Ukrajinská protiofenzíva se příliš nedaří

Ukrajinská protiofenzíva

Ambiciózní protiofenzíva Ukrajiny proti Rusku, kterou zahájila ve snaze získat území, jež Rusko obsadilo v rámci válečného úsilí, se ukazuje jako poměrně obtížný úkol.

Ukrajinská protiofenzíva

Frontová linie je zaminovaná a vyspělé obranné systémy Ruska spolu s nedostatečným leteckým krytím na straně Ukrajiny ztěžují snahu Kyjeva získat zpět jakoukoli půdu.

Poté, co první ukrajinské útoky přinesly smíšené výsledky, nebo většinou ukrajinské síly v posledních dnech své útoky zastavily, protože velitelé si vzali ponaučení z posledních dvou týdnů a snažili se přijít na to, jak proniknout ruskými liniemi, aniž by utrpěli velké ztráty, uvádí The Wall Street Journal.

V jižních oblastech Záporoží a východního Doněcka si ukrajinské síly stále razí cestu přes první ruské obranné linie a zatím nedosáhly hlavní linie ruských opevnění.

Rusko mezitím pokračuje ve vlastních útocích v dalších částech východní Ukrajiny a zároveň na ukrajinská města dopadají rakety a bezpilotní letouny.

Přestože Ukrajina dosáhla určitých taktických výhod, je dosavadní nápor stále lokální a omezený. Většina ukrajinských útočných brigád vybavených silnými západními tanky se do boje zatím nezapojila.

Ukrajina svůj protiofenzivní útok propaguje již od loňského roku. Ačkoli byl útok zamýšlen na jaro, byl přesunut na léto poté, co Ukrajina sváděla zpoždění na nedostatek zbraní.

Západ byl vyzván, aby dodal postupně těžší zbraně, včetně tanků, bezpilotních letounů a stíhaček.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden novinářům řekl, že ukrajinská „protiofenzíva“ v zóně zvláštní vojenské operace začala a že Kyjev se uchyluje ke svým strategickým rezervám.

„Zaprvé lze s naprostou jistotou říci, že protiofenzíva začala, což dokazuje využití strategických rezerv,“ řekl Putin.

Mezitím americký investigativní novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, v neděli prohlásil, že ukrajinská protiofenzíva nepřinese nic dobrého Kyjevu, Spojeným státům ani NATO.

V rozhovoru, který poskytl Georgi Gallowayovi, Hersh vysvětlil, jak „tato protiofenzíva nebude dobrá pro Ukrajinu, nebude dobrá pro NATO a rozhodně nebude dobrá pro Bidenovu administrativu.“

Novinář vysvětlil, že ukrajinská armáda se skládá z „tolika nesourodých skupin“, srovnatelných s 15 různými tanečními týmy, které jsou najednou nuceny uspořádat společné vystoupení poté, co velmi dlouho trénovaly samy.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x