Zdá se, že Západem vybraná „lidskoprávní“ organizace Amnesty International je na pokraji ústupku tlaku, aby změnila své předchozí hodnocení týkající se ukrajinských válečných zločinů a porušování humanitárních předpisů.
Podle zprávy zveřejněné tento týden na internetu je AI připravena „přehodnotit“ svá zjištění poté, co dříve dospěla k závěru, že ukrajinská armáda „svou bojovou taktikou ohrožuje civilisty“, což je brutálně upřímné hodnocení, které nicméně pobouřilo západní elity, které po únorové invazi Moskvy prosazují falešný narativ, že takových věcí je schopno pouze Rusko.
Podle zprávy AI vyšetřovatelé „nalezli důkazy o tom, že ukrajinské síly od dubna do července prováděly údery z obydlených obytných oblastí a také se zdržovaly v civilních budovách v 19 městech a vesnicích“ ve třech válkou zmítaných oblastech země, což skutečně rozčílilo západní vlády, které se rozhodly, že Rusko je na vině.
Zpráva rovněž uvádí, že ukrajinská armáda využívala nemocnice, školy a soukromá obydlí, aby se vyhnula palbě ruských sil, ačkoli tato taktika „lidského štítu“ ve skutečnosti způsobila obrovské ztráty mezi civilisty, protože ruské jednotky pokračovaly v útocích na ukrajinské síly všude, kde je bylo možné najít.
„Taková taktika porušuje mezinárodní humanitární právo a ohrožuje civilisty, protože z civilních objektů dělá vojenské cíle. Následné ruské údery v obydlených oblastech usmrtily civilisty a zničily civilní infrastrukturu,“ uvádí se ve zprávě Amnesty Internation s tím, že výsledkem byly ruské útoky na zmíněnou civilní infrastrukturu.
Zpráva dále uvádí, že ve 22 z 29 škol, které tým Amnesty navštívil mezi dubnem a červencem, našli vyšetřovatelé důkazy o předchozí vojenské činnosti. Kromě toho bylo zdokumentováno pět případů, kdy ukrajinské jednotky využívaly nemocnice jako základny. Zpráva šla tak daleko, že zdůraznila, že Amnesty „neví“ o případech, kdy se ukrajinské jednotky nejprve pokusily evakuovat civilisty z těchto míst.
„Ne každý ruský útok zdokumentovaný Amnesty se řídil tímto vzorem. V některých lokalitách, v nichž Amnesty dospěla k závěru, že se Rusko dopustilo válečných zločinů – včetně některých oblastí města Charkov – Amnesty nenašla důkazy o tom, že by se ukrajinské jednotky nacházely v civilních oblastech, na které se ruská armáda protiprávně zaměřila,“ uvádí zpráva.
Generální tajemnice AI Agnès Callamardová po zveřejnění zprávy uvedla, že se organizace okamžitě ocitla pod silným tlakem, aby na Kyjev neukazovala prstem. Poznamenala však, že: „To, že je ukrajinská armáda v obranné pozici, ji nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo.“
„Tato zpráva @amnesty International je taková ostuda. Jen posiluje narativy ruské #propagandy namířené proti #Ukrajině. Touto zprávou AI narazila na dno,“ napsal na Twitteru mluvčí polského ministra-koordinátora speciálních služeb Stanislaw Zaryn.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba zprávu AI rovněž velmi rychle rozcupoval.
„Chápu, že Amnesty na kritiku odpoví, že kritizuje obě strany konfliktu. Ale takové jednání ze strany Amnesty není o hledání pravdy a jejím předkládání světu, ale o vytváření falešné rovnováhy mezi zločincem a jeho obětí,“ dodal Kuleba.
AI původně odmítala svou zprávu změnit nebo pozměnit své závěry, i když nyní se zdá, že se to mění.
AI sdělila médiím, že „hluboce lituje rozrušení a hněvu, které naše tisková zpráva o bojové taktice ukrajinské armády vyvolala.“
Amnesty International však dále zdůraznila, že „jediným cílem“ organizace při zveřejnění zprávy bylo zajistit „ochranu civilistů.“