Bývalý ukrajinský diplomat: USA záměrně z Ukrajiny udělaly bezmocnou zemi, aby ji mohly ovládat

Biden,Zelenskyj

Ukrajinský whistleblower Andrij Teliženko diskutoval se Sputnikem o nedávném slyšení v americkém Kongresu, kde se hovořilo o cenzuře notebooku Huntera Bidena a o tom, jak Washington přebírá pravomoci Ukrajiny.

Biden,Zelenskyj

„Mám zakázáno přijet do Spojených států, mám zakázáno spolupracovat s jakoukoli bankou nebo zahraniční společností. Takže v podstatě mám zakázáno nejen cestování, ale i budoucnost,“ řekl Sputniku bývalý ukrajinský diplomat a whistleblower Andrij Teliženko. „Šli po mně jen proto, že to byl syn tehdejšího viceprezidenta Spojených států Joea Bidena, Hunter Biden (…) A nejen Hunter Biden, ale celá Bidenova rodina je do toho zapletena. (…) A to je důvod, proč máme dnes chaos nejen ve Spojených státech, ale na celém světě.“

Americký establishment měl „dobré důvody“ zakázat Teliženkovi vstup do země
Teliženko, v té době pracovník ukrajinského velvyslanectví, se dostal do hledáčku amerických úřadů v září 2020: jeho vízum bylo zrušeno v rámci širší snahy amerického ministerstva financí sankcionovat ukrajinské informátory spolupracující s Rudym Giulianim, právníkem Donalda Trumpa a bývalým starostou New Yorku.

Podle tisku Teliženko doprovázel Giulianiho při jeho cestě do Kyjeva v roce 2019, kde se právník setkal s bývalými ukrajinskými představiteli, aby podpořil argument republikánů, že v telefonátu prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským nebylo žádné „něco za něco.“

Obvinění quid-pro-quo bylo iniciováno demokraty ze Sněmovny reprezentantů, kteří chtěli Trumpa obžalovat. První proces s Trumpem v rámci impeachmentu začal 18. prosince 2019 a skončil jeho osvobozením 5. února 2020.

Kromě toho se bývalý newyorský starosta snažil proniknout až na dno vazeb Bidenovy rodiny na ukrajinské oligarchy, a zejména Joeovy snahy vyhodit tehdejšího generálního prokurátora Viktora Šokina, který prověřoval ukrajinskou energetickou firmu Burisma, jež najala Huntera Bidena a platila mu vysoký plat. Giuliani tvrdil, že Biden zkroutil tehdejšímu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi ruku, aby Šokina vyhodil, když mu pohrozil, že Ukrajině neposkytne pomoc ve výši jedné miliardy dolarů.

Teliženko hrál významnou roli v republikány vedeném senátním vyšetřování Ukrajiny a Bidenů. Tehdejší předseda senátu pro vnitřní bezpečnost Ron Johnson se snažil předvolat Teliženka v roce 2020, ale po námitkách republikánského senátora Mitta Romneyho z Utahu byl nucen předvolání zrušit. Romney tehdy naznačil, že Teliženko není důvěryhodný a šíří „ruské dezinformace.“

Ještě předtím se Teliženkovo jméno objevilo v americkém mainstreamovém tisku v roce 2017: tehdy médiím vyprávěl o snahách ukrajinských představitelů podkopat Trumpovu kampaň v roce 2016. V září 2018 Teliženko Sputniku prozradil, že když pracoval na ukrajinském velvyslanectví ve Washingtonu v období prezidentských voleb v USA v roce 2016, oslovila ho Oksana Šulyar, asistentka ukrajinského velvyslance, a řekla mu, že pokud má na Trumpa nějakou špínu nebo zná další lidi, kteří ji mají, pak má kontaktovat Alexandru Chalupovou, agentku Demokratického národního výboru (DNC).

Kromě toho v dřívějších rozhovorech pro Sputnik uvedl, že mu důvěryhodné zdroje v Kyjevě prozradily, že byly zaplaceny za to, aby psaly o Trumpovi chlípné historky pro Christophera Steela, bývalého agenta MI6, který se stal soukromým vyšetřovatelem a kterého si DNC najala, aby na Trumpa vyšťoural usvědčující špínu.

Zdá se, že Teliženko věděl dost na to, aby americký establishment zpanikařil a pokusil se na něj uvalit sankce pod záminkou zapojení do „zahraniční ovlivňovací sítě napojené na Rusko.“

„Prosil jsem je dva roky poté, co jsem byl sankcionován. Ukažte mi důkazy, proč jsem byl sankcionován. Prosím, chci, aby mi to americká vláda řekla a ukázala, protože chci vědět, co na mě mají. Nemají nic,“ řekl Teliženko.

