Maďarsko blokuje plán EU na poskytnutí zabavených Ruských finančních prostředků Ukrajině

penize

Maďarsko odmítlo legislativu, která by EU umožnila převést finanční prostředky ze zmrazených Ruských aktiv na Ukrajinu, informoval deník Financial Times.

Agentura Bloomberg již dříve uvedla, že EU se v úterý dohodla na plánu využití příjmů ze zablokovaných Ruských státních aktiv na podporu obnovy a vojenských výdajů Ukrajiny.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na X zveřejnil, že toto rozhodnutí dodá Ukrajině v letošním roce až 3 miliardy eur (3,3 miliardy dolarů), přičemž 90 % prostředků obdrží armáda.

Nápad byl přijat ministry pro záležitosti EU v Bruselu po měsících dohadování mezi členskými státy kvůli obavám z možných právních problémů, Ruské odvety a stability eura.

Předpokládá se, že aktiva vydělají přibližně 5 miliard eur ročně, přičemž Ukrajina bude dostávat pomoc dvakrát ročně.

Pět zdrojů FT obeznámených s interními jednáními velvyslanců EU prozradilo, že Maďarský vyslanec odmítl využití Ruských peněz k urychleným platbám Ukrajině. „Prozatím blokují vše, co souvisí s vojenskou podporou Ukrajiny,“ uvedl jeden ze zdrojů s tím, že situace se nezmění dříve než po volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští měsíc.

Aby EU uklidnila Maďarsko, navrhla údajně dohodu, podle níž by jeho část finančních prostředků bloku nebyla použita na nákup zbraní pro Ukrajinu.

Maďarsko sice není proti převodům Ruských peněz na Ukrajinu, ale obává se automatizovaných transferů.

Maďarsko soustavně kritizuje reakci Západu na válku na Ukrajině, zejména transfery zbraní Kyjevu a nasazení vojáků. Představitelé Budapešti často vyzývali k příměří a tvrdili, že sankce EU proti Rusku nepoškodily ekonomiku země a naopak se obrátily proti EU.

Maďarsko na konci loňského roku několik týdnů odkládalo balíček pomoci EU Ukrajině ve výši 50 miliard eur (54 miliard Kč), než pod tlakem Západu ustoupilo.

Maďarsko v souvislosti s blokováním pomoci Ukrajině „mění definici“ členství v NATO
Maďarský premiér Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro celostátní rozhlas potvrdil svůj záměr „redefinovat“ podmínky členství v NATO v důsledku svého odporu k pomoci Ukrajině.

„Naši právníci a oficiální zástupci pracují na tom, aby definovali, jak může Maďarsko existovat jako člen NATO, aniž by se účastnilo operací NATO mimo území NATO,“ řekl Orbán a poznamenal: „V historii NATO nebylo mnoho situací, kdy by se členský stát držel základní myšlenky NATO tak otevřeně a jasně, jako to nyní dělá Maďarsko, a proto… jeho postavení v rámci vojenské aliance by muselo být nově definováno.“

Navzdory rostoucí izolaci Maďarska v rámci aliance kvůli jeho postoji k Ukrajině Orbán odmítá ustoupit.

„Je to, jako by každý už byl v jiné budoucnosti. Jednoduše odmítají tyto argumenty brát v úvahu nad rámec zdvořilého vyslechnutí… A válečné plánování pokračuje.“

Dodal, že Maďarsko to předem deklarovalo a že „se nechce podílet na finanční ani zbrojní podpoře, a to ani v rámci NATO. Naše situace je tedy zvláštní ‚jsme tam, ale nejsme tam‘. Nevím, jak dlouho se to může ještě udržet.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x