Benjamin Netanjahu: Dočasná jaderná dohoda s Íránem je „nepřijatelná“

Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že pro Tel Aviv by nebylo výhodné, kdyby Spojené státy uzavřely s Íránem prozatímní jadernou dohodu.

Benjamin Netanjahu

„Izrael“ nepřijme žádnou jadernou dohodu s Íránem, včetně té, která má úzký a provizorní rozsah, prohlásil v neděli premiér Benjamin Netanjahu s tím, že vedení Tel Avivu vyjasnilo „americkým přátelům“ svůj postoj k této otázce.

Netanjahuova slova zazněla během prohlídky závodu Israel Aerospace Industries nedaleko letiště Ben Gurion, kde prohlásil, že na něj „udělaly velký dojem“ okupační bezpečnostní a útočné kapacity.

Premiérova prohlášení přišla poté, co izraelská média informovala o tom, že mezi Washingtonem a Teheránem bylo dosaženo dohody, která usiluje o zavedení omezení íránského jaderného programu výměnou za zmírnění sankcí.

Spojené státy takovou dohodu popřely a zprávy se zatím nepotvrdily.

Agentura Reuters v pátek uvedla, že Spojené státy jednají s Íránem o dosažení „porozumění“ ohledně mírového jaderného programu islámské republiky a zajištění dohody o výměně vězňů, jakož i o uvolnění některých íránských aktiv v zahraničí, která byla zmrazena v důsledku jednostranných sankcí Washingtonu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání na začátku týdne zdůraznil, že Írán nikdy neopustil jednání o oživení společného komplexního akčního plánu (JCPOA), a zdůraznil, že Teherán pokračuje v diplomatickém úsilí o ukončení sankcí vedených USA.

Kanaani však rovněž popřel rozhovory s USA na základě „prozatímní jaderné dohody“ a naznačil, že jakákoli dohoda s Washingtonem bude na okraji JCPOA a neukončí íránské úsilí o mírový jaderný program.

JCPOA, od níž Spojené státy v roce 2018 za bývalého prezidenta Donalda Trumpa jednostranně odstoupily, přestože byla mezinárodně právně uznávána, zaznamenala vážný zásah, když Trump zahájil kampaň „maximálního tlaku“ proti Teheránu a exponenciálně vydal nové sankce namířené proti islámské republice.

Odstoupení Washingtonu mělo dopad i na jeho evropské spojence, zejména na garanty dohody, neboť blok vkládal naděje, že mu dohoda umožní přístup do energeticky bohaté země a také využití jejího území jako tranzitu směrem ke středoasijským trhům.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena předtím rovněž odmítla zprávy o prozatímní dohodě a použila pečlivě zvolená prohlášení, která by mohla naznačovat, že Washington chce dosáhnout méně formálního „porozumění“, které by pomohlo obejít kontrolní proces v Kongresu.

Předseda zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů, republikán Michael McCaul, Bidenovi řekl, že „jakákoli dohoda nebo ujednání s Íránem, i neformální, vyžaduje předložení Kongresu.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
1 rok před

Jediné řešení: Netanjahu pryč!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x