Evropská unie by už příští týden mohla schválit omezení soukromých zpráv

omezení soukromých zpráv

Evropská unie se stále více blíží k prosazení legislativy známé mezi kritiky jako „kontrola chatu“ – oficiálně nařízení o sexuálním zneužívání dětí (Child Sexual Abuse Regulation, CSAR) – a doufá, že se jí podaří dosáhnout dohody v rámci bloku již příští týden.

omezení soukromých zpráv

Jeden z těch, kteří se proti kontroverzním chystaným pravidlům důsledně staví, Německý poslanec Evropského parlamentu (EP) a právník Patrick Breyer, na to reagoval opětovným varováním, že bez ohledu na některé drobné změny, pokud bude zákon přijat, bude fakticky znamenat konec řádného šifrování a soukromých zpráv v EU.

Namísto toho naznačuje, že CSAR by v této části digitálního prostoru zahájil éru masového sledování bez rozdílu.

Breyer varuje, že nedávný „drobný ústupek“, na kterém se členské státy EU dokázaly dohodnout, byl snahou o získání většiny a prosazení plánů, a označuje návrh za „kontrolu chatu 2.0“, což je „bezprecedentní“ (alespoň pro EU) příklad masového sledování.

Shrnutí nařízení spočívá v tom, že online služby, které poskytují zprávy a chat, by do budoucna musely zavést automatické skenování všech soukromých textů a obrázků – hledat potenciálně zneužitelný obsah a následně o tom informovat EU.

Nechybí zde ani kontroverze a obavy, přičemž dvě z nich jasně vystupují do popředí: k čemu může být tato infrastruktura po svém zavedení dále využívána (pokud o tom politici rozhodnou) – a druhá, jak mají online platformy vůbec zajistit, aby fungovala přesně a spravedlivě, po technické stránce?

Nyní se dozvídáme, že Rada EU se snaží ránu „zmírnit“, alespoň rétoricky, ale s tím, že se skenování bude zpočátku vztahovat pouze na „dříve utajovaný materiál CSAM (materiál týkající se sexuálního zneužívání dětí)“ – ale později ho stejně rozšíří na všechno.

„Kompromisní“ myšlenka tedy nespočívá v tom, že by se řešila či napravovala některá z klíčových námitek, ale v tom, že se takříkajíc „žába pomalu vaří.“

Na Breyera to neudělalo dojem.

„Navrhovaný text by nařídil implementaci chyb a zranitelností v oblasti sledování do aplikací messengerů, které jsou v současnosti bezpečně šifrovány end-to-end (…) znamenalo by to konec bezpečného šifrování, protože bychom si nikdy nemohli být jisti, zda naše zprávy nebo fotografie nebudou předány osobám, které neznáme a kterým nemůžeme věřit,“ píše na svém blogu.

A pokračuje – „navrhované masové a nevybíravé skenování soukromé komunikace milionů občanů, kteří nejsou ani vzdáleně spojeni s trestnou činností, by bylo nevyhnutelně zrušeno soudy, což by naprosto zrazovalo naděje dětí nebo obětí.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x