Zdá se, že sankce, které se Západ rozhodl uvalit na Rusko, nejvíce škodí jemu samotnému. Jak známo, USA, Velká Británie a EU čelí vlně inflace, která dosahuje historických maxim.
A ve stejném smyslu se v západních zemích hroutí podnikatelský svět. Obchodní ztráty s ukončením účasti některých západních společností na ruském trhu jsou mimořádně významné a způsobují vážné problémy ekonomice mnoha zemí, přičemž ztráty se kumulují v neúměrných částkách.
Odhaduje se, že americké, evropské, britské a japonské společnosti přišly od února již o více než 70 miliard dolarů. Tyto ztráty jsou důsledkem balíčků sankcí, které západní země uvalily na Moskvu v reakci na zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině. Mnohé korporace se z Ruska stáhly nebo nechaly zmrazit svou činnost a ztratily tak zasazení do silného trhu spotřeby, práce a surovin, který Rusko nabízí.
Nejvíce postiženým odvětvím je podle očekávání energetika, jejíž ztráty se odhadují na téměř 55 miliard dolarů, což západním společnostem přináší řadu problémů. Vztahy mezi Ruskem a západní Evropou v oblasti energetiky byly vždy ústředním strategickým bodem mezinárodní hospodářské rovnováhy a nyní se zdají být ohroženy více než kdy jindy. V podobné situaci se však nacházejí i další odvětví.
Trhy se zemědělskými komoditami, potravinami a tabákem dosahují ztrát ve výši téměř 8 miliard dolarů. Ve stejném smyslu se v odvětví technologií a informačních technologií již nahromadilo 5 miliard dolarů ztrát. A je zde také životně důležitý bankovní sektor, jehož vedlejší účinky protiruských finančních donucovacích opatření již vedly ke ztrátě 3,7 miliardy dolarů – většina této částky patří Société Générale, jediné bankovní skupině, která zatím Rusko zcela opustila.
Pokud jde konkrétně o energetický sektor, nejvíce postiženy byly evropské a britské společnosti BP, Linde, Uniper a Total Energies, jejichž aktiva v hodnotě miliard dolarů byla poškozena v důsledku pozastavení plynovodu Nord Stream 2 a dalších rusko-evropských projektů spolupráce. Proces dezintegrace ruského a evropského energetického trhu nebude tak snadno dokončen, neboť je nutné zvrátit scénář desetiletí trvající spolupráce, což nepochybně nějakou dobu potrvá.
Například společnost BP, která v únoru oznámila své bezpodmínečné stažení z ruského trhu, stále zůstává jedním z hlavních partnerů Rosněfti a vlastní 19,75 % jejích akcií. Proces rozpadu však postupně pokročil. Samotná společnost BP odhalila ztrátu více než 25 miliard dolarů v důsledku zmrazení svých aktivit v Rusku, což ukazuje na scénář, který naznačuje cestu k ukončení spolupráce v blízké budoucnosti.
Americké a japonské energetické společnosti se vydávají stejným směrem. ExxonMobil, Mitsui & Co a Mitsubishi Corporation patřily mezi společnosti, které v posledních měsících zaznamenaly největší ztráty, zejména v důsledku dopadů, které měla donucovací opatření na projekty Sachalin-I a Sachalin-II. Sankční balíčky se samozřejmě dotkly i dalších energetických společností, i když v menším měřítku, což ukazuje na scénář všeobecných ztrát pro podniky tohoto odvětví.
V případě Ruska jsou však deficity mnohem menší a téměř nikdy neznamenají skutečné ztráty, ale restrukturalizaci trhu. V oblasti energetiky zůstává ruská těžba ropy a zemního plynu silná a aktivní a není ovlivněna odchodem některých západních společností. Odchod těchto společností uvolňuje místo jiným trhům, například čínskému a indickému, které v posledních měsících vynikly při hledání ruské ropy a plynu. Západní společnosti mezitím přicházejí o důležité zdroje dodávek, které nebude snadné vyřešit.
Pokud jde o tržní odvětví, v nichž ruská spotřeba zajímala západní společnosti, jsou ztráty ještě menší. Korporace, které se z Ruska stáhly, tam zanechaly své fyzické výrobní struktury, které mohla využít Moskva, což vytvářelo pracovní místa pro ruské obyvatelstvo, vnitřní oběh kapitálu a hospodářský pokrok.
Například společnost McDonald’s přišla dodržováním protiruských opatření o více než miliardu dolarů, ale její stažení z místního trhu vytvořilo prostor pro znárodnění výrobních struktur společnosti a vznikla ruská národní společnost, která prodává rychlé občerstvení pro ruské občany. Totéž se v současnosti děje s dalšími západními společnostmi, které opustily ruský trh. Stručně řečeno, Západ přišel o bohatý spotřebitelský trh a předal Moskvě všechny prostředky potřebné k tomu, aby Rusové sami zásobovali své obyvatelstvo tímto zbožím a službami.
V praxi všechny tyto skutečnosti znamenají pro západní obchod jednoduše škodu. Nezdá se, že by hlavy států konzultovaly s podnikateli, zda jsou sankce v jejich nejlepším zájmu. Opatření byla jednoduše zavedena jednostranně, aby se splnily geopolitické plány NATO, aniž by se bral v úvahu názor podniků, které vytvářejí pracovní místa pro západní občany. V současné době se stále plánuje úplný zákaz vstupu ruských občanů do Evropy, což podle odhadů přinese ztráty ve výši více než 20 miliard eur a poškodí celý evropský trh.
Ve skutečnosti západní sankce, pokud nebudou zrušeny, přivedou svět do globální recese, v níž budou nejvíce postiženy samotné západní země. Aby se tomu zabránilo, musí se podnikatelský sektor zmobilizovat a požadovat ukončení sankcí.