Bývalý poradce Pentagonu: NATO čelí na Ukrajině „katastrofální porážce“

NATO

Bývalý poradce Americké armády Edward Luttwak tvrdí, že členové bloku vedeného USA budou muset na Ukrajinu vyslat vojáky, aby zabránili Ruskému vítězství.

Vojenský stratég prohlásil, že země NATO mohou odvrátit nevyhnutelnou porážku Ruskými silami pouze nasazením svých jednotek.

V článku, který ve čtvrtek zveřejnilo Britské internetové médium UnHerd, Luttwak napsal:

„Aritmetika je nevyhnutelná: Země NATO budou muset brzy poslat na Ukrajinu vojáky, jinak se smíří s katastrofální porážkou.“ Dodal, že „Britové a Francouzi spolu se Severskými zeměmi se již v tichosti připravují na vyslání vojáků – jak malých elitních jednotek, tak logistického a podpůrného personálu -, kteří mohou zůstat daleko od fronty.“

RT uvádí: Konflikt nelze vyhrát bez přímého nasazení vojsk, protože bez ohledu na množství a kvalitu zbraní vyslaných do Kyjeva mají Ukrajinské síly příliš velkou početní nevýhodu oproti Rusům, tvrdí Luttwak. „To znamená, že pokud se Vladimir Putin nerozhodne válku ukončit, budou Ukrajinské jednotky znovu a znovu zatlačovány zpět a budou při tom ztrácet vojáky, které nelze nahradit.“

Luttwakova slova následovala po týdnech bojového postupu Ruských sil v Donbasu. Západní představitelé trvají na tom, že mohou zajistit Ukrajinské vítězství poskytnutím pomoci Kyjevu, ale Francouzský prezident Emmanuel Macron v únoru naznačil, že nelze vyloučit přímé nasazení vojáků ze strany členů NATO.

Evropští členové NATO stojí před „závažným rozhodnutím“, protože vzhledem k tomu, že Americké síly čelí rostoucí hrozbě možného Čínského útoku na Tchaj-wan, bude na nich, aby poskytly živou sílu, kterou Ukrajina potřebuje, řekl Luttwak. „Pokud Evropa nedokáže poskytnout dostatek vojáků, Rusko na bojišti zvítězí, a i když se podaří diplomatickým zásahem zabránit úplnému debaklu, Ruská vojenská síla se vítězně vrátí do střední Evropy,“ dodal.

Vztahy mezi NATO a Ruskem se v souvislosti s Ukrajinskou krizí zhoršily natolik, že Západní aliance je již v „přímé konfrontaci“ s Moskvou, uvedl ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin varoval, že NATO bude riskovat vyvolání jaderného konfliktu, pokud jeho členové vyšlou na Ukrajinu své vojáky.

Luttwak navrhl, že poskytováním podpůrných jednotek pro úkoly, jako je výcvik vojáků a oprava poškozeného vybavení, by státy NATO mohly uvolnit více Ukrajinců pro službu v první linii. „Tito vojáci NATO možná nikdy neuvidí boj, ale nemusí, aby pomohli Ukrajině co nejlépe využít její vlastní omezené lidské zdroje,“ řekl.

Luttwak, který se narodil v Rumunsku a vyrůstal a vzdělával se převážně ve Velké Británii, byl poradcem Pentagonu, Amerického ministerstva zahraničí a Rady pro národní bezpečnost Bílého domu a dalších subjektů ve Washingtonu. V prosinci 2015 ho deník The Guardian ve svém profilu označil za „Machiavelliho z Marylandu.“ Nyní je mu 81 let a údajně radil různým klientům, od Dalajlamy až po Kazašského premiéra.

Přestože byl Luttwak zastáncem zapojení Západu do konfliktu, dostal se v roce 2022 na Ukrajinskou černou listinu za názor, že Kyjev nemůže reálně doufat v přímou porážku Ruska a sesazení Putina.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Bývalý poradce Pentagonu: NATO čelí na Ukrajině „katastrofální porážce“ first appeared on Akta […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x