Lavrov varuje, že polský plán na udržení míru vyvolá přímý střet mezi NATO a Ruskem

Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na polský plán vyslat na Ukrajinu 10 000 „mírových“ vojáků NATO varoval, že to vyvolá přímý střet mezi Ruskem a NATO.

Sergej Lavrov

Tyto připomínky byly reakcí na návrh, na který jsme včera upozornili a podle něhož by „mírové“ síly vytvořily ochranu humanitárních koridorů s „omezenou“ bezletovou zónou.

Nebezpečí samozřejmě spočívá v tom, že „omezená“ bezletová zóna by se brzy mohla rozšířit na úplnou bezletovou zónu, což by pravděpodobně vyvolalo třetí světovou válku.

Podle zpráv polský prezident Andrzej Duda čeká na zelenou od Bílého domu, která podle některých podezření nemusí nikdy přijít, aby mohl být plán realizován.

Ruský ministr zahraničí Lavrov na tento nápad reagoval ostře a v podstatě pohrozil válkou, pokud bude zavedena.

„Naši polští kolegové již prohlásili, že nyní bude summit NATO a měly by být nasazeny mírové síly. Doufám, že chápou, co je v sázce. Bude to přímý střet mezi ozbrojenými silami Ruska a NATO, kterému se všichni nejen chtěli vyhnout, ale říkali, že by k němu v zásadě nikdy nemělo dojít,“ řekl.

Lavrov prohlásil, že plán je jen záminkou pro Varšavu, aby si vytvořila opěrný bod ve velkém západoukrajinském městě Lvov.

„Proč ne, měli takové myšlenky, a nejen myšlenky, k tomu došlo v minulosti,“ řekl.

Lavrov rovněž varoval před tím, aby pobaltské státy posílaly své „malé prapory“ do boje proti ruským jednotkám na Ukrajině.

Spojené státy i Spojené království myšlenku bezletové zóny důsledně odmítají, přestože za ni prezident Zelenskyj a mnozí z odkazovaných médií neúnavně lobbují.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x