Zelenskyj v šokujícím rozhovoru tvrdí, že Biden úmyslně vyprovokoval Putina k invazi na Ukrajinu

Zelenskyj

Minulý měsíc Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, při níž doposud zahynuly tisíce lidí a téměř všechna velká ukrajinská města byla masivně zničena.

Zelenskyj

Jedním z hlavních důvodů, proč Putin provedl invazi na Ukrajinu, byla obava, že se země znovu připojí k Západu a mohla by vstoupit do NATO, čímž by Rusko dále vojensky obklíčila a nepřátelská vojenská aliance by se ocitla přímo na západní hranici jeho země.

Ukrajina usiluje o vstup do NATO již od roku 2008, kdy se stala součástí aliančního programu MAP, který by jí umožnil pozdější vstup.

Podle Zelenského po něm prezident Biden chtěl, aby předstíral, že existuje šance na přijetí Ukrajiny do NATO, aby si znepřátelil Rusko.

Zelenskyj v rozhovoru uvedl, že mu NATO a členské země EU sdělily, že Ukrajina nebude přijata ani do Evropské unie, ani do NATO, ale „veřejně zůstanou dveře otevřené.“

Je velmi pravděpodobné, že veřejné přiznání zemí EU a NATO, že mají malý zájem na přijetí Ukrajiny, by mohlo zabránit invazi Ruska na Ukrajinu.

Uniklé diplomatické depeše z roku 2008 víceméně předpověděly ruskou invazi na Ukrajinu tím, že vysvětlily, že rozšíření NATO o Ukrajinu nebo Gruzii by pro Rusko představovalo „červenou linii“, přesto USA a země NATO odmítly poskytnout Rusku ujištění, že Ukrajinu do NATO nepřijmou.

„Po první tlumené reakci na záměr Ukrajiny usilovat na summitu v Bukurešti o přijetí do Akčního plánu členství v NATO (MAP) ministr zahraničí Lavrov a další vysocí představitelé zopakovali svůj rozhodný nesouhlas a zdůraznili, že Rusko bude další rozšiřování na východ považovat za potenciální vojenskou hrozbu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x