Západní země poskytly Kyjevu na začátku operace ruských speciálních sil na Ukrajině pomoc v řádu miliard dolarů, ale většina této pomoci byla poskytnuta ve formě zbraní pro ruské síly. Zdá se, že někteří Ukrajinci přesto zbraně dobře využili. Takto Ukrajinci prodávají zbraně dodané NATO do zahraničí.

Zbraně dodávané NATO

Vyšetřování odhalilo, že některé zbraně dodané USA již byly spatřeny na temných internetových tržištích (darknet) a v mezinárodních pašeráckých sítích, což dokazuje, že varování Moskvy západním zemím před riziky bezuzdného zásobování Ukrajiny zbraněmi se začínají naplňovat.

Po prozkoumání tržišť na darknetu, což je jiná část internetu přístupná například přes prohlížeč Tor, byl na tržišti THIEF objeven internetový obchod s názvem „Weapons Ukraine.“ Věrný svému názvu ochotně prodává střelné zbraně.

Expresní dodávka 200 pušek
„Weapons Ukraine“ tvrdí, že sídlí v Kyjevě, má ruský název a chlubí se 32 úspěšnými obchody potvrzenými garantem – prostředníkem, kterého skryté webové stránky poskytují, aby zajistily, že klient obdrží své zboží a prodejce své peníze. Majitel obchodu prodává útočné pušky M4S od amerických dodavatelů zbraní za 2400 dolarů, což je mnohem více, než kolik činí cenové rozpětí Pentagonu 600 až 1200 dolarů.

weapons Ukraine

Snímek obrazovky obchodu „weapons Ukraine“ na darknet webovém tržišti THEIF.

Na rozdíl od Pentagonu je však „Weapons Ukraine“ připravena prodat několik stovek těchto zbraní komukoli v okolí bez jakýchkoli byrokratických potíží, jako jsou například vývozní licence. V tomto případě internetový obchod souhlasil s prodejem hútíjským bojovníkům z Jemenu, kteří vystupovali pod přezdívkou „3ladin houthi“ – smyšlenou identitou, kterou převzal novinář Sputniku Arabic. Když novinář kontaktoval obchodníka, kterého oslovil v arabštině a převedl do angličtiny pomocí internetového překladače, požádal prodejce zbraní, aby pro budoucí interakce přešel na Wickr messenger.

Zdroj