2016 Setkání v Obamově Bílém domě
Podle Teliženka se zpravodajská komunita USA a Obamovi úředníci hluboce vměšovali do záležitostí Ukrajiny a v mnoha ohledech zneužívali nezávislost a suverenitu země. „Takže nám v podstatě říkali, koho máme zaměstnat nebo koho propustit, jak máme pracovat a jak se máme zapojit do vyšetřování,“ uvedl s odkazem na nátlak úředníků Obamovy administrativy a zřízení Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) podporovaného FBI.

„Reformy, které USA na Ukrajině zavedly, v podstatě zničily naši vládu,“ řekl a dodal, že tyto reformy spolu se zadlužením Ukrajiny učinily tento národ bezmocným a jeho vláda se dostala zcela pod cizí vládu. „Takže to je jen skvělý příklad toho, jak USA pracují v zahraničí, proti čemu bojovaly. Bojoval jsem za to, aby moje země byla silnou zemí, ne bezmocnou zemí.“

Ukrajinský whistleblower také připomněl schůzku v Bílém domě v lednu 2016, na které se sešli někteří z nejvyšších ukrajinských státních zástupců a vyšetřovatelů korupce, jakož i členové Národní bezpečnostní rady (NSC), FBI, ministerstva zahraničí a ministerstva spravedlnosti (DOJ) bývalého prezidenta Obamy.

Přestože na programu schůzky mělo být školení a koordinace, ve skutečnosti američtí a ukrajinští představitelé diskutovali o rodině viceprezidenta Joea Bidena a amerických lobbistech, úzce napojených na Trumpovu kampaň, kteří údajně pracovali i pro ukrajinskou Stranu regionů. FBI se v té době zaměřila zejména na lobbistu GOP Paula Manaforta.

„Takže v podstatě na té schůzce v Bílém domě (…) s nimi lidé mluví a říkají jim: ‚Máte informace o nějakých lidech na Ukrajině, Američanech, kteří spolupracují s bývalou vládou Viktora Janukovyče?‘. V podstatě to bylo připraveno před Manafortovou kauzou, která vyšla najevo později, o osm měsíců později, poté, co se tato schůzka uskutečnila. Takže oni nezmínili žádná jména, Manaforta ani nikoho jiného z tohoto důvodu. Jen řekli, že potřebujeme lidi, Američany, a finanční informace o jejich spolupráci s bývalou ukrajinskou vládou. V té době to byla bývalá vláda Janukovyče, která utekla do Ruska [po státním převratu na Ukrajině v roce 2014],“ řekl Teliženko.

Sněmovna reprezentantů jde znovu po Bidenových
Rozhovor bývalého ukrajinského diplomata se Sputnikem přišel poté, co 8. února vystoupili bývalí manažeři Twitteru před výborem pro dohled Sněmovny reprezentantů a trvali na tom, že ve společnosti neexistuje „žádné spiknutí“ proti konzervativním hlasům, když diskutovali o tom, jak sociální síť potlačila příběh Huntera Bidena z New York Post o notebooku. Soubory Elona Muska na Twitteru, které analyzoval Matt Taibbi a další američtí investigativní novináři, však naznačily, že mezi Twitterem a federálními úřady došlo k určitým tajným dohodám.

Teliženko zdůraznil, že před několika lety rád poskytl informace týkající se Bidenů a tajné dohody mezi Ukrajinou a Národní radou republikánským vyšetřovatelům v Kongresu, a vyjádřil naději, že v pátrání budou pokračovat i poté, co GOP získá většinu ve Sněmovně reprezentantů.

„Senátor Ron Johnson se kvůli mně nechal očernit, protože se se mnou setkal a použil mé informace. Byl jsem jakýmsi zdrojem senátora Grassleyho. Ale v podstatě jsem byl hrdý na to, že se to děje, a byl jsem hrdý na to, že informace, které jsem poskytl Senátu USA, jsou přípustné a byly použity, a bylo to rozpačité. A stále se o to bojuje,“ řekl bývalý ukrajinský diplomat.

Američtí republikánští zákonodárci zahájili množství prověrek prezidenta Joea Bidena a jeho rodiny, počínaje hraniční krizí a stažením z Afghánistánu v roce 2021 a konče údajnými Hunterovými machinacemi s vlivem a Bidenovými tajnými dokumenty.

„Členové Bidenovy rodiny se již několikrát dostali do nejvyšších vládních kruhů, aby se obohatili, a to často na úkor zájmů USA. Jsme odhodláni sledovat peněžní stopu Bidenovy rodiny a jejích společníků, která se skládá z mnoha složitých mezinárodních transakcí v hodnotě milionů dolarů, a poskytnout americkému lidu odpovědi,“ uvádí se na webových stránkách sněmovního výboru pro dohled.

Čas ukáže, zda republikánští zákonodárci osloví Teliženka a další ukrajinské whistleblowery, aby veřejně vypovídali v americkém Kongresu a vnesli více světla do ukrajinského avanturismu rodiny Bidenových a Obamova týmu.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x