Unikl tajný plán Polska vyslat na Ukrajinu 10 000 vojáků

Unikl tajný plán Polska vyslat na Ukrajinu 10 000 vojáků

Tajný plán mírové mise vytvořený polským ministerstvem obrany pravděpodobně počítá s vysláním mezinárodního kontingentu až 10 000 vojáků na Ukrajinu, uvádí neoficiální zpráva zveřejněná polským zpravodajským portálem Onet.

Unikl tajný plán Polska vyslat na Ukrajinu 10 000 vojáků

Polský prezident Andrzej Duda prý se schválením plánu čeká na zelenou od Bílého domu.

Kontingent by se skládal z jednotek několika zemí, ale Ukrajina by musela nejprve dát souhlas ke vstupu na ukrajinské území.

Mezi úkoly vojáků NATO by měla patřit ochrana humanitárních koridorů a uzavření vzdušného prostoru nad nimi.

„Znamená to zřízení vojenských jednotek ve vzdálenosti od frontové linie, které by měly za úkol bránit humanitární konvoje s potravinami a léky a ty, které umožňují civilistům uniknout nebezpečí,“ píše se v článku.

Jeden ze scénářů zahrnuje zavedení bezletové zóny nad největšími ukrajinskými městy, což by znamenalo vážnou eskalaci a pravděpodobně i přímý konflikt s Ruskem.

Plán ještě není dokončen, neboť na něm stále pracuje ministerstvo obrany s vedením strany Právo a spravedlnost (PiS) a je konzultován s Kanceláří polského prezidenta. Onet tvrdí, že došlo k neshodám mezi vládou a prezidentem Dudou, který údajně nechce projekt podpořit, dokud Američané nedají operaci zelenou.

Před čtvrtečním summitem NATO v Bruselu má být plán odeslán do Washingtonu. Osud tohoto projektu závisí na rozhodnutí Bílého domu.

Místopředseda polské vlády a šéf PiS Jarosław Kaczyński navštívil spolu s premiéry Polska, České republiky a Slovinska Kyjev, kde se všichni setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Denisem Šmyhalem, předsedou ukrajinské vlády. Během tiskové konference v Kyjevě Jarosław Kaczyński přednesl návrh na vyslání mírové mise na Ukrajinu pod velením NATO.

„Chtěl bych apelovat na svědomí evropských lídrů. Myslím, že je nutné mít mírovou misi: NATO, případně nějakou širší mezinárodní strukturu. Ale misi, která se bude schopna bránit, která bude operovat na ukrajinském území,“ řekl Kaczyński v Kyjevě.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price i tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová se k plánu navrženému Polskem vyjádřili skepticky, ačkoli Washington souhlasil s tím, že plán bude projednán během páteční návštěvy prezidenta Joe Bidena ve Varšavě.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x