Polsko je připraveno poslat své MiG-29 na Ukrajinu

MiG-29

Polsko je připraveno poskytnout Ukrajině své stíhací letouny MiG-29, pokud Spojené státy povedou širší koalici pro transfer bojových letounů do země, uvedl 18. února polský premiér Mateusz Morawiecki.

MiG-29

„Dnes můžeme hovořit o předání našich MiGů [stíhaček] v rámci širší koalice a jsme na to připraveni,“ řekl Morawiecki. „Polsko zde může být pouze součástí mnohem větší koalice, koalice, v jejímž čele stojí Spojené státy.“

Polské letectvo provozuje 23 stíhaček MiG-29A a dalších šest cvičných letounů UB. Některé stíhačky ze sovětské éry byly po skončení studené války zakoupeny od České republiky a Německa. Žádný z nich se však nedočkal výrazné modernizace.

Morawiecki se vyjádřil jen den poté, co polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru pro Sky News prohlásil, že na Ukrajinu by měly být vyslány moderní stíhačky.

„I oni budou v budoucnu potřebovat moderní letadla, stíhačky. Vše, co jim umožní mít technologickou převahu nad ruskými ozbrojenými silami, je cenné právě teď,“ řekl Duda zpravodajské televizi.

Polský prezident rovněž uvedl, že polské stíhačky MiG-29 by mohly být poslány dříve, neboť se jedná o letouny, které ukrajinští piloti mohou obsluhovat, vzhledem k tomu, že s tímto druhem techniky již létají.

„Takže darování tohoto vybavení Ukrajině v první řadě poskytne podporu Ukrajině, protože bude do jisté míry protiváhou Rusům,“ řekl Duda.

Polsko údajně dodává ukrajinskému letectvu náhradní díly a munici pro vlastní letouny MiG-29. Ochotu dodat Ukrajině své stíhačky sovětské výroby země poprvé vyjádřila v prvních měsících ruské speciální vojenské operace.

Snahy o dovybavení ukrajinského letectva nabraly v poslední době na intenzitě. Začátkem tohoto měsíce slovenský premiér Eduard Heger prohlásil, že jeho země je připravena dodat Ukrajině svých deset modernizovaných MiG-29AS/UBS, jakmile Kyjev o stíhačky oficiálně požádá.

Dodávky stíhaček Kyjevu pomohou udržet akceschopnost ukrajinského letectva. Ruské vzdušné a kosmické síly si však díky svým silným schopnostem a rozsáhlým zdrojům pravděpodobně udrží převahu nad zónou speciální vojenské operace.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x