postoj Berlína zůstává v souladu se strategií, kterou již delší dobu uplatňuje v souvislosti s ukrajinskou krizí (která nyní nepomáhá jejímu urovnání a která dříve svým záměrným prokyjevským příklonem přivedla minský proces do slepé uličky), nicméně vybočuje svým zjevným cynismem z celkového proudu protiruské rétoriky, která v posledních týdnech z Německa zaznívá.

Především s ohledem na klíčovou okolnost, že ještě předtím, než ruské ozbrojené síly zahájily tuto speciální vojenskou operaci, Německo spolu se Spojenými státy po mnoho let provádělo a případně nadále provádí na Ukrajině čilé vojensko-biologické aktivity. Jsme pevně přesvědčeni, že právě to do značné míry motivuje Německo k tomu, aby bylo ve srovnání s ostatními zeměmi EU aktivnější ve svých pokusech připsat naší zemi zločinné plány týkající se použití biologických a chemických zbraní na Ukrajině a v Doněcké a Luganské lidové republice, které dosud nebyly osvobozeny.

Otázka: Existují nějaké další podrobnosti o vojensko-biologických aktivitách Německa na Ukrajině?

Maria Zakharova: Jaké jsou odpovědi na tyto otázky? Pro lepší pochopení situace uvedu následující fakta. Od roku 2013 realizuje německá vláda pod záštitou německého ministerstva zahraničí německý program biologické bezpečnosti (GBP), který zahrnuje partnerské projekty s vládními agenturami a výzkumnými organizacemi v cílových zemích, jejichž součástí se Ukrajina stala v roce 2014, v roce Majdanu. Do praktických činností jsou zapojeni němečtí specialisté z Mikrobiologického ústavu německých ozbrojených sil (Mnichov), Institutu Friedricha Loefflera (Greifswald-Riems Island), Institutu Bernharda Nochta pro tropickou medicínu (Hamburk) a Institutu Roberta Kocha (Berlín), kteří se specializují na výzkum smrtelně nebezpečných biologických látek.

Podle německého ministerstva zahraničí bude třetí fáze GBP realizována v letech 2020-2022. Z veřejně dostupných materiálů lze vyvodit, že mezi stanovené technické cíle GBP patří mimo jiné shromažďování informací o epidemiích ve třetích zemích, a to i s využitím technologie big data, a rozvoj infrastruktury partnerských zemí pro nakládání s nebezpečnými biologickými látkami.

Institut experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově je od roku 2016 hlavním ukrajinským partnerem německých ozbrojených sil, což víme z jeho vlastních údajů. Oba ústavy spolupracují v rámci ukrajinsko-německého projektu s názvem „Iniciativa v oblasti biologické bezpečnosti a biologické ochrany při zvládání zoonotických rizik na vnějších hranicích Evropské unie.“ Skutečnost, že jeho oficiálním cílem je „zlepšit situaci v oblasti biologické obrany a bezpečnosti“ na Ukrajině, „zejména na východě země“, vyvolává řečnickou otázku, kterou hranici považují němečtí vojenští biologové za vnější hranici pro účely svých profesních zájmů. Je to rusko-ukrajinská hranice?

Mikrobiologický ústav ve svých materiálech uvádí, že projekt souvisí s „potenciální hrozbou biologického terorismu“ na Ukrajině v souvislosti s nekončícími bojovými akcemi ve východních oblastech této země. Je naprosto jasné, že se jedná o způsob, jak vyslat nenápadnou zprávu o možném „zapojení“ DLR a LLR do líhnutí plánů na použití mezinárodně zakázaných biologických zbraní. Německá armáda přitom dlouhodobě záměrně zastrašuje své ukrajinské protějšky a fakticky je psychologicky štve proti donbaským republikám. Ukrajinští odborníci na biologickou bezpečnost se pravidelně účastní lékařských konferencí o biologické obraně, které pravidelně pořádá Mikrobiologický ústav německých ozbrojených sil.

Je zřejmé, že k zajištění ochrany proti potenciálnímu biologickému útoku je nejprve nutné prostudovat potenciální biologické látky, kterými může být proveden. Jinými slovy, je nutné provádět výzkum v oblasti biologických nebo chemických zbraní. Ozbrojené síly Německa (AFG) mají v této oblasti dostatek znalostí a praktických dovedností, jak ukázal skandální incident se záhadnou otravou blogera Alexeje Navalného. Specialisté z Institutu farmakologie a toxikologie AFG – vojenské instituce spřízněné s Mikrobiologickým institutem AFG – údajně velmi rychle zjistili v těle ruského občana stopy jakéhosi vojenského toxinu, který NATO řadí do rodiny novičoků. Takto vysoká odborná úroveň – pokud by ovšem všechna tvrzení byla věcně správná – naznačuje, že AFG je schopna samostatně syntetizovat toxické látky, včetně notoricky známého Novičoku a jeho markerů.

Německý Institut Friedricha Loefflera, který má na starosti centrum pro studium nejnebezpečnějších virů a zoonotických infekcí na baltském ostrově Riems, aktivně spolupracuje s ukrajinským Státním výzkumným ústavem laboratorní diagnostiky a veterinárně-sanitární expertízy (Kyjev), Státním vědeckým kontrolním ústavem biotechnologií a kmenů mikroorganismů (Kyjev) a také s Institutem experimentální a klinické veterinární medicíny (Charkov), který paralelně spolupracuje s Mikrobiologickým ústavem AFG. Na Ukrajině se Institut Friedricha Loefflera zaměřil na krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Sovětští vědci ji poprvé objevili na území ruského Krymu v roce 1944. Existují doložené důkazy, že ústav pověřil své ukrajinské partnery, aby odebrali vzorky ektoparazitických recipientů netopýrů, kteří byli na základě existujících dohod přeneseni na zmíněný Reimský ostrov.

Institut Bernharda Nochta pro tropickou medicínu se na Ukrajině soustředil na mimořádně nebezpečné horečky – například Denge, Chikungunya, západonilskou horečku a Usutu.

Tyto informace o biologicko-vojenských aktivitách Německa na Ukrajině nejsou zdaleka vyčerpávající. Nelze vyloučit, že s postupem speciální vojenské operace budou ruskými ozbrojenými silami objeveny další dokumenty. Podle potvrzených zpráv Německo úzce koordinovalo svou činnost v oblasti biologické bezpečnosti se svými americkými spojenci, kteří na Ukrajině vytvořili síť nejméně 30 biologických laboratoří. Kromě jiných aktivit se zabývaly i nebezpečným výzkumem.

Vyzýváme německé představitele, aby okamžitě přestali šířit nepravdivá tvrzení o záměrech naší země použít zbraně zakázané mezinárodním právem. Jsme přesvědčeni, že taková prohlášení mohou sloužit pouze k tomu, aby popostrčila neonacistické prapory k hrůzným provokacím, a morální odpovědnost za jejich tragické následky ponese Berlín.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x